Solidna ochrona na cały rok, czyli jak ocieplić domek letniskowy?

   19.07.2021
Solidna ochrona na cały rok, czyli jak ocieplić domek letniskowy?

Ocieplenie domku letniskowego to podstawa dla zachowania jego funkcjonalności przez cały rok. Przyjemny komfort w jesienne i zimowe dni pozwoli nam cieszyć się pobytem za miastem nie tylko latem, ale również w chłodniejszych okresach. Podpowiadamy, jak i czym ocieplić domek letniskowy, by służył bez zarzutu w każdej chwili!

Ocieplenie domku letniskowego

Domek letniskowy co do zasady służy do rekreacji w okresie letnim. Ze względu na to, że coraz częściej szukamy odpoczynku również w miesiącach jesiennych, zimowych i wiosennych, szukamy sposobów, by domki letniskowe wykonane z drewna były komfortowym miejscem wypoczynku również w chłodne dni.

Ocieplenie domku drewnianego można zlecić fachowcom lub wykonać samodzielnie. Drugie rozwiązanie będzie tańsze, jednak wymaga umiejętności, wiedzy i sprzętu oraz czasu. Jeśli nie chcemy samodzielnie przechodzić przez ocieplenie domku drewnianego krok po kroku, warto zlecić usługę specjalistom, którzy dobiorą odpowiednie materiały i sprawnie wykonają zlecenie. Pamiętajmy, by zawsze podpisywać umowę z firmą wykonawczą – nie dogadujmy się ustnie!

Ocieplenie czy termoizolacja?

Termin „ocieplenie” jest mylący, ponieważ zastosowanie warstwy termoizolacyjnej ma swoje duże zalety również latem. Domki letniskowe wykonane są najczęściej z drewna. Materiał ten ma to do siebie, że szybko się nagrzewa i szybko też traci ciepło. Latem możemy odczuwać w nim dyskomfort związany z upałami. Termoizolacja natomiast pozwala zachować komfort termiczny zarówno zimą, jak i latem. Decydując się na termoizolację, unikniemy sytuacji, gdy na poddaszu tworzy się tzw. sauna latem. Temperatura w całym domku powinna być stabilna.

Dlaczego warto ocieplić domek letniskowy?

Wykonanie termoizolacji domku pozwala na korzystanie z niego przez cały rok. Co ważne, zmniejszamy koszty ogrzewania, ponieważ budynek będzie lepiej zatrzymywał ciepło wewnątrz. Zimą po uruchomieniu systemu grzewczego wnętrze szybko zrobi się ciepłe, temperatura będzie się dobrze utrzymywała. Latem z kolei unikniemy zaduchu i cieplejszych przestrzeni na poddaszu.

Pełne ocieplenie, czyli co jest ważne?

Żeby domek uznać za w pełni ocieplony, ważne będzie zastosowanie izolacji termicznej całej konstrukcji. Ocieplamy ściany, dach oraz podłogę. Istotnym elementem jest również stolarka okienna i drzwi. Nieszczelne okna i drzwi należy wymienić na nowe. To istotne ze względu na to, że właśnie te elementy znacząco oddają zimą ciepło na zewnątrz.

Ocieplenie domku drewnianego: jaka metoda?

Domek letniskowy można ocieplić od zewnątrz lub od wewnątrz. Prawidłowa nazwa ocieplenia to po prostu izolacja. Najbardziej popularną metodą jest ocieplanie domku letniskowego od wewnątrz, ze względu na to, że zewnętrzne ocieplenie zabiera cały charakter drewnianego domku.

Ocieplenie domku drewnianego od wewnątrz

Najczęściej stosowanymi metodami ocieplenia domku drewnianego od wewnątrz są ocieplenie wełną mineralną lub pianką PUR. Wełna mineralna, wełna skalna czy drzewna jest rozwiązaniem relatywnie tanim i należy do najbardziej popularnych metod izolacji. 

Plusem ocieplania wełną jest łatwość układania wełny, którą rozwija się bezpośrednio z rolki. Wełnę wciska się pomiędzy kantówki konstrukcji. Jest ona materiałem oddychającym, co jest istotne w konstrukcjach drewnianych.  Zarówno na dach, ściany, jak i na podłogę stosuje się najczęściej wełnę o grubości 10 cm. Przy mniejszych domkach można zastosować 7 cm.

Jak ocieplić domek letniskowy?

Przed ułożeniem wełny nakłada się na powierzchnię folię wiatroizolacyjną, która chroni kolejną warstwę przed działaniem czynników zewnętrznych. Na wełnę nakłada się płyty OSB lub płyty karton-gips (w zależności od powierzchni). W przypadku dachu na wełnę mocuje się deskę podbitkę. Przy ścianach można zastosować płyty karton-gips lub drewnianą boazerię.

Można także zastanowić się nad alternatywnymi sposobami izolacji np. pianką PUR czy wdmuchiwanymi granulatami.

Koszt ocieplenia domku drewnianego

Koszt wykonania izolacji jest zależny od standardu, jaki chcemy uzyskać, wielkości powierzchni domku, rodzaju materiałów a także stanu konstrukcji. Istotny jest także region – ze względu na ceny robocizny.

Przykładowo ocieplenie domku letniskowego wykonanego z drewna o powierzchni 35m2 będzie kosztowało około 19-21 tys. zł. Na koszt ocieplenia składa się:

  • ocieplenie ścian wełną mineralną,
  • pokrycie ścian od wewnątrz płytą kartonowo-gipsową (lub w przypadku ocieplenia od zewnątrz deską elewacyjną 19 mm),
  • ocieplenie podłogi warstwą wełny mineralnej o grubości 10 cm,
  • ocieplenie dachu warstwą wełny mineralnej o grubości 10 cm.

Koszt całkowity, zawierający robociznę i materiał, w 2021 roku, to 19 000 – 22 000 zł.

Czy trzeba zgłaszać ocieplenie domku?

Prawo budowlane określa, że docieplenie budynków o wysokości do 25 m nie wymaga pozwolenia na budowę. Natomiast termomodernizacja budynków powyżej 12 m ale nie wyższych niż 25 m wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (zazwyczaj staroście).

Czasami ocieplenie starego domku letniskowego może być nieopłacalne, wtedy warto rozważyć wszystkie za i przeciw. Możliwe, że dużo lepszym rozwiązaniem będzie np. zakup gotowego, dobrze ocieplonego domku.