Budowa toalety na działce ROD – co mówią przepisy?

Posiadanie toalety na działce ROD to dla wielu z nas absolutna konieczność i synonim komfortu. Czy jej postawienie jest jednak łatwym zadaniem? Jakie wymagania stawia przed nami prawo i o czym absolutnie nie możemy zapomnieć? Aby zbudować WC na działce ROD, trzeba w pierwszej kolejności poznać wszystkie obowiązujące przepisy.

Budowa toalety na działce ROD – co mówią przepisy?

Spis treści:

  1. Toaleta na działce ROD – przepisy
  2. Jaka toaleta na działkę ROD będzie najlepsza? Pomysły
  3. Jak zrobić toaletę na działce?
  4. WC na działce – podsumowanie

Toaleta na działce ROD – przepisy

Planując budowę toalety na działce ROD, musimy pamiętać przede wszystkim o przepisach zamieszczonych w:

  • Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.
  • Regulaminie ROD przygotowanym przez Polski Związek Działkowców.

Oba te dokumenty dokładnie opisują nasze możliwości i prawa w trakcie budowy WC. Zgodnie z nimi załatwianie potrzeb fizjologicznych na działce stwarza duże ryzyko epidemiologiczne i wymaga odpowiednich procedur. Przepisy stanowią także, że pełną odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne oraz ochronę wód gruntowych ponosi działkowicz. Oznacza to, że o wszystkie czynności i zabezpieczenia sanitarne musimy zadbać samodzielnie. Do najważniejszych wymogów podczas stawiania WC na działce należą:

  • toaleta bezodpływowa powinna mieć nieprzepuszczalne ściany i dno oraz posiadać odpowietrzenie 0,5 metra powyżej powierzchni terenu,
  • toaleta musi być w pełni szczelna i posiadać zamykany otwór,
  • WC nie może stać w dowolnie wybranym miejscu – musi znajdować się w określonej odległości od zabudowy, chodnika i działki sąsiedzkiej (2 m, 5 m lub 7,5 m w zależności od pojemności),
  • toaleta ze zbiornikiem na nieczystości ciekłe możne znajdować się jedynie na działce budowlanej (oprócz terenów objętych szczególną ochroną),
  • powinna znajdować się minimum 15 metrów od najbliższej studni, w której woda pobierana jest w celach gospodarczo-bytowych,
  • toaleta powinna znajdować się w odległości co najmniej 80 cm od sieci elektrycznej i 1,5 m od sieci wodociągowej i gazowej.

Jaka toaleta na działkę ROD będzie najlepsza? Pomysły

Zgodnie z powyższymi przepisami, działkowicze chcący zbudować własną toaletę na działce ROD mają do wyboru budowę szamba lub zakup przenośnej toalety. Niestety zazwyczaj ogródki działkowe nie posiadają kanalizacji czy możliwości szybkiej i sprawnej budowy szamba, dlatego dla większości użytkowników jedynym rozwiązaniem pozostaje toaleta przenośna. W grę wchodzi także postawienie dobudówki do altany lub budowa małego drewnianego domku.

Toaleta na działce bez szamba

Toaleta przenośna na działkę to idealne rozwiązanie przy braku kanalizacji lub zbiornika na nieczystości płynne. Tego rodzaju WC jest wyposażone w zbiornik ze specjalnym płynem i wydajny system wentylacji, dzięki którym zapewnia wysoką higienę i komfort użytkowania. Toaleta przenośna pozwala utrzymać obiekt w czystości, a przede wszystkim jest zgodna z regulaminem ROD i obowiązującymi przepisami. Naszym jedynym zadaniem jest cykliczne zamawianie usługi opróżniania i odkażania toalety.

Toaleta drewniana na działkę

Drewniana toaleta na działkę to bardzo popularne rozwiązanie, znane szczególnie starszym działkowiczom pod nazwą „wygódka”. Świetnie sprawdza się zarówno podczas weekendowych wypadów na działkę, jak i podczas dłuższych rodzinnych wakacji. Drewniana toaleta rewelacyjnie sprawdzi się też w każdym przydomowym ogródku, zapewniając komfort i wygodę użytkowania. Jej niewątpliwą zaletą jest szczelny i bezodpływowy zbiornik, który sprawia, że dbanie o nią jest proste i bezproblemowe. Podczas budowy drewnianego WC należy pamiętać o odpowiednim wypoziomowaniu całej konstrukcji oraz dokładnym zaimpregnowaniu drewna, aby chronić konstrukcję przed czynnikami atmosferycznymi.

Alternatywą dla tradycyjnej wygódki może być także drewniana przybudówka lub mały drewniany domek do samodzielnego montażu. Plusem tych rozwiązań jest połączenie trwałości z estetycznym wyglądem, dopasowanym do naszych potrzeb.

Toaleta kompostująca na działkę

Kolejnym świetnym rozwiązaniem na działkę jest toaleta kompostująca, zwana inaczej toaleta suchą. Jest to rozwiązanie dla osób szukających balansu pomiędzy komfortem a ekologią, ponieważ podczas użytkowania nie wykorzystujemy chemikaliów i wody. Nieczystości zasypywane są jedynie porcją torfu lub trocin. Toaleta kompostująca opiera się na systemie oddzielającym nieczystości płynne od stałych. Dzięki wysokiej temperaturze kompostowania wszelkie patogeny umierają, a my możemy cieszyć się ekologicznym rozwiązaniem i naturalnym nawozem dla roślin. Toaleta ta występuje także w modelach elektrycznych lub solarnych. W porównaniu do innych rodzajów toalet jest ona najtańszą i najbardziej oszczędną alternatywą, zarówno pod względem czasu, jak i pieniędzy.

Toaleta chemiczna na działkę

Chemiczna toaleta turystyczna to propozycja dla osób szukających szybkich i niezobowiązujących rozwiązań. Jeśli na działkę wpadamy tylko od czasu do czasu i nie planujemy tego zmieniać, ten rodzaj toalety może być właśnie dla nas. Jej system opiera się na połączeniu zbiornika z czystą wodą i pojemnika na nieczystości. W obu znajdują się specjalne środki chemiczne, które dezynfekują i niwelują zapachy. Po użyciu nieczystości można wylać na przykład na stacji benzynowej. Tego typu rozwiązania stosowane są najczęściej przez osoby podróżujące kamperami.

Jak zrobić toaletę na działce?

Postawienie toalety na działce ROD jest zadaniem, które można wykonać samodzielnie. Wszystko, czego potrzebujemy w przypadku tradycyjnego WC, to:

  • zebranie podstawowych narzędzi,
  • wykopanie dołu, którego głębokość będzie zależeć od poziomu wód gruntowych i częstotliwości korzystania z toalety,
  • obudowanie dołu deskami, aby nie został zasypany ziemią,
  • wykonanie umocowanej w ziemi konstrukcji z desek i pali, o którą oprze się górna część toalety, a następnie zalanie dolnej części betonem, montaż ścian i zawiasów,
  • zamontowanie siedziska (na przykład z płyty OSB) i deski klozetowej,
  • zabezpieczenie toalety przed wilgocią i grzybami za pomocą impregnatu.

Wykonana w ten sposób toaleta sprawdzi się nie tylko na działce ROD, ale również w przydomowym ogrodzie.

WC na działce – podsumowanie

Decydując się na postawienie toalety na działce ROD, mamy do dyspozycji kilka jej rodzajów. Bez względu na to, który z nich wybierzemy, musimy liczyć się z koniecznością przestrzegania przepisów sanitarno-higienicznych. Posiadanie WC na działce bez wątpienia zwiększa komfort jej użytkowania i pozwala na spędzanie całych dni na świeżym powietrzu.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.