Przechowywanie narzędzi ogrodowych: łatwa organizacja sprzętu

   19.07.2022

Zagospodarowanie odpowiedniego miejsca do przechowywania narzędzi ogrodowych ma wiele korzyści. Dobra organizacja sprzętu ogrodowego pozwoli nie tylko na uporządkowanie wszystkich niezbędnych narzędzi, ale umożliwi też efektywniejsze wykonywanie różnych prac. Sprawdzamy, gdzie i w jaki sposób najlepiej przechowywać narzędzia do prac ogrodowych.

1. Odpowiednie miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych

Samo wyposażenie to jeszcze nie wszystko, czego potrzeba do efektywnej pracy w ogrodzie lub na działce. Z czasem wszystkie narzędzia się zużywają, a niewłaściwe ich przechowywanie tylko przyspiesza ten proces. Co więcej, wiele różnych sprzętów, np. sekatory, siekiery czy grabie, może stanowić zagrożenie dla najmłodszych entuzjastów spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Przechowywanie narzędzi ogrodowych w odpowiednim miejscu powinno więc być dla każdego priorytetem. Zdecydowanie najbardziej polecane jest wydzielenie miejsca w zamkniętym pomieszczeniu lub wyposażenie się w altanę bądź domek ogrodowy. To także idealny sposób na to, by zabezpieczyć narzędzia przed rdzą. Wystawienie sprzętu na działanie warunków atmosferycznych prędzej czy później będzie skutkowało znacznym pogorszeniem się ich kondycji.

Garaż & warsztat

Właściciele działek mają ograniczone możliwości przechowywania sprzętu. Jednak dysponując domem z ogrodem i garażem, do przechowywania rzeczy można wykorzystać właśnie ten ostatni. Własny garaż lub warsztat idealnie nadają się do uporządkowania zarówno tych mniejszych, jak i większych oraz cięższych sprzętów (np. kosiarki czy grilla). Organizacja narzędzi w garażu z powodzeniem może być tak zaplanowana, aby nie zabrakło miejsca na akcesoria samochodowe. Przydać się mogą półki i haki, aby maksymalnie zagospodarować przestrzeń - również na ścianach i w kątach pomieszczenia.

Domek narzędziowy w ogrodzie lub zamknięta altana

Świetnym pomysłem będzie stworzenie specjalnego pomieszczenia na narzędzia ogrodowe. Zamknięta altana lub domek narzędziowy do ogrodu zapewnią pełną ochronę przechowywanych narzędzi. Pozostaną one bezpieczne zarówno pod kątem potencjalnego zagrożenia kradzieżą, jak i dostępności dla dzieci. 

Na maksymalne zabezpieczenie sprzętu pozwoli między innymi nasz domek ogrodowy COLZ4 z efektownymi, częściowo przeszklonymi drzwiami dwuskrzydłowymi zamykanymi na klucz. Wygospodarowanie konkretnej przestrzeni wyłącznie na narzędzia pozwala również na optymalne wykorzystanie przestrzeni i zastosowanie dokładnie takich systemów przechowywania narzędzi ogrodowych, jakich potrzebujemy. Taką funkcjonalność z powodzeniem zapewni wyśmienita altana ogrodowa VERO4 dostępna w naszym sklepie!

Warto dodać, że altanek na większej działce może być kilka. Spokojnie zmieszczą się one nawet na mniejszym terenie. Osobne pomieszczenie wydzielone wyłącznie na przechowywanie w ogrodzie narzędzi sprawi, że nie będą one kolidowały z przechowywaniem np. zabawek w innym budynku.

Piwnica

Przechowywanie narzędzi w piwnicy również może być dobrym pomysłem pod względem bezpieczeństwa. Ze względu na to, że często pomieszczenia te są już wypełnione innymi potrzebnymi rzeczami, trudnością może być znalezienie wolnego miejsca. Dobra półka na narzędzia ogrodowe zamontowana na wolnym fragmencie ściany piwnicy powinna rozwiązać ten problem, jeśli narzędzi do przechowywania nie ma za wiele.

2. Wieszanie narzędzi na ścianie

Bez względu na to, jakie miejsce na przechowywanie narzędzi ogrodowych wybierzemy, ważne jest też wybranie odpowiedniego sposobu. Jednym z najlepszych rozwiązań jest wieszak na narzędzia ogrodowe. Przedmioty usytuowane przy ścianie będą nie tylko świetnie się prezentować, ale przede wszystkim pozwolą na sprawną organizację i zachowanie porządku. Wiadomo będzie dokładnie, gdzie znajduje się dany przyrząd, a do tego powieszone na ścianie narzędzia nie będą zajmowały tyle przestrzeni.

Jak powiesić narzędzia ogrodowe? Najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z haków lub przeznaczonych do tego systemów ściennych. Przy wyborze koniecznie trzeba oszacować, ile i jakiego rodzaju narzędzia będą w ten sposób składowane, aby dobrać produkty o pasujących uchwytach. 

3. Przygotowanie stojaka na największe narzędzia

Nie wszystkie prace ogrodowe są łatwe i przyjemne. Niektóre wymagają pracy w pocie czoła i użycia całkiem pokaźnych gabarytowo maszyn. Jednak także ten większy sprzęt można przechowywać całkowicie bezpiecznie. W tym celu warto wybrać specjalny stojak na narzędzia, który zabezpieczy je w momencie, gdy nie są używane. O tego typu specjalnych zabezpieczeniach warto pomyśleć także przy mniejszych, ale ostrych narzędziach.

Ochronny uchwyt na narzędzia ogrodowe takie jak np. piły do drewna, zasłoni część tnącą danego akcesorium, zwiększając poziom bezpieczeństwa. Artykuły te umożliwiają przechowywanie każdego narzędzia oddzielnie, pionowo, dzięki czemu łatwo mieć do nich dostęp bez niepotrzebnego haczenia i przewracania innych.

4. Montaż specjalnego koła na wąż ogrodowy

Zastanawiając się, jak przechowywać narzędzia ogrodowe, nie można zapomnieć także o jednym z najbardziej obowiązkowych akcesoriów - wężu ogrodowym. Codzienny komfort znacznie zwiększy wyposażenie się w specjalne koło na wąż, które sprawi, że ten nie przerwie się po zahaczeniu i nie przewróci innych narzędzi.

5. Zamontowanie haków na drzwiach 

Doskonałym sposobem na wygodne przechowywanie narzędzi będą haki na drzwiach. Możemy z nich skorzystać zawsze wtedy, gdy drzwi nie są przeszklone, a grubość skrzydeł umożliwia wbicie kołka montażowego. Haki sprawdzają się świetnie jako proste systemy przechowywania narzędzi, pozwalając na szybkie odnalezienie konkretnej rzeczy. Idealne do wykorzystania w altanie lub domku ogrodowym.

6. Postawienie szafek wolnostojących

Organizacja narzędzi będzie prostsza, jeśli wyposażymy garaż, piwnicę, pomieszczenie gospodarcze lub altanę w szafki wolnostojące. Nadają się one przede wszystkim do mniejszych narzędzi, a więc różnego rodzaju sekatorów, szczypiec, końcówek do wiertarek i wkrętarek itd. Wadą tego rozwiązania jest to, że szafki zajmują nieco miejsca. Wewnątrz jednak gwarantują możliwość utrzymania dobrej organizacji. Świetnie też będą się uzupełniały z półkami na narzędzia ogrodowe.

O czym należy pamiętać podczas przechowywania narzędzi ogrodowych?

Najważniejsze kryteria, które powinno spełniać dobre miejsce na przechowywanie narzędzi ogrodowych, to bezpieczeństwo domowników i funkcjonalność. Rozwiązania, które zapewniają kontrolowany dostęp do cięższych sprzętów, będą najlepszym wyborem dla rodzin z dziećmi. Wśród prezentowanych opcji nie brakuje także wielu pomysłów pozwalających na sprawną organizację i uporządkowanie narzędzi. To, na który z nich warto się zdecydować, zależy już jednak zarówno od rodzaju i liczby posiadanych narzędzi, jak i od indywidualnych preferencji!

Powiązany artykuł: Jak odnowić domek na działce? Sprawdzona metamorfoza!