Jak zrobić huśtawkę dla dzieci do ogrodu?

Duży ogród to doskonałe miejsce dla zaaranżowania placu zabaw z huśtawką. Dzięki temu zapewnimy naszym pociechom rozrywkę i sprawimy, że nigdy nie będą się nudzić, spędzając czas na działce czy przydomowej posesji. Jak zrobić huśtawkę dla dzieci do ogrodu i na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów? Podpowiadamy!

Jak zrobić huśtawkę dla dzieci do ogrodu?

Spis treści:

  1. Dlaczego warto zapewnić dziecku huśtawkę w ogródku?
  2. Jak zrobić huśtawkę na drzewie?
  3. Jak zbudować huśtawkę z drewna od podstaw?
  4. Huśtawka ogrodowa dla dzieci – podsumowanie

Dlaczego warto zapewnić dziecku huśtawkę w ogródku?

Zabawa na huśtawce to bezdyskusyjnie jedna z aktywności, która nigdy się nie nudzi. Niezależnie od wieku możliwość swobodnego bujania w powietrzu sprawia nam dużo radości. Dla dzieci czynność ta to nie tylko sposób na wyśmienitą zabawę, ale także na spędzanie czasu na łonie natury i poprawę sprawności fizycznej. Zabawa na huśtawce aktywizuje rozwój dziecka pod kątem manualnym i sensorycznym. Pozwala rozwinąć zmysł równowagi oraz wyobraźnię przestrzenną, dzięki czemu wyostrzają się wszystkie zmysły oraz zwiększa się koncentracja. Prosty mechanizm bujania może sprawić, że nasze dziecko będzie rozwijać się o wiele lepiej i szybciej.

Za popularnością huśtawek stoi także szeroki wybór wariantów urządzenia i możliwość dostosowania huśtawki do wieku użytkowników. Oprócz klasycznych huśtawek na rynku dostępne są także huśtawki-gniazda czy huśtawki-kokony. Huśtawki klasyczne doskonale sprawdzą się dla nieco starszych dzieci, które potrafią już samodzielnie chodzić i siadać. Gniazda i kokony mogą być lepszą opcją w przypadku młodszych dzieci, które docenią delikatne kołysanie i sporą przestrzeń. Niezależnie od wybranego modelu plac zabaw z huśtawką to absolutny must have w każdym rodzinnym ogrodzie!

Jak zrobić huśtawkę na drzewie?

Dysponując odpowiednią przestrzenią, możemy stworzyć huśtawkę sami wykorzystując do tego na przykład drzewo. Jeśli na posesji posiadamy duże i wytrzymałe drzewo o grubych gałęziach, spokojnie możemy zamontować na nim bezpieczną huśtawkę na linach lub łańcuchach.

Przed rozpoczęciem przedsięwzięcia warto dokładnie określić lokalizację huśtawki. Mając do wyboru kilka gałęzi, możemy zdecydować czy wolimy bardziej zacienione, czy nasłonecznione miejsce, a także, czy dziecko woli huśtać się na niższej, czy wyższej wysokości. Nie bez znaczenia pozostaje także wybór materiałów, w szczególności lin przytrzymujących całą konstrukcję. Często w ferworze pracy zapominamy, że w tej kwestii liczyć się powinno przede wszystkim bezpieczeństwo, a nie jedynie estetyka wykonania. Zamiast liny możemy użyć także łańcucha, którego zaletą jest długowieczność i odporność na tarcie. Nie możemy również zapomnieć o dokładnym przymocowaniu huśtawki – tak, aby zapewnić sobie i dzieciom pełne bezpieczeństwo.

Sposobów na montaż huśtawki na drzewie jest naprawdę wiele. Po wybraniu odpowiedniego rozwiązania dopasowanego do naszych potrzeb możemy przejść dalej i dobrać dalsze materiały tworzące naszą wyjątkową huśtawkę.

Przeczytaj także: Plac zabaw w ogrodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci?

Jak zrobić huśtawkę z opony?

Drzewo wybrane, lina kupiona, przyszedł czas na wybór „siedziska”. Jedną z opcji jest zrobienie huśtawki z opony. Wbrew pozorom opona to solidny, wygodny i przystępny cenowo materiał na huśtawkę. Co więcej, jest ona w pełni bezpieczna i zapewni dzieciom długie godziny niezapomnianej zabawy.

Aby zdobyć oponę do naszej huśtawki, nie musimy szukać daleko. Jeśli nie posiadamy zużytych opon od samochodu, w pierwszej kolejności warto podpytać znajomych. Kolejną opcją jest pobliski zakład wulkanizacyjny, w którym zużyte opony możemy dostać za małą kwotę pieniędzy lub nawet za darmo. Taką oponę wystarczy wyczyścić i można przystąpić do wykonania huśtawki.

Montując oponę do huśtawki, pamiętajmy o przewierceniu jej w kilku miejscach tak, aby w środku nie zbierała się woda. Dwa główne przewiercenia powinny być dedykowane linie lub łańcuchowi, który będzie podtrzymywał naszą konstrukcję. Do jej zabezpieczenia należy użyć bloczków lub obręczy. Huśtawkę z opony warto zawiesić nieco niżej, żeby dzieci mogły swobodnie się na nią wspinać.

Jak zrobić huśtawkę z deski?

Kolejną opcją siedziska w huśtawce jest użycie drewnianej deski. Na rynku dostępne są liczne gotowe modele drewnianych huśtawek w różnych kształtach i cenach. Nie musimy jednak korzystać z tych opcji – możemy zdecydować się na samodzielnie stworzenie drewnianego siedziska.

Najłatwiejszym sposobem wykonania drewnianej huśtawki jest zdobycie najzwyklejszej drewnianej deski i odpowiednie jej przygotowanie. Deskę należy przyciąć, oszlifować, wygładzić papierem ściernym, a następnie dokładnie zaimpregnować. Po wyschnięciu wywiercamy dwie symetryczne dziury po obu stronach tak, aby zachować odpowiedni balans podczas huśtania się. Przez powstałe dziury przekładamy liny lub łańcuchy, a do zawieszenia konstrukcji na drzewie używamy odpowiedniego rodzaju węzła. To rozwiązanie jest jednym z najszybszych i wymagających najmniej umiejętności czy doświadczenia.

O wiele bardziej angażującym zadaniem jest stworzenie drewnianego siedziska z oparciem. Wariant ten sprawia, że możemy cieszyć się beztroskim bujaniem bez obawy o nadmierne wychylenie ciała do tyłu. Taka konstrukcja wymaga jednak umiejętności i minimalnej wiedzy konstrukcyjnej o łączeniu poszczególnych desek w spójną całość.

Jak zbudować huśtawkę z drewna od podstaw?

Jednym z popularniejszych pomysłów na wykonanie huśtawki jest zbudowanie jej z drewnianych bali. Do zrobienia tego typu huśtawki wolnostojącej dla dziecka będziemy potrzebować przede wszystkim drewnianych belek, liny, łączników, zawiesi, kotew oraz wkrętów.

Jak zrobić huśtawkę dla dziecka z drewna krok po kroku? Na poszczególne etapy postawienia konstrukcji składają się:

  • Ustalenie wymiarów huśtawki – jej wysokości, szerokości i głębokości.
  • Nasunięcie mocowania na belkę oraz wsunięcie łączników na końce belek z zawiesiami i dokręcenie ich wkrętem.
  • Umieszczenie belek stanowiących nogi huśtawki w łączniku, postawienie konstrukcji do pionu i dokręcenie ich wkrętem.
  • Wyznaczenie środka górnej belki i rozstawu mocowań.
  • Stabilizacja konstrukcji poprzez wbicie kotew wzdłuż belek stanowiących nogi huśtawki, a następnie dokręcenie ich do belek wkrętami.
  • Zawieszenie wybranego siedziska (wykonanego samodzielnie z desek lub wcześniej zakupionego) i wyregulowanie jego wysokości.

Huśtawkę dla dziecka w ogrodzie można również skonstruować bez użycia łączników, zawiesi oraz kotew, a zamiast tego użyć śrub, nakrętek z gwintem, podkładek i karabińczyków. To rozwiązanie może okazać się stabilniejsze, jest jednak trudniejsze i wymaga odpowiedniej ilości czasu oraz umiejętności. W tej opcji poszczególnymi krokami budowy huśtawki są montaż wsporników, mocowanie kolejno dolnej poprzeczki, prawego wspornika, górnej belki, ukośnego wspornika, desek stabilizujących, wkopanie wsporników w ziemię, sprawdzenie wyrównania wsporników oraz zamocowanie siedziska.

Huśtawka ogrodowa dla dzieci – podsumowanie

Postawienie na terenie posesji huśtawki dla dziecka przysporzy wiele radości nie tylko naszym pociechom, ale również nam samym. Radość płynąca z beztroskiej zabawy i wspólnego huśtania wymaga jednak pomysłu na huśtawkę, a następnie jego realizacji. Do najczęstszych form huśtawek należą te mocowane na drzewie oraz wykonane z drewnianych bali. Druga z opcji wiąże się z zakupem części i samodzielnym postawieniem konstrukcji. Jej wykonanie – mimo że wymaga pewnych umiejętności – nie powinno sprawić jednak problemów i jest stosunkowo proste.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.