Nowoczesne altany – drewniane, szklane, ażurowe

   15.04.2019
Nowoczesne altany – drewniane, szklane, ażurowe

color: #a82436;

Jeżeli masz piękny ogród, ale nadal pracujesz nad tym, aby go urządzić, koniecznie weź pod uwagę umieszczenie w nim altany ogrodowej. Będzie ona prawdziwym sercem i ozdobą takiej przestrzeni. Na co zwracać uwagę podczas zakupu takiej budowli? Co zalicza się do jej największych zalet?

Nowoczesna altana – dla kogo?

 

Inne nazwy tej budowli to ciennik lub chłodnik. Pełni ona dwie podstawowe funkcje, a mianowicie ozdobną i wypoczynkową. Może być ustawiana w centralnym punkcie ogrodu, nad stawem lub niedaleko domu. Tego typu letnie domki posiadają różne konstrukcje. Te bardziej rozbudowane mają podpiwniczenia i tarasy. Dawniej otrzymywały one bogatą formę architektoniczną. Przykładowo w wieku XVIII i XIX nadawano im kształty: gotyckich kaplic, świątyń antycznych, a nawet pagód. Dziś zazwyczaj częściej stawia się na funkcjonalność niż na rozbudowaną formę.

Każdy, kto jest zainteresowany takim rozwiązaniem, może wybierać pomiędzy altanami tradycyjnymi, nowoczesnymi, a także prostymi – otwartymi. Bardzo często konieczne jest przygotowanie odpowiedniego miejsca pod taką budowę. Może to być wylewka, kostka brukowa, czy tradycyjny fundament.

Do prac przygotowawczych należy ponadto wyrównywanie terenu, a także jego wypoziomowanie i utwardzenie. Usuwa się również wszelkie chwasty, trawy oraz krzaki. Montaż takiej altanki nie wymaga skomplikowanej wiedzy na temat prac budowlanych, wszystko jest bardzo dobrze wyjaśnione w załączonej instrukcji. Jest to rozwiązanie dla każdego!

Altany ogrodowe – nowoczesne i funkcjonalne miejsce na wypoczynek!

 

Kiedy tylko wiosna rozgości się u nas na dobre, każdy, kto ma altanę w swoim domu, może w pełni korzystać z jej uroków. Intensywne słońce, niespodziewany letni deszcz nie popsują żadnej ogrodowej imprezy. Brakowało Ci dobrego miejsca do spotkań z przyjaciółmi i rodziną? Chcesz spędzać więcej czasu w ogrodzie, zamiast w domu – nowa altanka da Ci taką możliwość.

Możesz ją urządzić, tak jak chcesz! Wstaw do środka wygodne meble, duży stół, a dookoła zasadź ozdobne kwiaty i krzewy. Jeżeli pogoda na to pozwoli, taka altana stanie się idealnym miejscem do tego, aby zjeść niedzielny obiad, albo wypocząć przy ulubionej książce lub muzyce.

 

Pozwolenie na budowę altany – co mówią przepisy?

 

To, czy dany obiekt wymaga pozwolenia na budowę, czy też nie, regulują przepisy prawa budowlanego. Jest to ustawa z dnia 7 lipca 1994 r (Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414). W artykule nr 29 wymienione zostały budowle, które nie wymagają pozwolenia na budowę. Zgodnie z tym fragmentem takiej zgody nie wymagają altany działkowe. Co to takiego?

 

Zdefiniowane zostały one w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 40). Chodzi tu o wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt mający taką funkcję. Obiekt znajduje się na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym. Jego powierzchnia zabudowy wynosi do 35 m2 oraz o wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich. W przepisach zaznaczone zostało, że do takiej powierzchni zabudowy nie wlicza się werandy, tarasu lub ganku, kiedy ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2.

 

Czym jest powierzchnia zabudowy? Jest to po prostu powierzchnia terenu zajęta przez budynek w stanie wykończonym. Wyznacza się ją poprzez rzut pionowy zewnętrznych krawędzi budynku na powierzchnię terenu. Do takiej płaszczyzny nie wlicza się np. powierzchni elementów drugorzędnych takich jak na przykład schodów zewnętrznych. Szczegółowo opisuje to Polska Norma PN-ISO 9836:1997, a konkretnie punkt 5.1.2.[1]

 

Ustawa – Prawo budowlane wskazuje także, że takiego pozwolenia nie wymagają wolnostojące budynki gospodarcze takie jak właśnie altany, garaże, przydomowe ganki, oranżerie (ogrody zimowe), kiedy mają one powierzchnię do 35 m2, a ich łączna liczba na działce nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. W przepisach wymienione zostały ponadto wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej i wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m2. W celu uzyskania szczegółowych informacji na ten temat warto zajrzeć do wspomnianych powyżej przepisów.[2]

 

Nowoczesne altany drewniane

 

Ważnym elementem naszej oferty są drewniane altany ogrodowe. Każdy klient może wybrać dostosowaną do swoich potrzeb wielkość budynku. W asortymencie znalazły się domki z różną ilością okien, a także z drzwiami, które mają pojedyncze lub podwójne skrzydła. Drewniane altany mogą być również otwarte. To te modele, które nie mają oszklonych okien, a niekiedy zbudowane są jedynie z zadaszonej wiaty.

Nie tylko drewno!

 

Nowoczesne altany Fiesta pozwalają cieszyć się widokiem pięknego ogrodu przez cały rok. A to,  dlatego że zastosowany został system okien przesuwnych, które można w łatwy sposób otwierać i zamykać. Wszystko zrobione jest z dbałością o najmniejszy szczegół, co ważne każdy model wykonywany jest ręcznie. Tego rodzaju altany to nie tylko drewno, ale też aluminium, z którego robi się poszczególne elementy małego budynku.