Ogród zimowy – dlaczego warto?

Ile kosztuje ogród zimowy? Jak zbudować ogród zimowy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym poradniku. Marzy ci się ogród zimowy? Oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć! Pierwsze ogrody zimowe pojawiły się już w XVI wieku. Ich głównym przeznaczeniem było zabezpieczenie roślin przed mrozem. Później, czyli na przełomie XVII i XVIII wieku, stały się zdecydowanie bardziej powszechne i służyły także jako pomieszczenie do wypoczynku.

Ogród zimowy – dlaczego warto?

Marzy ci się ogród zimowy? Oto wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Pierwsze ogrody zimowe pojawiły się już w XVI wieku. Ich głównym przeznaczeniem było zabezpieczenie roślin przed mrozem. Później, czyli na przełomie XVII i XVIII wieku, stały się zdecydowanie bardziej powszechne i służyły także jako pomieszczenie do wypoczynku. Każdy, kto posiadał oranżerię, przypisywany był do zamożnej grupy społecznej. Aktualnie konstrukcje takie nadal cieszą się bardzo dużą popularnością i pozytywnie wpływają na wizualny odbiór budynku. Zwłaszcza wtedy, kiedy współgrają z jego architekturą. Jeżeli ty również myślisz o tym rozwiązaniu i chcesz uczynić je maksymalnie praktycznym, skorzystaj z naszych porad.

Co to jest ogród zimowy? Zacznijmy od definicji i podstawowych informacji

Jak zbudowany jest ogród zimowy? Jest to dodatkowe pomieszczenie dla domowników, które może pełnić wiele funkcji, najczęściej drugiego salonu wypoczynkowego lub jadalni. Taka szklana konstrukcja oparta jest zwykle na drewnianym, stalowym lub aluminiowym szkielecie. Wyróżniamy ogrody zimowe ciepłe (użytkowane przez cały rok) i zimne.

Co ciekawe, dobrze zaprojektowany i usytuowany ogród zimowy może zminimalizować koszty ogrzewania domu. Dzieje się tak wtedy, kiedy umieścimy go po stronie południowej. Warto pamiętać, że konieczne jest wówczas zastosowanie specjalnej ochrony przed działaniem promieni słonecznych. Poza tym pomieszczenie musi być dobrze wentylowane.

Kiedy zaplanować budowę ogrodu zimowego? Można to zrobić podczas tworzenia projektu domu albo wtedy, kiedy mamy już gotową konstrukcję budynku. Bez względu, czy samodzielnie zbudujesz swój ogród zimowy czy skorzystasz z pomocy profesjonalistów, będziesz cieszyć się zaletami takiego rozwiązania. Co do nich należy?

Zalety ogrodów zimowych – czy już je znasz?

Przede wszystkim konstrukcje takie przyczyniają się do powiększenia powierzchni użytkowej domu i poprawy bilansu energetycznego całego budynku. Oprócz tego są znakomitym miejscem dla wielu roślin, zwłaszcza tych egzotycznych lubiących wyższe temperatury i dobre nasłonecznienie. Obecność kwiatów ma pozytywne znaczenie dla ekosystemu mieszkania. Wpływają korzystnie na wilgotność powietrza, sprawiają, że jest ono lepiej dotlenione. Rośliny mogą również poprawić nasz nastrój, dlatego opłaca się mieć ich dużo. Jeżeli potrzebujesz oryginalnego miejsca do wypoczynku, swobodnej pracy lub po prostu spotkania z bliskimi – rozważ tę opcję i zbuduj swój własny ogród zimowy.

Ile kosztuje ogród zimowy i inne ważne pytania

Cena konstrukcji uzależniona jest przede wszystkim od wielkości ogrodu zimowego i tego, z jakich materiałów jest wykonany. Średniej wielkości oranżeria stanowi wydatek rzędu ponad trzydziestu tysięcy. Budowla może być wyposażona w nowoczesne okna, a także poliwęglanowe poszycie dachu oraz wbudowany system rynien. Płyty, z których składa się konstrukcja, izolują wnętrze oranżerii od hałasu i ciepła, do tego odbijają światło słoneczne.

Jak samemu zrobić ogród zimowy?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o właściwej izolacji fundamentów, zarówno tej termicznej, jak i przeciwwodnej. Oprócz tego konstrukcja ogrodu zimowego musi być zgodna z obowiązującym w Polsce prawem budowlanym. Chodzi tu między innymi o kwestie ubiegania się o pozwolenie na budowę i zgłaszanie zamiaru budowy.

Trzeba ponadto zadbać o użycie właściwych materiałów, np. szkła, które dobrze izoluje przenikanie energii słonecznej. Nie można też zapomnieć o ważnych kwestiach technicznych, takich jak odpowiednie nachylenie dachu (powinno ono wynosić 10-15 stopni). Zapewni to m.in. właściwe zsuwanie się śniegu.

Samodzielne budowanie ogrodu zimowego wiąże się ze zdobyciem odpowiedniej wiedzy, przygotowaniem skutecznego planu działania i poświęceniem własnego czasu. Warto, aby była to konstrukcja solidna, czyli taka, która posłuży przez wiele lat. Dlatego niekiedy lepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalistom. Oni wiedza najlepiej, jak zrobić ogród zimowy, by był trwały, piękny i funkcjonalny.  

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.