Pomysł na mały ogród - jak urządzić mała przestrzeń? Inspiracje

Mały ogród bywa sporym wyzwaniem aranżacyjnym. Sprawdź nasze pomysły na funkcjonalne urządzenie małego ogródka!

Pomysł na mały ogród - jak urządzić mała przestrzeń? Inspiracje

Znalezienie pomysłu na mały ogród może okazać się nie lada wyzwaniem. Jednak nawet najmniejszą przestrzeń można urządzić tak, by była zarówno użyteczna, jak i przyjemna wizualnie. Każdy ogród niezależnie od swojej wielkości jest pełen możliwości i potencjału, a jedynym ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia właściciela. W artykule podpowiadamy jak urządzić mały ogród i wskazujemy na to, o czym trzeba pamiętać przy aranżacji ogródka.

Spis treści:

  1. Mały ogród, duże wyzwanie
  2. Sprawdzone sposoby na aranżację małego ogrodu (krok po kroku)
  3. Pomysły i inspiracje wraz ze zdjęciami

Mały ogród, duże wyzwanie

Mały ogród to pozornie niewielki problem. Wydawałoby się, że na małej przestrzeni nie da się popełnić zbyt wielu błędów, a sam proces aranżacji ogrodu nie jest wymagający. Często jednak właściciele takich ogródków nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Na szczęście istnieje niezliczona ilość pomysłów na mały ogród, które pomagają nie tylko uniknąć błędów, ale także w pełni wykorzystać ograniczoną przestrzeń. 

Aby stworzyć ogród naszych marzeń – niezależnie od tego, czy znajduje się on przy szeregowcu, bloku, czy na działce – musimy opracować dobry plan. Na początek warto określić główną funkcję ogródka, która będzie odpowiadać naszym potrzebom i stylowi życia. Podczas aranżacji małego ogrodu warto także wykorzystywać dekoracje, które optycznie powiększą przestrzeń czy nowoczesne meble ogrodowe z ukrytymi funkcjami.

Drewniany domek w małym ogrodzie

Sposoby na umiejętną aranżację małego ogrodu 

Jak urządzić mały ogródek? Pomysłów i sposobów jest tak wiele, jak wielu jest właścicieli. Aby wybrać rozwiązanie najlepsze dla siebie, warto zainspirować się zarówno obecnymi trendami, jak i uniwersalnymi rozwiązaniami znanymi od dawna. Podczas urządzania przestrzeni dobrze jest brać pod uwagę nasze otoczenie. Inne rozwiązania sprawdzą się na działce, inne w przypadku ogródka przy bloku. Projektując nasz mały ogród ze starannością zyskamy piękny dodatek do naszego mieszkania i nowe miejsce do relaksu

1. Skompletuj niezbędne wyposażenie

Nawet przy małym ogrodzie meble ogrodowe to absolutny must have. Oprócz standardowego wyposażenia, takiego jak krzesła czy stolik, możemy pomyśleć także o dodatkowych elementach. Jeśli pozwala nam na to metraż, warto zastanowić się nad huśtawką ogrodową, leżakami lub nawet tarasem do domku drewnianego. Istnieje wiele mebli i dodatków, które pozwolą nam cieszyć się przestrzenią w najlepszy dla nas sposób. Dobrym pomysłem jest inspirowanie się istniejącymi już ogrodami i wykorzystywanie zastosowanych w nich rozwiązań.

Warto także przemyśleć kwestie oświetlenia, zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Umiejętne operowanie światłem i cieniem może pomóc nam optycznie powiększyć mały ogród i sprawić, że stanie się on bardziej interesujący. Za podkreślenie kontrastów będą odpowiadać kolory roślin (im jaśniejsze, tym bardziej odbijają światło), które dodatkowo możemy podbić oświetleniem zewnętrznym.

Zestaw mebli ogrodowych na trawniku w niedużym ogrodzie

2. Wykorzystaj ogrodzenie

Niezależnie od tego, czy zaczynamy od pustej, czy zapełnionej przestrzeni, planując aranżację małego ogrodu skupiajmy się na rozwiązaniach istniejących problemów. Kiedy miejsca w ogrodzie jest niewiele, warto świadomie projektować potrzebne nam strefy i wykorzystywać wszystkie możliwości. Przed przystąpieniem do prac musimy dokładnie zmierzyć nasz ogród, ocenić nasłonecznienie i przystosować obszar do zmian pór roku. Powinniśmy także dobrze przyjrzeć się wszystkim powierzchniom i upewnić się, czy możemy wykorzystać ściany jako dodatkowe miejsce do przechowywania lub hodowli roślin. Nie warto także stawiać masywnego ogrodzenia czy dużego płotu, które zabiorą nam powierzchnię i dodatkowo optycznie zmniejszą przestrzeń. Dodatkowo niskie ogrodzenie stworzy wrażenie szerszej perspektywy i sprawi, że ogród będzie wydawać się większy.

Dodatkowo przemyślane ogrodzenie doskonale sprawdzi się jako bariera od niechcianych, ciekawskich spojrzeń.
Jeżeli szukasz więcej informacji to sprawdź nasz artykuł: Jak odgrodzić się od sąsiada? 7 pomysłów na estetyczne ogrodzenie

3. Wybierz odpowiednie do małych ogrodów rośliny 

Ogrodzenie daje ogrodowi strukturę, ale to wybór roślinności nadaje mu indywidualny charakter, kształt i miękkość. Odpowiednio dobrane rośliny potrafią zamienić każdą przestrzeń w wyjątkowe i niepowtarzalne miejsce. A zatem jak zagospodarować mały ogródek? Najważniejszy element to dobranie roślin do dostępnej gleby i warunków atmosferycznych. Warto także zwrócić uwagę na ich wysokość i upewnić się, że nie będą zbyt duże lub zbyt małe. W przypadku małego ogrodu mniej znaczy więcej, dlatego zaleca się postawienie na jedną paletę barw kwiatów i dodanie jedynie niewielkich akcentów kolorystycznych. Nie należy także skupiać zbyt wielu gatunków na jednej przestrzeni, ponieważ tworzy to efekt nieporządku. 

Rośliny w jednym kolorze do małego ogrodu

4. Pilnuj porządku 

O zagracenie małej przestrzeni nie jest trudno. Zbyt wiele elementów w jednym miejscu nie tylko nie sprawia dobrego wrażenia wizualnego, ale także utrudnia korzystanie z przestrzeni. Odpowiednie planowanie i nieuleganie pokusie posiadania wszystkiego, co możliwe, uratuje nas przed nieprzyjemnym bałaganem i poczuciem chaosu. O ile w małym ogrodzie łączenie większych i mniejszych elementów jest wskazane, o tyle ich nadmiar będzie zaburzał estetykę.

Jeśli w ogródku chcielibyśmy posiadać miejsce na składowanie narzędzi, warto zaprojektować je wcześniej i odpowiednio zaaranżować. 

Mały domek na narzędzia w ogrodzie

5. Wybierz odpowiednie dekoracje i kolory

Dobrym pomysłem na mały ogród jest także wprowadzenie jasnych kolorów ścian i dodatków. Pozwoli to w łatwy sposób rozświetlić zaciemnione miejsca i optycznie powiększyć dostępną przestrzeń. Na biało można pomalować nie tylko ściany domku, ale także drzwi czy ramy okienne, a także ogrodzenie. Biel sprawi, że ogród nie będzie tak mocno nagrzewał się latem. Oprócz kolorów warto zwrócić także uwagę na dodatki. Umieszczone w strategicznym miejscu lustro lub łapacz słońca mogą dodać jeszcze więcej światła w ogrodzie, ale też sprawić, że wąskie elementy będą wydawać się szersze.

Białe elementy w małym ogrodzie powiększające optycznie przestrzeń.

Mały ogród – inspiracje i ulubione aranżacje

Pomysłów na mały ogród jest naprawdę wiele. Ograniczona przestrzeń nie oznacza, że musimy rezygnować z naszych potrzeb. Wykorzystując dostępne na rynku wielofunkcyjne rozwiązania, możemy mieć wszystko, o czym marzymy. Dodatkowo, w mniejszych ogrodach często jesteśmy w stanie osiągnąć spektakularny efekt wykorzystując niewielką liczbę środków. Oto kilka inspiracji na mały ogród!

1. Mały ogród z tarasem

W nowoczesnym budownictwie ogrody często połączone są z tarasami. Jeśli mamy szczęście posiadać taką przestrzeń, możemy z łatwością przemienić ją w oazę na świeżym powietrzu. Zabudowa tarasowa naturalnie dzieli przestrzeń i wyznacza granice pomiędzy roślinnością a strefą rozrywki lub odpoczynku. Jak urządzić mały ogród z tarasem? Możemy umieścić w nim meble ogrodowe, takie jak kanapy, krzesła czy stół oraz ozdoby w postaci szafek, dekoracji czy lamp. W strefie roślin najlepiej sprawdzą się trawy i kolorowe kwiaty, dające poczucie intymności i spokoju. 

Mały ogród z tarasem przy domku drewnianym.

2. Bardzo mały ogródek przed domem

Małe przydomowe ogródki są bardzo powszechne w starszym budownictwie. Choć mogą wydawać się mało inspirujące, warto dać im szansę. W tego rodzaju przestrzeniach dobrze jest zaaranżować specjalnie wydzielony kącik wypoczynkowy i otoczyć je bujną roślinnością. Dzięki temu zyskamy małe i przytulne miejsce oddzielone od zgiełku świata. Jeśli przestrzeń nie pozwala na umieszczenie kanapy lub krzeseł do siedzenia, zainwestujmy w piękne rośliny, które upiększą nasze otoczenie. 

3. Mały ogródek działkowy

Mały ogródek działkowy to z kolei dobra okazja do połączenia przyjemnego z pożytecznym. W takim miejscu idealnie będą przeplatać się strefy relaksu z roślinnością ozdobną i hodowlaną. Przy strategicznym podejściu do planowania przestrzeni jesteśmy w stanie nie tylko cieszyć wzrok pięknem kwiatów, ale także hodować własne owoce i warzywa. W przypadku działki świetnie sprawdzą się wszystkie meble ogrodowe i drewniane domki ułatwiające np. składowanie narzędzi. 

Szukasz dodatkowych pomysłów jak zagospodarować swoją działkę ROD? Sprawdź nasz artykuł: Jak zagospodarować działkę? Pomysły na ROD i przestrzeń przed domem

Drewniany domek na niedużej działce wypoczynkowej.

4. Warzywny ogródeczek

Przydomowy ogródek warzywny to kolejny popularny sposób wykorzystania małego ogrodu. Jeśli marzy nam się posiadanie własnych warzyw i owoców, warto zainwestować w odpowiednie wyposażenie i zamienić swój mały ogródek w pole upraw. Takie wykorzystanie przestrzeni jest nie tylko estetycznie satysfakcjonujące, ale także bardzo praktyczne. 

Mały ogródek warzywny przy domu.

Jak urządzić mały ogród? Podsumowanie 

W dzisiejszych czasach ogród to luksus, który warto docenić. Każda dodatkowa przestrzeń w otoczeniu natury i pięknych dodatków to coś, co pozytywnie wpływa na nasz nastrój i samopoczucie. Choć mały ogródek wymaga pracy i strategicznego myślenia, jego potencjał jest ogromny. Może być on naszą cichą ostoją ciszy, przestrzenią do rozrywki i spotkań, a także miejscem relaksu po ciężkim dniu. Jego zaaranżowanie może wydawać się wymagające, ale korzystając ze sprawdzonych pomysłów na mały ogród jesteśmy stworzyć miejsce naszych marzeń, niezależnie od jego metrażu. 

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.