Plac zabaw w ogrodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci?

   16.06.2021
Plac zabaw w ogrodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci?

Przydomowy ogródek nawet jeśli jest niewielki, daje sporo możliwości. Zapewnia miejsce do odpoczynku i zabawy dla całej rodziny. Warto podzielić go na różne strefy (nawet symbolicznie), dzięki czemu zyska na estetyce i funkcjonalności. Jeśli masz dzieci i chcesz stworzyć dla nich miejsce relaksu w postaci placu zabaw, kwestię bezpieczeństwa musisz potraktować priorytetowo! Plac zabaw w ogrodzie ma nie tylko dostarczać rozrywki, ale być również bezpieczny. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze wyposażenia na plac zabaw i jak zorganizować bezpieczną przestrzeń dla najmłodszych. 

Bezpieczny plac zabaw: o czym musisz pamiętać?

Wybór elementów, z których będzie się składał plac zabaw, to bardzo ważna kwestia. Zanim jednak je zamontujesz, musisz wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych kwestii. To przede wszystkim jego lokalizacja. Co się pod tym kryje? Plac zabaw musi być zlokalizowany w miejscu:

  • osłoniętym od wiatru – jeśli będzie znajdować się na otwartej przestrzeni, na której nie ma niczego, co wyhamowałoby wiatr, zabawa przy gorszej pogodzie będzie po prostu nieprzyjemna;
  • oddalonym od ogrodzenia i drogi – to bardzo ważne również ze względu na zagrożenia zewnętrzne. Jeśli dzieci będą bawić się w pobliżu ogrodzenia lub drogi (jeśli znajduje się ona w sąsiedztwie domu), to czyha na nie mnóstwo zagrożeń: od bezpańskich, agresywnych zwierząt, przez porywaczy, po niebezpieczeństwo związane np. z wypadnięciem samochodu z drogi i wjechaniem w ogrodzenie;
  • widocznym z okien domu – nawet jeśli ogródek jest ogrodzony, nie zwalnia Cię to z obowiązku doglądania swoich pociech. Dlatego miejsce relaksu dzieci musi być łatwo widoczne w całości z okna lub werandy – tak, abyś mógł na nie zerkać, będąc w domu;
  • oddalonym od drzew – ale również od słupów i przewodów elektrycznych, oczek wodnych czy kamiennych dekoracji. Dzieci biegają, skaczą i przewracają się, dlatego miejsce ich zabawy powinno znajdować się w oddaleniu od potencjalnych zagrożeń.

Na bezpieczeństwo placu zabaw ogromny wpływ mają również niewątpliwie elementy jego wyposażenia. Na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Jak wybierać elementy wyposażenia placu zabaw? 

Oferty różnych producentów zachęcają do wyboru ich produktów. Wybór jest ogromny, a produkty zachęcają korzystnymi cenami, kolorami i przyjemnym wyglądem. Jednak zakup poszczególnych elementów placu zabaw (albo gotowego zestawu) powinien być przemyślany i świadomy. Bezpieczny plac zabawto ten, który jest:

  • solidnie wykonany – estetyczne, kolorowe i zachęcające do zabawy elementy często sprawiają, że przy wyborze kierujemy się ładnym wyglądem. W końcu plac zabaw ma zachęcać do zabawy i zapewniać rozrywkę. Pamiętaj jednak przy tym, by dokładnie przyjrzeć się konstrukcji każdego elementu. Słabe spawy, niskiej jakości blaszki łącznikowe czy uginające się pod wpływem niewielkiego nacisku elementy to zdecydowany sygnał ostrzegawczy świadczący o niskiej jakości, a tym samym krótkiej żywotności i wątpliwym bezpieczeństwie produktu;
  • przeznaczony dla konkretnej grupy wiekowej – huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele i wszystkie inne elementy placu zabaw, szczególnie te z tworzyw sztucznych, mają określoną nośność. Wymiarami również są dopasowane do konkretnej grupy wiekowej. Dlatego nigdy nie kupuj placu zabaw dla niższej kategorii wiekowej niż ta, w której znajduje się Twoje dziecko! Jeśli będzie za duże i za ciężkie w stosunku do tego, co przewidział producent, o wypadek nietrudno...
  • atestowany – ważną kwestią, na którą nie każdy zwraca uwagę, są atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Uzyskanie ich nie jest prostą sprawą – wszystkie elementy przechodzą surowe testy i kontrole. Dlatego wystrzegaj się produktów, które ich nie posiadają – z dużym prawdopodobieństwem są to produkty wątpliwej jakości, zarówno pod względem wytrzymałości, jak i materiałów, z jakich zostały wykonane (np. farby i lakiery nieodpowiednie dla dzieci). 

Przed oddaniem placu zabaw do użytku maluchom, zadbaj również o to, by powierzchnia, na której się znajduje, była dla nich bezpieczna. Dokładne oczyszczenie (z kamieni, gałązek i śmieci) i wyrównanie terenu to podstawa. Weź jednak pod uwagę to, że maluch może spaść z huśtawki, trampoliny czy zjeżdżalni. Dobrze, jeśli grunt, na który upadnie, będzie miękki i bezpieczny. Najlepszym podłożem będzie trawa: prawdziwa lub sztuczna. Dobrze zamortyzuje ewentualne upadki, a także zapobiegnie skaleczeniom i otarciom. 

Bezpieczeństwo na placu zabaw w dużej mierze zależy także od nadzoru rodziców. Nawet bardzo bystry i rezolutny kilkulatek to nadal tylko dziecko, które ma różne pomysły, a ich efekty trudno przewidzieć. Dlatego nawet jeśli lokalizacja placu jest bezpieczna, potencjalne zagrożenia są usunięte lub zredukowane, unikaj zostawiania dziecka w ogródku bez nadzoru.

Jeśli nie masz doświadczenia, kwestię montażu placu zabaw powierz specjalistom. Równie ważny jak jakość i wytrzymałość elementów wyposażenia placu zabaw, jest ich prawidłowy montaż!