Szambo na działkę. Jakie wybrać do domku letniskowego i ROD?

Choć najłatwiejszym sposobem odprowadzania ścieków i nieczystości jest system kanalizacyjny, nie w każdej lokalizacji jest on dostępny. Doskonałym tego przykładem są działki rekreacyjne, na których powszechnie instaluje się szamba. Przy wyborze zbiornika warto wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj i materiał wykonania, ale zweryfikować aktualne przepisy pod kątem formalności, procedur oraz lokalizacji szamba. Zobacz, jakie są rodzaje zbiorników i jak

Szambo na działkę. Jakie wybrać do domku letniskowego i ROD?

Spis treści:

 1. Jakie przepisy dotyczą budowy szamba na działce?
 2. Jakie szambo na działkę do domku letniskowego wybrać?
 3. Szambo z betonu i żelbetu
 4. Plastikowy pojemnik
 5. Jaki powinien być rozmiar szamba na działce letniskowej?
 6. Gdzie postawić wybrane szambo na działce?
 7. Ile kosztuje budowa szamba?

Jakie przepisy dotyczą budowy szamba na działce?

Zainstalowanie szamba na działce znacznie ułatwi wygodne korzystanie z niej i organizowanie imprez rodzinnych. Jeszcze przed zastanawianiem się, jak zrobić szambo na działce rekreacyjnej, warto jednak zapoznać się z obowiązującymi przepisami. Wytyczne dotyczące budowy szamba na działce budowlanej reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690).

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem postawienie szamba na działce jest ograniczone prawnie tylko do sytuacji, w których podłączenie działki do sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe. Z tego powodu szamba najczęściej instalowane są właśnie na działkach rekreacyjnych, np. do domków letniskowych lub holenderskich i typu Nordic. Niemożliwe jest również instalowanie szamba na terenach, które objęte są szczegółowymi przepisami ochrony środowiska. Aby zainstalować zbiornik, potrzebne będzie wykonanie zgłoszenia albo uzyskanie pozwolenia na budowę. Zgłoszenie do starostwa lub odpowiedniego urzędu wystarczy wtedy, gdy pojemność maksymalna zbiornika jest mniejsza bądź równa 10 m3. Dla instalacji zbiorników, których pojemność przekracza powyższy limit, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Formularze obydwu dokumentów można znaleźć na stronach internetowych odpowiednich urzędów, a także pobrać je w formie fizycznej na miejscu.

Jakie szambo na działkę do domku letniskowego wybrać?

Obecnie właściciele gruntów mogą wybierać spośród różnych wariantów zbiorników. Najważniejsze różnice dotyczą jednak materiału, z którego są one wykonane. Sprawdzając, jakie szambo do domku letniskowego dobrze jest wybrać, warto przeanalizować dwa najpopularniejsze warianty - z betonu i z tworzywa sztucznego.

Szambo z betonu i żelbetu

Szambo na działkę ROD (lub inną działkę rekreacyjną) może być wykonane z klasycznych materiałów budowlanych: betonu i/lub żelbetu. To tradycyjne konstrukcje o najdłuższej historii stosowania. Produkowane są najczęściej w postaci prefabrykatów - główną część, zbiornik, osadza się na miejscu w gruncie, a następnie nakłada przykrywę betonową. Tego typu zbiornik jest niezwykle ciężki, co staje się zaletą w kontekście stabilnego umieszczenia w gruncie. Osoby, które zwracają uwagę na łączny koszt szamba na działce ROD, mogą nie być usatysfakcjonowane takim wyborem, ponieważ montaż tych zbiorników wymaga więcej prac gruntowych i specjalistycznego transportu - a za tym idzie wyższy koszt.

Plastikowy zbiornik

Alternatywą względem konstrukcji betonowych i żelbetowych są pojemniki z tworzywa sztucznego, które idealnie sprawdzają się jako podstawowe szamba na działce rekreacyjnej. Produkty te wykonywane są z polietylenu o wysokiej gęstości (PEHD). Chociaż materiał ten jest mniej trwały pod względem wytrzymałości od żelbetu lub betonu, wiele osób może zdziwić fakt, że to właśnie plastikowe zbiorniki mają niekiedy nawet trzykrotnie dłuższy okres gwarancji producenta względem tradycyjnych szamb.

Szambo ekologiczne na działce ROD, jak często określa się tego typu zbiorniki, jest znacznie lżejsze i tańsze. Choć najbardziej popularne są małe szamba plastikowe na działkę, na rynku można znaleźć także pojemniki dwukomorowe o pojemności przekraczającej 20 m3. Małe szambo ekologiczne na działkę cechuje się doskonałą szczelnością. Dzięki mniejszej wadze małe szambo może być w przyszłości łatwiej odkopane i zdemontowane.

Jaki powinien być rozmiar szamba na działce letniskowej?

Wielkość szamba to parametr wyrażany przez jego pojemność. Powinien być oszacowany na podstawie przewidywanego zakresu eksploatacji domku letniskowego. Zbyt duże szambo może być niepotrzebnym kosztem dla właścicieli, podczas gdy wyjątkowo małe szambo ekologiczne na działce może w pewnym momencie być niewystarczające i uniemożliwiać dalsze korzystanie z ustępu. Przy wyborze pojemności szamba należy więc zastanowić się, ile osób będzie korzystało z działki, jak często i przez jaki okres.

W przypadku działek typu ROD najczęściej wybieraną wielkością jest pojemność do 10 m3, jednak wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Gdzie postawić wybrane szambo na działce?

Miejsce, w którym będzie położone szambo, musi być dobrze przemyślane pod kątem użytkowym oraz prawnym. Dostęp do zbiornika powinien być swobodny, ponieważ szambo na działce należy regularnie opróżniać, np. za pomocą specjalnego przewodu do odprowadzania ścieków.

Pod względem prawnym lokalizacja szamba musi spełniać szczegółowe wymogi regulowane przez przytaczane wcześniej rozporządzenie. Szambo na działce powinno znajdować się w odległości co najmniej:

 • 5 metrów od drzwi i okien budynków mieszkalnych,
 • 2 metrów od którejkolwiek z granic działki,
 • 15 metrów od ujęcia wody (np. studni, pompy gruntowej).

Nierzadko w momencie, gdy właściciele zastanawiają się, jak podłączyć szambo do domku letniskowego, na jaw wychodzą problemy związane z pozostałą infrastrukturą ukrytą w gruncie. Określając lokalizację szamba, należy mieć na uwadze także usytuowanie przewodów telekomunikacyjnych, energetycznych i infrastruktury gazowej. Odległość szamba od kabli powinna wynosić min. 1 m. Aby sprawdzić, czy któreś z tych elementów biegną przez teren działki, można pobrać plan w dziale geodezji urzędu miasta lub w starostwie. W przypadku działek ROD informacji powinien też udzielić zarządca.

Ile kosztuje budowa szamba?

Średni koszt szamba na działce ROD - lub działce budowlanej lub innej działce rekreacyjnej - włącznie z kosztami montażu wynosi ok. 4000-5000 zł. Nie należy jednak traktować tej kwoty sztywno, ponieważ wiele zależy od szczegółowych parametrów takich jak m.in. rodzaj zbiornika i jego pojemność. Często czynnikiem wpływającym na cenę jest także lokalizacja działki. Wybór szamba ma więc duże znaczenie zarówno dla ponoszonych kosztów, jak i aspektów użytkowych. Jak wskazaliśmy powyżej, najważniejsze mogą okazać się jednak aspekty prawne, które należy mieć na uwadze, decydując się na rodzaj i położenie zbiornika.
 
Bibliografia:

 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690).
 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 października 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty budowlane i ich usytuowanie (Dz.U. 2005 nr 219 poz 1864).
 • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 26 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie (Dz.U. 2013 poz 640).
Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.