Jak urządzić dom na wsi?

   08.11.2019
Jak urządzić dom na wsi?

Urządzamy domek na wsi. Rustykalne inspiracje

Domek na wsi – do stałego zamieszkania lub tylko sezonowego wykorzystania – to nierzadko spełnienie marzeń o spokoju i bliskości natury. Zanim jednak będziemy mogli się do niego wprowadzić, musimy zaaranżować jego wnętrze. Przyjrzyjmy się stylowi rustykalnemu. Czym się charakteryzuje? Jak dobrać pasujące wyposażenie? Spójrzmy na kilka ciekawych pomysłów na urządzenie domu na wsi.

Słowo rustykalny odnosi się do czegoś związanego z wsią, mającego cechy wiejskie. Co zatem kojarzy się z wsią? Jednymi z bardzo powszechnych skojarzeń jest praca na roli, rękodzieło, tradycja ludowa, natura i przedmioty wykonane z surowego drewna. W dużym uproszczeniu – styl rustykalny opiera się na sporej ilości drewna, elementach wykonanych ręcznie (lub stylizowanych na takie) oraz dodatkach nawiązujących do folkloru lub tradycji wiejskiej. Czerpiąc z lokalnej tradycji, styl ten będzie miał różne odmiany, w zależności od kraju lub regionu.

Naturalne jest piękne – surowe wykończenia

We wnętrzach rustykalnych dominuje drewno. Jest obecne nie tylko w formie mebli, ale zajmuje też wiele powierzchni płaskich. Naturalne lub malowane,  stare lub postarzane, popękane, zarysowane, nierówno wybarwione – tak prezentują się ściany i podłogi wystroju rustykalnego. Paleta barw jest skoncentrowana na kolorach powszechnych w naturze. Oprócz naturalnego koloru drewna w pomieszczeniach spotkamy sporo bieli, odcieni szarości, błękitu, koloru ziemi, a także przydymionych pasteli. Wzory na ścianach zazwyczaj skupiają się na pasach i kratkach, a pod sufitem niemal obowiązkowo przechodzą niepomalowane belki stropowe. To bardzo istotny element wystroju, który z powodzeniem można zastąpić atrapą, która będzie wiernie imitować prawdziwą belkę.

Wspólny mianownik – drewno

Drewno obecne jest także jako materiał, z którego powstały meble i niektóre elementy dekoracyjne. Meble spotykane w rustykalnych aranżacjach wiejskich domów mają proste kształty i są nieco toporne. Podobnie wygląda to w przypadku np. metalowych krzeseł, chociaż ze względu na swoją masę są rzadziej spotykanym elementem wyposażenia. Metal pojawia się częściej jako dodatki np. kratki stanowiące podpory dla roślin lub klamki i uchwyty w bardziej zdobionych meblach. Sprawdzi się również jako rama łóżka w sypialni.

Jakimi dodatkami uzupełnić wnętrze?

Do rustykalnego wystroju bardzo pasują wszelkie detale nawiązujące do lokalnego folkloru lub tradycji. Szydełkowany, ażurowy obrus, lniane serwety zdobione haftem sprawdzą się idealnie. Ciekawym rozwiązaniem może być wykorzystanie np. bardzo starej maszyny do szycia lub drewnianego konika na biegunach. Metalowe, kute żyrandole, w których proste żarówki będą w samych oprawkach świecić ciepłym światłem, z pewnością dodadzą przytulnego charakteru wnętrzom urządzonym w tym stylu.