Budowa domku narzędziowego: jak zbudować taki projekt?

   06.02.2023

Budowa domku narzędziowego to idealny pomysł dla każdego, kto wykonuje prace w ogrodzie i szuka optymalnego miejsca do przechowywania sprzętu. Prosty domek na narzędzia można postawić na działce rekreacyjnej, w tym ROD, jak i przy domu jednorodzinnym. Samodzielna konstrukcja może być wyzwaniem pod względem projektowym i wykończeniowym, ale przyniesie wiele satysfakcji. Zobacz, jak samemu zbudować domek narzędziowy!

Spis treści:

Jaki projekt domku narzędziowego wybrać?

Osobne miejsce do przechowywania wszystkich potrzebnych sprzętów i artykułów ogrodniczych sprzyja zachowaniu porządku. Zastanawiając się, jak zbudować domek narzędziowy, warto zacząć od przygotowania planu. Osoby mające podstawowe doświadczenie w projektach architektonicznych mogą samodzielnie stworzyć projekt domku narzędziowego. Wszystkie tego typu konstrukcje są parterowe, a przestrzeń użytkowa z reguły nie przekracza kilku metrów kwadratowych. Przeglądając gotowe projekty, można dostrzec, że największe różnice takich konstrukcji dotyczą położenia okien, drzwi, rodzaju dachu i typu zastosowanych materiałów budowlanych. Nie mając doświadczenia w tej dziedzinie, zawsze można oprzeć się o wybrany schemat budowy domku narzędziowego, których w sieci nie brakuje zarówno w wariantach darmowych, jak i płatnych.  

Sprawdzając, jak zrobić domek na narzędzia, trzeba mieć na uwadze także ograniczenia prawne. Dlatego przeglądając gotowe projekty, łatwiej będzie wybrać domek do 35 m2. Taka konstrukcja domku narzędziowego nie wymaga pozwoleń na budowę – należy jedynie zgłosić budowę w urzędzie lub starostwie w terminie do 10 dni przed rozpoczęciem prac. Gotowe projekty to oszczędność czasu i ograniczenie ryzyka polegającego na wzniesieniu niestabilnej i potencjalnie niebezpiecznej konstrukcji. Pod tym względem największe bezpieczeństwo zapewnia wybór gotowego domku narzędziowego. W zależności od upodobań domek może być dostarczony w wersji z montażem lub w postaci prefabrykatów gotowych do samodzielnego złożenia.

Jakie elementy powinien posiadać domek na narzędzia?

Wbrew pozorom miejsce do przechowywania narzędzi nie musi spełniać wielu kryteriów. Najistotniejsza jest sama budowa domku narzędziowego, jego rozkład, rodzaj konstrukcji i to, z jakich materiałów budowlanych się korzysta.

Aby zapewnić przechowywanym rzeczom optymalne warunki, domek musi być odporny na wysokie i niskie temperatury. Może być osadzony w gruncie, a nawet posiadać fundamenty, chociaż najkorzystniejsza w praktyce może być konstrukcja niezwiązana z gruntem, gdyż nie powoduje ona dodatkowego obowiązku podatkowego. Domek powinien dobrze wkomponowywać się w przestrzeń, dlatego duże znaczenie ma rozkład drzwi i okien.

Przeczytaj również: Przechowywanie narzędzi ogrodowych: jak zorganizować swoje narzędzia?

Z jakich materiałów budować domek na narzędzia? 

Na to, jak zbudować domek na narzędzia, w dużym stopniu wpływa wybór odpowiednich materiałów budowlanych. Czym innym charakteryzować się będzie wznoszenie pomieszczenia murowanego, wykonanego z cegieł lub pustaków, czym innym zaś budowa domku narzędziowego z drewna.

Najczęściej wybieranym materiałem jest drewno konstrukcyjne sosnowe lub świerkowe, ponieważ z jednej strony jest dość łatwe w obróbce, z drugiej natomiast zapewnia świetne walory estetyczne. Wybór drewna iglastego będzie idealny dla osób, które zastanawiają się, jak tanio zbudować domek narzędziowy. Warto pamiętać, że kolor drewna może, ale nie musi mieć dużego znaczenia. Ostateczna kolorystyka jest efektem zastosowanego rodzaju drewna oraz pokrycia, np. emulsji, oleju zabezpieczającego, impregnatu żywicznego lub innego wybranego specyfiku.

Dla wielu osób drewno będzie najlepszym wyborem, ponieważ jest niezwykle uniwersalne, dobre do późniejszych modernizacji projektu, a odpowiednio konserwowane będzie się świetnie prezentowało przez długie dekady

Jak zbudować domek narzędziowy? 

Istnieje wiele metod na to, jak zrobić domek narzędziowy samodzielnie. Podział pracy w każdym przypadku sprowadza się do opracowania lub przygotowania gotowego projektu oraz wyboru materiałów i technik budowlanych. Jeżeli budowany jest domek narzędziowy z drewna, bardzo istotne jest wybranie odpowiedniej pory na rozpoczęcie prac. Zdecydowanie należy unikać deszczowej pogody, chyba że istnieje możliwość wykonania osłony chroniącej przed wodą. Wykorzystywane deski powinny być odpowiednio osuszone i przygotowane do obróbki budowlanej.

Budowę domku drewnianego można także podzielić na szczegółowe etapy. Kolejność prac wygląda następująco:

  • przygotowanie materiałów do budowy,
  • rozlokowanie i montaż legarów,
  • ułożenie podłogi,
  • montaż ścian z pozostawieniem otworów na okna i drzwi,
  • budowa zadaszenia,
  • wstawienie okien i drzwi,
  • wyposażenie wnętrza.

Oczywiście zakres prac budowlanych może się różnić w zależności od rodzaju projektu i jego specyfiki. 

Domek narzędziowy z drewutnią 

Jeżeli domek budowany jest przy domu, w którym pali się w kominku lub piecu, warto rozważyć także opcję składowania drewna. Domek narzędziowy z drewutnią pozwala na bezpieczne przechowywanie drewna opałowego w dobrych, suchych warunkach. W ten sposób można lepiej zorganizować przestrzeń na działce, aby odpowiadała ona codziennym potrzebom.

Jeżeli w budynku nie będą przechowywane tylko narzędzia, ale także opał, tym bardziej warto rozważyć gotowy projekt. Drewniany domek narzędziowy będzie miał wtedy wszystkie potrzebne funkcjonalności i nie będzie trzeba się obawiać o jego zagospodarowanie wewnętrzne.

Przeczytaj również: Projekt drewutni - na co zwrócić uwagę budując ją przy domu?

Domek narzędziowy – przepisy i wymogi prawne 

Zanim rozpocznie się prace, należy także sprawdzić wymogi prawne. Domek narzędziowy traktowany jest najczęściej jako osobne, niezależne pomieszczenie gospodarcze wybudowane na działce. Jak wspomnieliśmy, konstrukcja do 35 m2 nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budowę. Należy jedynie zgłosić budowę do urzędu lub starostwa na co najmniej 10 dni przed rozpoczęciem prac.

Zanim jednak po raz pierwszy wbije się łopatę w ziemię, trzeba pamiętać też o innych przepisach. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, domek narzędziowy powinien znajdować się w odległości co najmniej 4 metrów od granicy z drugą działką albo 3 metrów, jeśli w stronę granicy nie będą zwrócone otwory okienne lub drzwiowe.

Wyjątkiem od tej zasady są obowiązujące reguły wyznaczane przez plan miejscowy, odrębne decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Co więcej, jeśli do domku będzie doprowadzona elektryka lub woda, należy pamiętać o odrębnych zasadach określających m.in. odległość usytuowania przewodów i ciągów od granicy z sąsiednią działką. Kable średniego napięcia (SN) mogą być instalowane bez zgody sąsiada, o ile odległość ich położenia względem granicy wynosi co najmniej 0,5 m.

Gotowy produkt czy własny projekt?

Stworzenie własnego projektu na pewno wiąże się z nie lada satysfakcją, jednak osoby początkujące w tej dziedzinie spotkają się z wieloma trudnościami. Nawet niewielka konstrukcja, np. o wymiarze 6 m2, wymaga zaprojektowania belek nośnych (legarów) tak, aby bezpiecznie podtrzymywały dach i całą konstrukcję. Stopień skomplikowania zależy również od tego, czy domek ma być osadzony w gruncie, z fundamentami bądź bez, czy ma być wolnostojący. W praktyce więc kwestia tego, jak zbudować domek narzędziowy, może być znacznie bardziej zawiła, niż wydaje się na początku.

Gotowy projekt wiąże się z wieloma ułatwieniami. Nie trzeba wykonywać schematu architektonicznego ani przejmować się rodzajem materiałów, łączeń, wsporników i techniką budowy. Wszystkie powyższe elementy będą jasno określone w gotowym projekcie. Wpływa to także na koszt budowy domku narzędziowego. Biorąc pod uwagę możliwe błędy konstrukcyjnie, charakterystyczne dla osób początkujących, samodzielna budowa summa summarum może być znacznie droższa.

Budowa domku na narzędzia – podsumowanie

Domek gospodarczy na narzędzia jest niezwykle przydatnym miejscem zarówno przy domu jednorodzinnym, jak i na działce rekreacyjnej. Kwestia tego, jak zrobić domek narzędziowy, zależy jednak od wielu czynników. Nawet prosta konstrukcja może okazać się przytłaczająca dla osób bez doświadczenia budowlanego. Stawiając na pierwszym planie stabilność konstrukcji i bezpieczeństwo jego użytkowników, najlepszym pomysłem będzie wybranie gotowego projektu wraz z dostarczonymi materiałami budowlanymi. Wówczas samodzielna konstrukcja domku narzędziowego może być przyjemnością, która nie niesie ryzyka popełnienia poważniejszych błędów. Osoby, którym zależy na czasie, mogą też zdecydować się na zakup gotowego domku drewnianego wraz z usługą montażu realizowanego przez fachowców.

Bibliografia:

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690).
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 października 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie (Dz.U. 2005 nr 219 poz 1864).