Domki narzędziowe. Drewniane, metalowe czy plastikowe?

   13.05.2019
Domki narzędziowe. Drewniane, metalowe czy plastikowe?

Posiadacze ogrodów często decydują się na postawienie na działce dodatkowego budynku. Domki narzędziowe są świetne do przechowywania. Sprawdź, jaki wybrać!

Domki narzędziowe, czyli wygodne rozwiązanie do każdego ogrodu

Domki narzędziowe to jedne z popularniejszych ogrodowych budynków. Znajdziemy je zarówno na działkach rekreacyjnych, jak i przy całorocznych, murowanych posiadłościach. W głównym lokum zwykle trudno znaleźć miejsce na wszystkie niezbędne narzędzia, maszyny czy sprzęty. Piwnice są często zbyt wilgotne, a garaże nie mają dość dużej przestrzeni. A wszyscy posiadacze domów i ogródków potrzebują powierzchni do przechowywania. Budowla taka sprawdzi się w tej roli znakomicie.

Pozwolenie?

Różne potrzeby to różne domki narzędziowe. W zależności od tego, ile sprzętu chcemy przechowywać w środku, jak duży jest nasz ogród i ile pieniędzy mamy do dyspozycji, powinniśmy zdecydować się na inne rozwiązania. Rozmiar budynku należy również dostosować do przepisów. Mniejsze niż 35 metrów kwadratowych nie wymagają pozwolenia na budowę. Rozmiar ten obowiązuje na wsi. W mieście taka budowla nie może być większa niż 25 metrów kwadratowych. Domki narzędziowe drewniane czy metalowe muszą być wtedy parterowe i wolnostojące. Jeśli nie chcemy mierzyć się ze skomplikowanymi formalnościami, wybierzmy mniejszą powierzchnię, która oszczędzi nam problemów. W większości przypadków kilkumetrowa konstrukcja będzie wystarczająca, a taka 35-metrowa pomieści całą masę różnego rodzaju sprzętów i narzędzi.

W 2022 roku przepisy dotyczące stawiania konstrukcji uległy zmianie. Zobacz, jak zmieniły się regulacje w artykule: Dom bez pozwolenia do 70m2. Wszystko o nowych przepisach budowy

Domki narzędziowe drewniane

Ważną kwestią przy wyborze idealnego projektu jest materiał, z którego będzie on wykonany. Opcji jest kilka, najpopularniejsze jednak są domki narzędziowe drewniane. Dzieje się tak z kilku powodów. Drewno to szlachetny materiał, którego walory estetyczne są nie do przecenienia. Idealnie komponuje się z rustykalnym klimatem wiejskich domów i podmiejskich działek. Ale wygląd to nie wszystko. Domki drewniane na narzędzia są wytrzymałe, solidne i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Świetnie sprawdzi się tutaj np. świerk. Nasze projekty zbudowane są ze ścian wzmocnionych metalowymi prętami. Drzwi i okna posiadają podwójne szyby i uszczelkę z gumy izolacyjnej. Wybierając domek narzędziowy, należy też zwrócić uwagę na jego ciężar. Im większa waga, tym lepsza stabilność budynku i, co za tym idzie, bezpieczeństwo w razie silnych wiatrów czy innych pogodowych anomalii. Atrakcyjna jest też cena takiej budowli. Małe przechowalnie można kupić już za około 2 tysiące złotych.

Metalowe domki narzędziowe

Inną opcją są domki narzędziowe wykonane z metalu. To bardziej industrialne projekty, które będą się świetnie komponować z nowoczesnymi, surowymi bryłami domów i skandynawską stylistyką w ogrodzie. Projekty dostępne na naszej stronie są niezwykle stabilne i trwałe (obciążenie śniegiem 150 kg/m², wytrzymałość podczas burzy 150 km/h, siła wiatru 12). Tego typu narzędziownie są odporne na różne warunki pogodowe, nie wymagają konserwacji i mają aż dwudziestoletnią gwarancję. Zapewniają też maksymalne bezpieczeństwo – potrójna blokada z zestawem klamek ze stali nierdzewnej, znormalizowanym cylindrem i zapasowym kluczem to skuteczna ochrona przed ewentualnym włamaniem.

Domki narzędziowe z plastiku

Popularne wśród działkowiczów są również plastikowe narzędziownie. Te dostępne w naszym sklepie są wytrzymałe i wygodne w użytkowaniu, posiadają odporną na warunki atmosferyczne podwójną ścianę DUOTECH ze stalowym wzmocnienie oraz bardzo mocna podłogę, na której bez problemu przechowamy duże i ciężkie przedmioty i maszyny. Stalowe wzmocnienie sprawia, że budynek wytrzyma aż do 200 kg/m2. Plastikowe komórki będą się komponować z nowoczesnymi ogrodami i takimi też posiadłościami.

Mądre wykończenie

Wybierając budynek idealny, trzeba także zwrócić uwagę na cenę. Domki drewniane ogrodowe narzędziowe oraz te metalowe i plastikowe są dostępne na naszej stronie w bardzo atrakcyjnych cenach. Każdy bez wątpienia znajdzie tutaj ten idealny dla siebie. Przy każdym produkcie można znaleźć dokładny opis i zalecenia konstrukcyjne, które pomogą podjąć właściwą decyzję.

Kiedy domek już stanie na naszej działce, przyjdzie czas na jego wykończenie. Zasada meblowania takiej przestrzeni brzmi – im prościej, tym lepiej. Warto zaopatrzyć się w kilka ciężkich, metalowych regałów, które pomieszczą wszystkie potrzebne sprzęty. W rogach zostawmy wolne miejsce na większe maszyny, np. kosiarkę. Dobrze sprawdzają się też szuflady, w których z powodzeniem można schować małe przedmioty, jak śrubokręty, młotki i narzędzia ogrodowe.

Koniecznie zobacz: Przechowywanie narzędzi ogrodowych: jak zadbać o organizację naszego sprzętu?