Modne ogrody. Jak je tworzyć?

   13.10.2020
Modne ogrody. Jak je tworzyć?

Modny ogród krok po kroku. Jak go urządzić?

Pięknie urządzony, zadbany i pełen zieleni ogród to marzenie większości z nas. Niestety, nie każdy może się cieszyć taką prywatną oazą roślinności. Ci, którzy mają tyle szczęścia, mogą sprawić, że przydomowy lub działkowy ogród stanie się prawdziwym azylem piękna i odpoczynku. Wystarczy trochę wolnego czasu, pieniędzy i kreatywność, by stworzyć roślinne cudo, w którym z radością będziemy spędzać wolne chwile w towarzystwie najbliższych. Jakie aranżacje ogrodowe są teraz najmodniejsze? Które rośliny wybierać, by cieszyć się ich pięknem jak najdłużej? Podpowiadamy.

Aranżacje ogrodowe dla każdego

Modne ogrody to takie, które wpisują się w najświeższe trendy ogrodnicze i, jednocześnie, pasują do naszego stylu, trybu życia i oczekiwań. Jedni kochają minimalistyczne aranżacje pozbawione kolorowych kwiatów i bujnej roślinności, inni z kolei stawiają na ogrody angielskie – zarośnięte, dzikie, dziewicze. Nie ma potrzeby na siłę zmieniać swojego gustu, by za wszelką cenę dostosować go do trendów z magazynów ogrodniczych. Tym bardziej że moda jest dzisiaj dla nas bardzo łaskawa. Z powodzeniem możemy wybierać w różnych stylach i pomysłach bez obaw, że stworzymy niemodną, przestarzałą przestrzeń. Na topie są zarówno ogrody nowoczesne i surowe, jak i te bardziej tradycyjne, przywodzące na myśl przydomowe oazy roślinności z domów naszych babć.

Wykończenie ogrodu – najważniejsze pytania

Chcąc zadbać o ciekawe wykończenie ogrodu, postawmy sobie najpierw pytanie o to, co faktycznie nam się marzy. Czy chcemy ogrodu pełnego strzelistych drzew, bujnych krzewów i kolorowych kwiatów, czy może raczej wolimy surowe, minimalistyczne ogrody pasujące do prostych w bryle domów. Warto też zastanowić się nad tym, czy będziemy mieć czas i ochotę na późniejsze prace ogrodowe. Jeśli lubimy pracować w ziemi, dbać o rośliny, możemy zdecydować się na bardziej wymagającą florę. Ale jeśli ogród ma być miejscem relaksu i nie chcemy mu poświęcać w przyszłości zbyt dużo czasu, stawiajmy na tolerancyjną, wytrzymałą florę.

Modny ogród w nowoczesnym stylu

Dopiero kiedy odpowiemy sobie na te pytania, możemy przystąpić do projektowania przestrzeni. Jak stworzyć modny ogród w minimalistyczny stylu? Zacznijmy od trawnika. W takiej aranżacji trawnik musi być idealnie przycięty, zielony i perfekcyjnie zachowany. Unikajmy mieszanek, w których znajdziemy trawy pastewne. Życica wielokwiatowa i westerwoldzka nie będą najlepszym wyborem. Warto wiedzieć, że idealna mieszanka traw powinna zawierać zestaw przynajmniej trzech gatunków. Rajgras angielski i wiechlina łąkowa są bardzo odporne na deptanie i szybko się regenerują, a kostrzewa czerwona i owcza najpiękniej się prezentują.

Oprócz trawnika trzeba też zadbać o roślinność. W nowoczesnym, surowym ogrodzie sprawdzą się różnego rodzaju krzewy idealne do przycinania. Sadźmy je w regularnych odstępach, zachowując geometryczne rozmieszczenie roślin. Do tego cieniolubne i wytrzymałe rośliny iglaste. Bukszpan, tuja, liliowiec, różanecznik, ozdobne trawy, berberysy i hortensje. Wszystkie one sprawdzą się w minimalistycznym ogrodzie doskonale.

Zadbajmy również o elementy użytkowe. Aranżacja ogrodu w nowoczesnym stylu to też dobór idealnych mebli i dodatków. Najlepiej stawiajmy na surowe, chłodne materiały i proste kolory. Metal, marmur, szarość, czerń i biel – oto, z czego możemy wybierać. Budując domek narzędziowy, wybierzmy taki, który będzie pasować do stylu przestrzeni. Tutaj egzamin zdadzą metalowe domki, w których z powodzeniem zmieścimy kosiarkę i wszystkie inne akcesoria oraz sprzęty.

Ogród angielski po polsku

Do najmodniejszych ostatnio aranżacji ogrodowych należą również te inspirowane wprost pomysłami naszych babć. Wiejskie, proste, przytulne ogródki przydomowe pojawiają się jak grzyby po deszczu. I to nie tylko na wsiach, ale coraz częściej również w wielkich miastach. Tęsknimy za tradycją, domowym poczuciem spokoju. Chcemy więc przenieść je do naszych codziennych przestrzeni. Taki ogród stosunkowo łatwo stworzyć. Na działce wydzielmy część na kwiaty i część warzywną. Grządki posłużą nam do podzielenia ogrodu na strefy. W miejscu kwietnym siejmy lobelie, malwy, dalie, kosmosy i róże. Pięknie prezentują się również kwiaty astrowate, hortensje i piwonie.

Do tego drzewka owocowe, które będą nie tylko pięknie wyglądać, ale również rozpieszczać nas przepysznymi zbiorami od wiosny do jesieni. Nie zapominajmy też o krzewach – maliny, borówki, jeżyny, porzeczki. Pyszne i piękne ogrodowe aranżacje!

Wybierając meble i projektując budynki na naszej działce, wybierajmy ciepłe, naturalne materiały. Absolutnym królem takich projektów jest drewno. Duży stół, który pomieści całą rodzinę, domek narzędziowy do składowania potrzebnych narzędzi i sprzętów, a może piękna, drewniana altana, która ochroni nas przed słońcem i deszczem? Tradycyjne projekty sprawdzą się tutaj najlepiej. Nie bójmy się czerpać inspiracji z ogrodów naszych babć lub angielskich, dzikich stylizacji. Niech się dzieje!