Jak odgrodzić się od sąsiada? 7 pomysłów na estetyczną barierę

   20.06.2022

Potrzeba czucia się swobodnie na terenie własnej posesji jest zupełnie naturalna. Niestety, czasem może w tym przeszkadzać wścibski wzrok sąsiadów, którzy obserwują wszystko, co dzieje się w naszym ogrodzie. W takiej sytuacji warto pomyśleć o tym, jak odgrodzić się od sąsiada tak, aby nieograniczenie cieszyć się własną przestrzenią, ale też nie naruszyć prawa budowlanego. Poznaj 7 skutecznych metod na odgrodzenie się od sąsiada! 

Sprawdzone metody na odgrodzenie swojej działki:

 1. Roślinność - naturalna bariera od sąsiada
 2. Klasyczny drewniany płot lub obicie z desek
 3. Kamienny murek lub odgrodzenie na szczycie 
 4. Tradycyjna altana lub drewniany pawilon
 5. Modne, wyciszające gabiony (ogrodzenie z kamieni)
 6. Osłony na prześwitujący płot
 7. Pergola lub drewniane panele

1. Roślinność - naturalne odgrodzenie od sąsiada

Sposoby na odgrodzenie się od sąsiada mogą wykorzystywać różne narzędzia i pomysły. Jedną z najbardziej polecanych strategii jest skorzystanie z dobrodziejstw matki natury. Roślinność to świetny pomysł na odgrodzenie się od sąsiada. Nie tylko uda nam się ograniczyć kontakt i zachować większą prywatność, ale również cieszyć się przyrodą i aktywnie ją wspomagać. Roślinny sprawią, że wokół będzie jeszcze więcej świeżości, a promienie słoneczne w trakcie upalnych dni będą mniej doskwierać. Jednocześnie to doskonały sposób na to, by zamaskować mur w ogrodzie lub zasłonić płot z siatki czy płot panelowy. 

Naturalne ogrodzenie może przybrać formę wolnorosnącego lub stylizowanego żywopłotu. W zależności od jego wysokości będzie można uzyskać częściowe lub pełne ogrodzenie nieprześwitujące. Co posadzić, żeby odgrodzić się od sąsiada? Najbardziej polecane rośliny do stworzenia żywopłotu w ogrodzie lub na działce to:

 • graby, 
 • tuje,
 • bukszpany,
 • ligustry,
 • berberysy.

Warto zwrócić uwagę, że rośliny to także tani sposób na odgrodzenie się od sąsiada. Naturalne żywopłoty lub sadzonki usytuowane szeregowo nie są drogie, choć rozwiązanie to – jak każde – ma też swoje wady. Trzeba pamiętać, że zamiast większych pieniędzy będzie trzeba zainwestować swój czas w dbanie o naturalne ogrodzenie, aby mogło ono przetrwać wiele długich sezonów. 

2. Klasyczny drewniany płot lub obicie z desek

Tradycyjny, drewniany płot to prosty, ale genialny pomysł, jeśli zastanawiamy się, czym odgrodzić się od sąsiada w bezpieczny i trwały sposób. Płot daje większe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ stanowi przeszkodę mechaniczną, która skutecznie oddziela naszą działkę od innych. Wciąż jednak może fenomenalnie się prezentować! Można postawić zarówno na warianty rustykalne (które wizualnie świetnie uzupełni bluszcz), jak i modernistyczną, schludną stylistykę. 

Płoty lub obicia z desek wykonywane są najczęściej z drewna sosnowego, które jest najtańsze, choć charakteryzuje się najmniejszą wytrzymałością. Cena za tego typu odgrodzenie się od sąsiadów zależy od bardzo wielu czynników, w tym m.in. łącznej długości ogrodzenia, wysokości płotu oraz rodzaju surowca i jego grubości, która wpłynie na wytrzymałość i podatność na złamania, np. na skutek porywistego wiatru. 

Takie rozwiązanie wprowadza jednak konieczność upewnienia się co do stanu prawnego. Jeśli posiada się wspólny płot z sąsiadem, warto uzgodnić zasady wymiany ogrodzenia. Jeśli okaże się to niemożliwe, a płot ma przebiegać równo wzdłuż granicy działki, prawo zezwala na zamontowanie go przez jedną stronę bez zgody drugiej. Ważna jest także odległość płotu od okien sąsiada, która powinna wynosić nie mniej niż 4 metry. Więcej informacji o wymogach prawnych znajduje się na końcu artykułu.

3. Kamienny murek lub odgrodzenie na szczycie 

Odgrodzenie się od sąsiada za pomocą kamiennego płotu lub murka będzie nieco kosztowniejszą opcją. Niewątpliwie jednak jest to koszt uzasadniony, ponieważ murowane ogrodzenie efektownie się prezentuje i potrafi przetrwać wiele lat. Praktycznie nie wymaga konserwacji, dlatego początkowy koszt inwestycji będzie prawdopodobnie jedynym, który poniesiemy w ramach tego zakupu.

Ze względu na swoją specyfikę gruby, kamienny murek często pojawia się jako pomysł na ogrodzenie na wścibskich sąsiadów. W przypadku tego typu ogrodzeń tym bardziej jednak trzeba pamiętać o zapisach prawa budowlanego. Ewentualny koszt demontażu kamiennego ogrodzenie może być dość wysoki.  Sprawdźmy wszystko przed zakupem, by nie ryzykować ewentualnymi problemami.

4. Tradycyjna altana lub pawilon

Aby zachować prywatność, nie trzeba skupiać się wyłącznie na ogrodzeniu. Są inne sposoby na to, by zasłonić się przed sąsiadem. Doskonałym sposobem może być zakup gotowej altany drewnianej. Jesteśmy w stanie wykorzystać ją zarówno w ogródku przy domu, jak i na działce rekreacyjnej ROD. 

Altana lub pawilon to opcja, w której zgoda sąsiada na ogrodzenie nie ma znaczenia. I tak zyskujemy pożądany komfort i prywatność. Od strony prawnej warto pamiętać o tym, że na działkach ROD (od 2014 r.) można stawiać tego typu konstrukcje tylko wtedy, gdy nie przekraczają one 35 m2. Altany o wysokości do 5 metrów (lub do 4 metrów dla dachów płaskich) nie wymagają zgłoszenia ani uzyskania pozwolenia na budowę. 

Poszczególne modele mogą zapewniać prywatność znacznie większą niż jakiekolwiek ogrodzenie. Potwierdzeniem może być przykładowo altana ogrodowa VERO4 w kształcie ośmioboku. Zbudowana jest z naturalnego świerku nordyckiego, co przekłada się na świetne parametry wytrzymałościowe konstrukcji. Unikatowy design sprawia, że altana ładnie prezentuje się zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Przeszklone okna zachęcają do podziwiania ogrodu, jednak w każdym momencie można zdecydować się na korzystanie z rolet, które maksymalnie zwiększą poczucie prywatności!

Powiązany artykuł: Wiata bez pozwolenia 2022: budowa bez zbędnych formalności

5. Modne, wyciszające gabiony

Ogrodzenie gabionowe staje się coraz popularniejsze i trudno się temu dziwić. To unikalna konstrukcja, która składa się z dwóch elementów: stalowych koszy, pełniących funkcję stelaży oraz kamieni ozdobnych, które wypełniają środek. Szukając inspiracji, jak odgrodzić się od sąsiada, warto rozważyć tę opcję z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim – oryginalny, modernistyczny design, który sprawia, że cała posesja wygląda nowocześniej. Po drugie, relatywnie niskie koszty (w porównaniu z klasycznym ogrodzeniem z kamienia). Ostatecznie zaś gabiony mają dodatkową funkcję: dbają o akustykę, pochłaniając dźwięki. Nic więc dziwnego, że mogą być dobrym sposobem na odgrodzenie od sąsiadów wybranej części działki.

Z gabionów można także skorzystać wtedy, gdy planuje się tylko miejscowe wydzielenie przestrzeni. Ogrodzenie składające się z estetycznych kamyków nada dodatkowego uroku w tych miejscach, w których często spędzamy rodzinne chwile. Gabiony mogą więc stanowić odgrodzenie tarasu od sąsiada lub tworzyć niską barierkę, która oddzielałaby np. wjazd do garażu od wejścia do domu. 

Powiązany artykuł: Modny ogród krok po kroku. Jak go urządzić?

6. Osłony na prześwitujące ogrodzenie

Zasłonięcie ogrodzenia od sąsiadów poleca się wtedy, gdy działki są już odgrodzone, jednak za pomocą płotu lub siatki, która nie daje żadnego poczucia prywatności. Prześwitujące ogrodzenie można wypełnić specjalnymi osłonami. Jednym z najbardziej polecanych rozwiązań są:

 • mata ogrodzeniowa z tworzywa sztucznego, 
 • siatka cieniująca dzianinowa, 
 • osłona bambusowa, 
 • taśma ogrodzeniowa. 

Każdy z powyższych produktów ma swoje zalety i wady. Maty z tworzyw sztucznych są najwytrzymalsze, jednak niektórym osobom może nie podobać się taka estetyka. Osłony z surowców naturalnych, np. bambusa wyglądają efektownie, jednak na skutek oddziaływania warunków środowiskowych szybko tracą blask i ciemnieją. Są również bardziej podatne na silny wiatr, który może złamać słabsze elementy. 

Czym osłonić się od sąsiada na ogródku działkowym? Sprawdzonym pomysłem może być wykorzystanie taśm ogrodzeniowych. To specjalne taśmy, które przewleka się przez otwory płotu. Ogrodzenie wciąż będzie prześwitywało, ale z odległości nie będzie możliwe dostrzeżenie, co sąsiad robi na swojej działce. 

Warto wybrać produkt, który będzie pasował do naszych potrzeb nie tylko funkcjonalnie, lecz również estetycznie, aby nie musieć się później zastanawiać, jak zasłonić siatkę ogrodzeniową. Jeśli jednak będzie taka potrzeba, wiele z takich produktów świetnie współgra z roślinnością, np. bluszczem. 

7. Pergola lub drewniane panele

Pergole i drewniane panele to doskonały wybór, jeśli szuka się sposobu na to, jak odgrodzić się od sąsiada w bliźniaku. Przydomowe ogródki w mieście zazwyczaj mają ograniczoną powierzchnię. Przy odrobinie roślinności usytuowanej tuż przy granicy działek wystarczy ogrodzić dodatkowo to miejsce, przy którym spędza się najwięcej czasu.

Pergole są bardzo często stosowane do odgrodzenia się od sąsiadów w szeregowcu. Najczęściej służą do ogrodzenia zimowego ogrodu, patio lub tarasu za domem. Umożliwiają też stworzenie naprawdę klimatycznego miejsca, które może być wypełnione roślinnością i ogrodowymi ozdobami. Większe pergole posiadają zadaszenia i będą świetnym otoczeniem dla specjalnych mebli ogrodowych, które są odporne na trudne warunki atmosferyczne. 

O czym należy pamiętać, kiedy rozważamy odgrodzenie się od sąsiada? Przepisy w 2023

Wszystkie powyższe pomysły na to, jak odgrodzić się od sąsiada, mogą zapewnić nie tylko pożądane poczucie prywatności, ale przyczynić się do upiększenia ogrodu. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na obowiązujące prawo. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (prawo cywilne, prawo budowlane) ogrodzenie między sąsiadami rozpatrywane jest zupełnie inaczej w zależności od tego, czy jest postawione bezpośrednio na granicy między działkami, czy też znajduje się na jednej ze stron. W tym drugim przypadku odpowiedzialność za utrzymanie ogrodzenia w dobrym stanie, ale również decyzja o jego wyglądzie i innych aspektach, zależy od właściciela gruntu, na którym stoi ogrodzenie. Bardziej kłopotliwe może być współdzielenie ogrodzenia, ponieważ zgodnie z art. 154 Kodeksu cywilnego “Korzystający z wymienionych urządzeń [ogrodzenia – przyp. red.] obowiązani są ponosić wspólnie koszty utrzymania”.  

Często pojawiającą się wątpliwością jest to, czy można postawić płot na granicy bez zgody sąsiada. Zgodnie z prawem postawienie ogrodzenia znajdującego się na wspólnej granicy musi być wynikiem decyzji obydwu stron. Konieczne zatem będzie uzyskanie zgody sąsiada. 

Praktyka pokazuje jednak, że nie zawsze możliwe jest dojście do porozumienia. Co zrobić, jeśli sąsiad nie zgadza się na ogrodzenie? Gdy wszelkie sposoby nakłonienia sąsiada do postawienia i wyboru wspólnego ogrodzenia spełzły na niczym, najprostszą decyzją będzie postawienie płotu na własnej działce tak, aby żaden z jego elementów nie znajdował się bezpośrednio na linii granicy, która według prawa jest wspólna. 

Należy przy tym pamiętać o kilku szczegółowych aspektach. Odległość ogrodzenia od domu nie powinna wynosić mniej niż 3 metry (jeśli nie ma otworów okiennych) lub mniej niż 4 metry (jeśli w ścianie znajdują się okna). Ważna jest również wysokość ogrodzenia, ponieważ aspekt ten wpływa bezpośrednio na komfort i codzienne funkcjonowanie obu stron. Maksymalna wysokość płotu między sąsiadami wynosi 2,2 metra (mierzony od poziomu gruntu). Istnieje możliwość budowy wyższego ogrodzenia, co często stosuje się w przypadku nieruchomości położonych w zagłębieniach. Wówczas jednak konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. 

Podstawa prawna: 

 1. Ustawa Kodeks cywilny z 23 kwietnia 1964 r. z późn. zm. (Dz. U. z 1964 r., nr 16, poz. 93)
 2. Ustawa Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. z późn. zm. (Dz. U. z 1994 r., nr 89, poz. 414)
 3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z późn. zm. (Dz. U. z 2002 r., nr 75, poz. 1065)