Jak zagospodarować działkę? Pomysły na ROD i przed domem

Odpowiednia aranżacja ogródka działkowego lub przydomowego zapewni nie tylko przyjemny odbiór wizualny, ale także wygodę codziennego korzystania ze swojego kawałka zieleni. Losowo nasadzone rośliny czy meble ustawione dość przypadkowo to pewne ryzyko tego, że ogródek nie będzie prezentować się estetycznie, może na tym ucierpieć również jego funkcjonalność. Jak urządzić działkę ogrodową? Zdjęcia różnych aranżacji dostępnych w sieci i w katalogach mogą nasuwać skojarzenie z kosztowną i czasochłonną inwestycją. Jednak pomysły na działkę ROD czy przydomowy ogródek mogą być jednocześnie proste, niedrogie i piękne oraz funkcjonalne. Wystarczy zaplanowanie aranżacji działki ROD czy ogródka z uwzględnieniem kilku kwestii!

Jak zagospodarować działkę? Pomysły na ROD i przed domem

Spis treści: 

  1. Zagospodarowanie działki ogrodowej zacznij od dokładnej analizy swojego terenu
  2. Zaplanuj swój ogród i umiejscowienie roślin
  3. Zaaranżuj strefę relaksu i odpoczynku
  4. Pomyśl nad domkiem narzędziowym
  5. Pamiętaj o kąciku dla dzieci 
  6. Nie zapominaj o toalecie i innych praktycznych elementach
  7. Aranżacja ogródka działkowego pozwoli Ci wykorzystać każdy centymetr Twojej przestrzeni

Zagospodarowanie działki ogrodowej zacznij od dokładnej analizy swojego terenu

Plany na to, jak zagospodarować działkę, zacznij snuć od dokładnej analizy terenu. Chodzi przede wszystkim o:

  • oszacowanie wielkości przestrzeni do zagospodarowania;
  • określenie wymiarów działki;
  • zorientowanie się, w których miejscach przebiegają instalacje (by ich nie uszkodzić przy pracach);

określenie, które miejsca są bardzo nasłonecznione, które średnio, a które są zacienione przez większość czasu - to pomoże wygospodarować odpowiednie strefy na nasadzenie różnych roślin.

Jeśli na działce znajdują się już jakieś elementy (czy to nieruchomości, czy rabaty), musisz wziąć pod uwagę dwie kwestie. Jedną z nich jest dopasowanie planowanych elementów do umiejscowienia tych, które już znajdują się na działce. Druga to oszacowanie możliwości przeniesienia tych obiektów w inne miejsce, jeśli nie pasują do nowej koncepcji zagospodarowania przestrzeni. 

Najlepiej, jeśli plan działki rozrysujesz na kartce, w odpowiedniej skali - tak, by szybki rzut oka pozwolił zweryfikować zamierzenia rodzące się w głowie. Na tym etapie zastanawiania się nad tym, jak zagospodarować działkę wokół domu, warto mieć wstępny zarys tego, jaki ma ona mieć charakter - dużego ogrodu wypoczynkowego, specjalnego placu zabaw dla dzieci, ogrodu ozdobnego, z wybiegiem dla psa, z oczkiem wodnym… To pozwoli od razu zawęzić pole planowania. 

Zaplanuj swój ogród i umiejscowienie roślin

Niezależnie od tego, jaki charakter ma mieć działka, zawsze jej sercem będzie roślinność. Rośliny dobiera się w zależności od tego, jakie jest ukształtowanie i ekspozycja terenu. To, czy teren jest narażony na silne podmuchy wiatru bądź na bardzo intensywne promieniowanie słoneczne, pozwala już na wstępie “odsiać” część gatunków roślin, które zwyczajnie nie poradzą sobie w tych warunkach. Tym samym można wyodrębnić gatunki, które można śmiało wziąć pod uwagę. 

To zaś daje punkt wyjścia do dalszego planowania zagospodarowania terenu roślinnością: czy wybrane gatunki mają być nasadzone na grządkach, w drewnianych kuwetach, skalniakach, rabatach, czy mają być np. ustawione w donicach. 

Również na tym etapie planowania zagospodarowania warto podzielić ogród na strefy i wytyczyć ścieżki pomiędzy konkretnymi miejscami. Nawet najprostszy pomysł na działkę ROD o niewielkiej przestrzeni do zagospodarowania może okazać się estetyczny i funkcjonalny, jeśli tylko będzie dobrze przemyślany. 

Zaaranżuj strefę relaksu i odpoczynku

Jednym z najważniejszych elementów zagospodarowania działki ROD są pomysły na domek/altankę/domek narzędziowy. Projekty poszczególnych elementów zabudowy różnią się przede wszystkim ze względu na to, czy chcesz ustawić je w przydomowym ogródku (a więc w miejscu, gdzie stoi już dom i prawdopodobnie garaż lub skrytka do przechowywania narzędzi ogrodowych), czy na działce ROD, która jest przeważnie oddalona od miejsca zamieszkania. 

Druga kwestia to meble ogrodowe. Nawet w najmniejszym ogródku powinien znaleźć się wygodny komplet wypoczynkowy, który umożliwi relaks i komfortowe spożywanie posiłków na świeżym powietrzu. 

Projekt domku na działkę ROD, który ma służyć schronieniu przed słońcem, wiatrem czy deszczem, nie różni się wiele od tego, który może stanąć w przydomowym ogrodzie. Do wyboru są altany otwarte i zamknięte. Jaka jest między nimi różnica i które rozwiązanie sprawdzi się lepiej? 

Altany otwarte to świetne rozwiązanie, które ma zapewnić częściową ochronę przed warunkami atmosferycznymi. W otwartej altanie możesz się zrelaksować z książką lub nawet zdrzemnąć. To także doskonały pomysł na nieco zadaszone miejsce do grillowania. Otwarta altana sprawdzi się najlepiej w czasie letnich miesięcy. 

Altany zamknięte nie tylko dodadzą uroku każdemu ogródkowi dzięki nowoczesnemu, eleganckiemu wyglądowi, ale są także bardzo praktyczne. Są szczelne, dlatego doskonale chronią przed chłodem, wiatrem czy zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi. Możesz w nich np. przechowywać meble i urządzenia, które nie powinny być narażone na wilgoć. 

Jeśli masz sporo miejsca w ogrodzie i zastanawiasz się nad tym, jak jeszcze lepiej zaaranżować strefę relaksu, śmiało możesz pokusić się o wstawienie do niego sauny ogrodowej. To nie tylko przyjemna, ale również pożyteczna dla zdrowia forma relaksu dla całej rodziny czy paczki znajomych!

Pomyśl nad domkiem narzędziowym

Zagospodarowanie działki ROD powinno obejmować również postawienie domku narzędziowego. To rozwiązanie korzystne z co najmniej dwóch względów: elegancki domek narzędziowy pomoże nie tylko utrzymać porządek i zapewni łatwy dostęp do wszystkich narzędzi ogrodowych, ale będzie również uroczą ozdobą ogródka. Zajmuje niewiele miejsca, dlatego bez problemu sprawdzi się nawet na bardzo małej przestrzeni. Domek narzędziowy możesz postawić w dowolnym miejscu, jednak dobrze wybrać takie, do którego nie będzie daleko z domu czy altanki. 

Eleganckie, nowoczesne, trwałe i praktyczne domki narzędziowe znajdziesz między innymi w ofercie Sodas - producenta architektury ogrodowej. Popularnym wyborem jest domek ogrodowy o wymiarach 2.5x2.0m x 34mm. Są one na tyle niewielkie, że domek bez problemu ustawisz nawet na małej działce, a jednocześnie zapewniają tyle miejsca wewnątrz, że bez problemu schowasz tam nawet rowery czy meble ogrodowe. Montaż jest na tyle łatwy, że sprawnie dokonasz go w jedno popołudnie. 

Pamiętaj o kąciku dla dzieci 

Aranżacje ogródków działkowych często uwzględniają strefę zabaw dla dzieci. Niezależnie od tego, czy masz swoje dzieci, czy też znajomych z pociechami, którzy często Cię odwiedzają, warto wydzielić taką strefę. 

W zależności od tego, ile przestrzeni masz do dyspozycji, możesz zaaranżować albo niewielki kącik (składający się np. z huśtawki i piaskownicy bądź kompaktowego zestawu - jak np. plac zabaw z drabinką i zjeżdżalnią czy domek dla dzieci przypominający miniaturę prawdziwego domu), albo całkiem sporą strefę z dodatkowymi atrakcjami. 

Wybierając miejsce na postawienie np. drewnianego placu zabaw, zjeżdżalni czy huśtawki, weź pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo maluchów. Plac zabaw powinien znajdować się z daleka od ogrodzenia, drzew, kamiennych krawężników i innych miejsc, w których nietrudno o wyrządzenie sobie krzywdy poprzez upadek czy uderzenie. 

Nie zapominaj o toalecie i innych praktycznych elementach

Aranżacja ogródka działkowego prawie gotowa! Na końcu planowania czas na zaaranżowanie miejsca na toaletę i kosze na śmieci. Warto rozważyć również wygospodarowanie kawałka terenu na kompostownik - to doskonały sposób na naturalny, bogaty nawóz do roślin. Nie bez znaczenia pozostaje również rola oświetlenia ogródka. Dzięki odpowiednim lampom zapewnisz sobie nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort poruszania się po zmroku. Lampy w altance lub przed nią zapewnią niepowtarzalny klimat, zmieniając to miejsce w magiczny zakątek relaksu. 

Aranżacja ogródka działkowego pozwoli Ci wykorzystać każdy centymetr Twojej przestrzeni 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zagospodarować działkę ROD, najlepszą radą będzie: na spokojnie i bez pośpiechu. Rozważając sposoby na to, jak urządzić małą działkę, nie musisz rezygnować właściwie z żadnego pomysłu - wszystko da się sprytnie zaaranżować, tylko czasem wymaga to nieco więcej główkowania. Do aranżacji działki ogrodowej warto podejść na spokojnie, by jak najlepiej wykorzystać wszystkie dostępne zasoby. 

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.