Jak urządzić mały domek letniskowy? Pomysły na dom do 35m2

Małe domy letniskowe do 35 m2 cieszą się dużą popularnością, która wynika z ich niskiej ceny i braku rozbudowanych formalności przy ich stawianiu. Niewielki metraż małego domku letniskowego nie musi być również przeszkodą dla jego stylowego urządzenia. A zatem jak urządzić domek letniskowy do 35 m2, aby spędzanie w nim wolnego czasu było prawdziwą przyjemnością?

Jak urządzić mały domek letniskowy? Pomysły na dom do 35m2

Mały domek letniskowy – idealne miejsce do wypoczynku 

Posiadanie własnego drewnianego domku letniskowego to marzenie wielu osób posiadających działkę lub posesję. Popularność tego typu obiektów wynika z ich szerokiej funkcjonalności i stosunkowo niskiej ceny. Mały domek letniskowy to wyśmienite miejsce do letniego wypoczynku – można w nim przenocować podczas urlopowych i weekendowych wypadów za miasto, przyjmować gości, urządzić wspaniałe przyjęcie czy schronić się przed upałem lub niepogodą. 

Domki letniskowe sprawdzają się także jako składowisko ogrodowych narzędzi i innych sprzętów wykorzystywanych podczas pobytu na działce. Odpowiednio wyposażony i urządzony domek letniskowy może być ozdobą posesji i prawdziwą ostoją przed zgiełkiem i codziennymi obowiązkami. Z tych właśnie powodów tak wiele osób jest zainteresowanych kupnem i postawieniem domku letniskowego w swoim ogrodzie. 

Jak urządzić mały domek letniskowy? Zacznijmy od malowania

Na początek należy skupić się na porządkach. Wynieś wszystko, co znajduje się w domu, a rzeczy nieusuwalne zasłoń folią malarską. Następnie po kolei wykonaj następujące czynności:

 1. szlifowanie;
 2. oczyszczanie z pyłu;
 3. gruntowanie;
 4. malowanie. 

Wybierz kolor, który pozwoli na optyczne powiększenie przestrzeni. W niewielkich przestrzeniach sprawdzą się jasne barwy – beże, szarości, biel. Jedną ścianę można pomalować ciemniejszym kolorem, by dodać głębi pomieszczeniu. 

Najmodniejsze połączenia to te, które pozwalają scalić ze sobą szarości i granat lub butelkową zieleń. Kolory te doskonale sprawdzą się w domku letniskowym o niewielkiej powierzchni.

Jak urządzić domek 35m2? Wybierzmy najlepsze meble

Urządzenie małego domku letniskowego wiąże się z decyzją o tym, jakie wyposażenie będzie się w nim znajdować. Jego elementy powinny łączyć w sobie funkcjonalność i wygodę z wysoką estetyką. Meble w domku letniskowym muszą być praktyczne i spełniać najważniejsze potrzeby związane zarówno z krótszym, jak i dłuższym pobytem. Warto, aby były one utrzymane w spójnej stylistyce, która nada wnętrzom domku niepowtarzalnego klimatu.

Wśród mebli i sprzętów, w które warto wyposażyć domek letniskowy, należą te przeznaczone do:

 • spania i wypoczynku – do wyboru mamy w tym wypadku łóżka, kanapy i sofy. Chcąc zaoszczędzić na miejscu, można zdecydować się na łóżko piętrowe. Meblem bardziej uniwersalnym jest wygodna rozkładana kanapa lub sofa. Umiejscowiona w salonie będzie służyła nie tylko w nocy, lecz także za dnia;
 • siedzenia i spożywania posiłków – oprócz kanapy lub sofy warto zainwestować w wygodne i stylowe fotele lub krzesła;
 • przechowywania i przygotowywania posiłków – w kuchni domku letniskowego nie może zabraknąć lodówki, kuchenki, stołu i blatu. Warto zaopatrzyć się również w piekarnik czy kuchenkę mikrofalową; 
 • przechowywania odzieży – najlepiej sprawdzą się pojemne szafy, w których poza ubraniami można trzymać akcesoria przydatne podczas urlopowych wypadów; 
 • mycia i higieny – wyposażenie łazienki w domu letniskowym do 35 m2 nie powinno różnić się od tego, z jakiego korzystamy na co dzień. Niezbędny jest zatem dostęp do ciepłej bieżącej wody, wanna lub prysznic, zlew, muszla toaletowa oraz szafka na kosmetyki i ręczniki. Podczas dłuższego pobytu nieodzowna będzie również pralka;
 • ogrzewania i regulacji temperatury – niższa temperatura na zewnątrz sprawia, że domek letniskowy powinien posiadać odpowiedni system podgrzewania powietrza i wody. Nieodzowne mogą być zatem takie sprzęty jak grzejniki, bojler, piec lub kominek. Ten ostatni będzie pełnił nie tylko funkcję grzewczą, lecz także dekoracyjną, nadając wnętrzom wspaniałego klimatu. Niektórzy właściciele domków decydują się również na montaż klimatyzatorów, które mogą dawać przyjemne wytchnienie w upalne letnie dni i noce; 
 • rozrywki i relaksu – nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet mały domek letniskowy wyposażyć w telewizor czy wieżę hi-fi;
 • oświetlenia – elementy oświetlenia ogólnego oraz zadaniowego i punktowego. 

Aranżacja domku 35m2 - sposoby na oszczędzanie przestrzeni

Odpowiednie rozplanowanie i zaaranżowanie przestrzeni w małym domku ogrodowym czy letniskowym może wydawać się prawdziwym wyzwaniem. Można jednak z powodzeniem poradzić sobie z nim, mając na uwadze dwie ważne zasady. Pierwsza z nich to odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń. Najlepszym rozwiązaniem do wykorzystania niewielkiej przestrzeni jest ograniczenie liczby stawianych wewnątrz ścian działowych. Z tego powodu warto pomyśleć nad połączeniem kuchni domku letniskowego z jego strefą dzienną. Zamiast ściany oddzielającej te dwa pomieszczenia, warto postawić na otwartą przestrzeń, której pomysłową granicą może być na przykład wysoki blat kuchenny, na którym będzie można przygotowywać lub spożywać posiłki. 

Drugą zasadą przemyślanego wypełnienia przestrzeni w domu do 35 m2 jest wykorzystywanie tych samych mebli do różnych funkcji. Jest to możliwe na przykład w przypadku kanapy lub sofy służącej zarówno do spania, jak i dziennego wypoczynku. Umiejscowiony w kuchni stół może z kolei pełnić funkcję biurka, przy którym będzie można wygodnie spędzać czas przed komputerem. 

Jak urządzić domek letniskowy 35m2 - planuj z głową

W ostatnich latach szczególnym zainteresowaniem cieszą się małe domki letniskowe o metrażu nieprzekraczającym 35 m2. Głównym powodem ich popularności jest fakt, że polskie prawo nie wymaga w przypadku stawiania tego typu obiektów pozwoleń administracyjnych i prowadzenia nadzoru budowlanego, dzięki czemu procedura ich budowy jest znacznie uproszczona. Uniknięcie rozbudowanych formalności jest ułatwieniem, które przyspiesza proces budowy oraz ogranicza koszty.

Powiązany artykuł: Jak zgłosić domek letniskowy do 35 m2 powierzchni? 

Inną zaletą małych domków letniskowych jest ich duża funkcjonalność i stosunkowo niska cena. Mimo że metraż 35 m2 może wydawać się mały, to jednak w rzeczywistości umożliwia on pełnienie przez obiekt wszystkich najważniejszych funkcji – mieszkalnych, rekreacyjnych i gospodarczych. Domek takiej wielkości można również dowolnie i gustownie urządzić, przez co przebywanie w nim będzie prawdziwą przyjemnością i fantastycznym doświadczeniem.  

Kuchnia i łazienka w domku letniskowym 

Kuchnia i łazienka to dwie przestrzenie, którym warto poświęcić więcej uwagi podczas urządzania małego domku letniskowego. Ich podstawową cechą powinna być funkcjonalność i komfort użytkowania. 

Kuchnia powinna być możliwie wyposażona w niezbędne sprzęty AGD: małą lodówkę i kuchenkę gazową (ciekawą opcją są również przenośne płyty indukcyjne). Niewiele miejsca zajmuje kuchenka mikrofalowa, dlatego stanowić ona może wygodną opcję podgrzewania niektórych posiłków. Niezbędna jest szafka lub komoda, w której przechowywane będą sztućce, talerze, garnki czy patelnie. Niekiedy można również pomyśleć o instalacji piekarnika, a nawet zmywarki, jednak obecność tych sprzętów może sprawić, że znacznie zmniejszy się ilość dostępnej przestrzeni. 

W łazience ma się natomiast do wyboru opcje montażu prysznica lub wanny. Pierwsze rozwiązanie wiąże się z większą oszczędnością, jest praktyczne i zazwyczaj w pełni wystarczające. W łazience nie może zabraknąć toalety, umywalki i szafki na przybory higieniczne. Podczas dłuższego pobytu przyda się również pralka, jednak zajmuje ona relatywnie dużo przestrzeni. Z tego powodu warto zastanowić się, czy będzie ona konieczna. 

Oświetlenie małego domku letniskowego

Aranżując wnętrza w małym domku letniskowym, szczególną uwagę warto poświęcić także jego odpowiedniemu oświetleniu, które spełnia dwie podstawowe funkcje. Pierwsza z nich to oczywiście zapewnienie komfortowego przebywania w domku po zmroku. Druga związana jest w większym stopniu z estetyką – sztuczne światło może przyczynić się do optycznego powiększenia wnętrz. Doda też przytulności i domowego klimatu. 

Na oświetlenie domu do 35 m2 mogą składać się:

 • lampy stojące i wiszące, kinkiety i żyrandole, które stanowić będą część oświetlenia ogólnego; 
 • lampki biurowe, stołowe, naścienne i podszafkowe odpowiedzialne za oświetlenie zadaniowe i punktowe. 

Dom 35m2 - wnętrze w modnym stylu

Pomimo stosunkowo małej przestrzeni letniskowy dom do 35 m2 może odznaczać się prawdziwym stylem i smakiem. Wszystko zależy od estetyki znajdujących się w nim mebli, sprzętów i dekoracji, które warto urządzić w spójnej stylistyce. Do najpopularniejszych stylów, w których można urządzić domek letniskowy, należą:

 • styl rustykalny – swym wystrojem nawiązuje do tradycyjnej architektury i zdobnictwa ludowego, dzięki czemu może nadać umiejscowionemu za miastem domkowi letniskowemu niezwykle sielankowego klimatu; 
 • styl góralski – wykorzystuje elementy kultury materialnej Podhala i idealnie pasuje do wnętrz domku ulokowanego w górach; 
 • styl morski – jego kolorystyka i wszechobecne motywy marynistyczne przypadną do gustu miłośnikom żeglowania i wypoczynku nad morzem; 
 • styl skandynawski – jego popularność wynika z minimalizmu i dużej funkcjonalności, która może szczególnie sprawdzić się w niewielkich wnętrzach domu do 35 m2. Tutaj doskonałym modelem do wykorzystania mogą być Domki Nordic dostępne w naszej ofercie.

Czy warto wybrać mały domek letniskowy?

Atrakcyjność małych domów letniskowych do 35 m2 wynika również z ich stosunkowo niskiej ceny. Jej wysokość zależy od dokładnego metrażu oraz rodzaju domku. Dobre firmy produkujące drewnianą architekturę ogrodową oferują zróżnicowane typy obiektów, które różnią się od siebie wielkością, liczbą kondygnacji (jedno lub dwukondygnacyjne), rodzajem i grubością zastosowanego drewna, typem dachu (jednospadowy, dwuspadowy, kopertowy), liczbą pomieszczeń, obecnością poddasza i antresoli czy tarasu. 

W ofercie Sodas znajdziesz bogaty wybór różnych typów domów letniskowych do 35 m2 w atrakcyjnych cenach, których ceny zaczynają się już od 11,200 złotych. Nasze domki charakteryzują się niezawodną jakością, wysoką trwałością, szybkim montażem i dużym potencjałem w zakresie dowolnego urządzenia i aranżacji wnętrz.  

Powiązany artykuł: Dom bez pozwolenia do 70m2. Wszystko o przepisach budowy

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.