Jak odnowić domek na działce? Sprawdzona metamorfoza!

   16.06.2022

Drewniany domek letniskowy może być prawdziwą ozdobą posesji i marzeniem wielu działkowiczów. Ze względu na specyfikę jego budulca z czasem może on jednak również ulec uszkodzeniom, co ma negatywny wpływ na estetykę obiektu. Warto wówczas pomyśleć o jego renowacji. A zatem jak tanio wyremontować domek na działce i co składa się na renowację domku letniskowego? I kiedy lepszą alternatywą jest kupno nowego domku?

7 skutecznych kroków jak odnowić domek na działce

Odnawianie domku na działce to często wymagające zadanie. Możemy przeprowadzić remont samodzielnie, ale do tego potrzebne są odpowiednie umiejętności oraz zestaw niezbędnych narzędzi i preparatów.

Do najczęstszych działań składających się na renowację domku letniskowego na działce należą:

  1. planowanie realnego zapotrzebowania na renowacje
  2. czyszczenie wnętrza i elewacji
  3. sprawdzenie stanu technicznego domku
  4. naprawa wszystkich wrażliwych elementów
  5. malowanie i impregnacja domku
  6. ocieplanie konstrukcji
  7. zagospodarowanie i udekorowanie wyremontowanej przestrzeni.

1. Zaplanuj, dlaczego chcesz odnowić domek na działce

Odnowienie domku na działce może skupiać się na wielu różnych elementach. Zastanów się, na czym dokładnie Ci zależy. Może chcesz skoncentrować się wyłącznie na elewacji, a może na samym wnętrzu? Czasem potrzebne jest uszczelnienie okien, a czasami dobudowanie kolejnego pomieszczenia. Zanim przystąpisz do pracy, skrupulatnie zaplanuj całość, by później nic Cię nie zaskoczyło!

2. Dokładnie wyczyść wnętrze i elewację

Żeby przeprowadzić wszystkie niezbędne prace, najpierw musisz opróżnić domek działkowy. Wynieś z niego wszystkie meble i akcesoria. Następnie zdemontuj podłogę, by zobaczyć, w jakim stanie jest fundament. Wyczyść całość – zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. 

Renowacja domku letniskowego zazwyczaj skupia się na jego elewacji, która z biegiem lat może ulec uszkodzeniom i przebarwieniom. Najczęściej wymaga ona wówczas odświeżenia, które może polegać na różnych działaniach, w zależności od poziomu zniszczeń i specyfiki problemu. Żeby ocenić stan elewacji, musisz dokładnie ją wyczyścić – najlepiej myjką ciśnieniową lub szczotką i szarym mydłem. 

3. Sprawdź stan techniczny domku

Po skrupulatnym oczyszczeniu powierzchni ze wszystkich stron możesz skupić się na ocenie stanu domku letniskowego. Gołym okiem jesteś w stanie dostrzec wszystkie awarie i ocenić, jak duża renowacja jest potrzebna. 

Szukaj ubytków, termitów, uszkodzeń, pleśni. Wszystkie takie elementy oznaczaj lub zapisuj. Jeśli uszkodzenia nie są rozległe, a wymiany wymaga np. jedynie kilka desek, możesz już na tym etapie zaplanować rozmieszczenie nowych elementów domku – np. półek czy szafek.

4. Napraw wszystkie wrażliwe elementy

Skup się na naprawie szkód i awarii. Wymień pęknięte lub zbutwiałe deski, sprawdź, czy wszystkie okna są szczelne – jeśli nie, zajmij się tym. Warto przeanalizować też stan kanalizacji, sprawdzić wszystkie wężyki. Stare elementy wymień, by mieć pewność, że pęknięcie nie skończy się wielką powodzią. 

5. Pomaluj i zabezpiecz elewację domku letniskowego

Wiele zniszczeń, na jakie narażone są usytuowane na działce domki letniskowe, wynika z niekorzystnego oddziaływania grzybów i owadów. Odpowiedzią na nie jest zatem odgrzybienie lub odrobaczenie elewacji. Pierwsze działanie polega na usunięciu z elewacji grzybiczych narośli i zbutwiałych elementów. Następnie pokryj deski specjalnym preparatem grzybobójczym. Odrobaczanie z kolei polega na posmarowaniu powierzchni trutką na owady. 

Elewacja drewnianego domku wymaga również często szlifowania i szpachlowania. Działania te są konieczne w przypadku dużych zniszczeń na powierzchni obiektu i pozwalają na pozbycie się starej, uszkodzonej warstwy wierzchniej drewna, a także na zniwelowanie wszelkich nierówności, ubytków i wybrzuszeń. 

Kluczowym elementem remontu domku letniskowego jest impregnacja elewacji, która służy jej zabezpieczeniu przed niszczeniem. Na rynku nabyć można wiele rodzajów impregnatów i substancji konserwujących – od tych przeciwgrzybiczych i owadobójczych, przez ognioochronne i wodochronne, po wszelkiego rodzaju lakiery, emalie, bejce i lazury. Po konserwacji drewna wybranym impregnatem możemy przejść do pomalowania elewacji. W tym wypadku również mamy do wyboru rozmaite farby, które różnią się nie tylko pod względem barwy, ale również konkretnych właściwości. 

6. Zadbaj o ocieplenie domku na działce 

Niektórzy właściciele domków letniskowych decydują się podczas prac remontowych na ich ocieplenie. Działanie to jest uzasadnione, kiedy zależy nam na dłuższych pobytach na działce w okresie jesienno-zimowym. Standardowe wykonanie termoizolacji w domku letniskowym polega na ociepleniu ścian wełną mineralną oraz pokryciu ich od wewnątrz płytą kartonowo-gipsową. Wełna mineralna przyda się również przy ociepleniu podłogi oraz dachu. 

Powiązany artykuł: Jak ocieplić domek letniskowy, aby korzystać z niego cały rok?

7. Finalnie udekoruj wnętrze swojego domku

Kiedy wszystkie prace remontowe będą już zakończone, możesz przejść do najprzyjemniejszego etapu, czyli dekorowania. Wybierz meble w stylu rustykalnym lub prowansalskim, które będą idealnie pasować do sielskiej atmosfery wiejskiego azylu. Świetnym pomysłem jest szukanie perełek w antykwariatach lub na wystawkach – dostaniesz tu stylowe meble za ułamek ich oryginalnej ceny. Do tego dekoracje w postaci ozdobnych poduszek, kocyków i wazonów z kwiatami.

Powiązany artykuł: Jak urządzić mały domek letniskowy? Pomysły na dom do 35m2

Kiedy powinniśmy odpuścić remont domku letniskowego?

Wynikające z upływu czasu usterki i zniszczenia domku letniskowego sprawiają, że mamy do wyboru jego renowację lub zakup nowego obiektu. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w przypadku lekkich i mniej wymagających w naprawie uszkodzeń. Z kolei kupno nowego domku może być związane z nieco wyższym jednorazowym wydatkiem, jednak w perspektywie czasu będzie niekiedy rozwiązaniem dużo bardziej opłacalnym. 

Istnieją sytuacje, w których renowacja domku letniskowego jest niemożliwa, zbyt czasochłonna lub nieopłacalna. Może to na przykład dotyczyć znacznego zniszczenia elewacji, dachu, a przede wszystkim fundamentów obiektu. Szczególnie ten ostatni element konstrukcyjny jest trudny w naprawie i wymaga podjęcia daleko idących środków, takich jak uniesienie całości obiektu na specjalnych podnośnikach. 

Co zrobić, jeżeli renowacja okaże się nieopłacalna?

Poważne uszkodzenie w obrębie konstrukcji obiektu może spowodować konieczność zakupu nowego domku letniskowego. Jest to opcja, która posiada liczne zalety, o ile zainwestuje się w domek oferowany przez firmę zwracającą szczególną uwagę na jakość materiałów i ich trwałość. Te cechy zapewnią długą żywotność domku letniskowego i będą gwarancją jego udanego użytkowania.

Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą domków letniskowych, które wykonujemy w oparciu o najlepsze jakościowo drewno. Dzięki długoletniemu doświadczeniu doskonale wiemy, w jaki sposób wykorzystać cechy drewna i wykonać trwałe konstrukcje, które zachowają doskonałą kondycję przez wiele lat.