Czym można zabudować boki tarasu? Tymczasowe i stałe osłony

Planując zagospodarowanie tarasu chcemy, aby był on komfortowy i funkcjonalny. Niestety bez dobrego projektu aranżacji przestrzeni nie będzie to możliwe. Jedną z najczęstszych bolączek osób zmagających się z urządzeniem tarasu jest jego zabudowa. Czym więc zabudować boki tarasu, żeby cieszyć się jego pełnym potencjałem niezależnie od pogody?

Czym można zabudować boki tarasu? Tymczasowe i stałe osłony

Spis treści:

  1. Co daje zabudowa boków tarasu?
  2. Tymczasowa osłona tarasu
  3. Jak zabudować boki tarasu na stałe?
  4. Zabudowa boków tarasu – podsumowanie

Co daje zabudowa boków tarasu?

Osłona tarasu – czyli zabudowanie jego boków – to rozwiązanie funkcjonalne i bardzo praktyczne. Dzięki niemu możemy liczyć na ochronę tarasu przed wiatrem, opadami atmosferycznymi oraz promieniami słonecznymi. Osłona tarasu na zimę uchroni z kolei przed utratą ciepła. To również doskonały sposób na wprowadzenie większego poziomu prywatności i intymności na prywatnej posesji.

Przeczytaj także: Jak przygotować taras na zimowe miesiące?

Tymczasowa osłona tarasu

Pierwszy sposób zabudowy drewnianego tarasu to jego osłona tymczasowa. Pozwala ona na szybkie osłonięcie bez potrzeby wykonywania skomplikowanych prac remontowych. Rozwiązania tymczasowe są nie tylko wygodne, ale często dają także większe pole do estetycznego ozdobienia naszej przestrzeni. Taką osłonę tarasu można szybko ściągnąć i zmienić na coś nowego. Sposób ten sprawdzi się także w przypadku wynajmowanych mieszkań, które podczas wyprowadzki trzeba zostawić w stanie surowym. Do najbardziej popularnych tymczasowych osłon tarasu lub balkonu należą ogrodzenia panelowe bądź plandeka, zasłony materiałowe, rośliny oraz rolety lub żaluzje.

Ogrodzenia panelowe lub plandeka

Ogrodzenie panelowe lub plandeka to jedne z najczęściej wybieranych osłon do tarasu. To, co wyróżnia je wśród innych i stanowi o ich popularności, to przede wszystkim łatwość montażu, przystępna cena oraz szeroki wybór kolorów i wzorów. Jedynymi minusami tego rozwiązania jest ograniczona żywotność materiału i brak izolacji od zimna podczas chłodniejszych miesięcy.

Zasłony materiałowe

Kolejny sposób na tymczasową zabudowę tarasu to zasłona z materiału. Stosuje się w tym celu tekstylia, a konkretnie złożone z kilku warstw płótno pokryte akrylową warstwą hydrofobową. Zasłona materiałowa charakteryzuje się dużą lekkością i przewiewnością. Sprawia to, że stanowi ona doskonałe rozwiązanie w sezonie letnim, ponieważ w nawet najbardziej słoneczne i upalne dni na tarasie panuje kojący półmrok. Dodatkowymi atutami zasłon materiałowych jest ich łatwość regulacji oraz duże walory estetyczne – tarasy osłonięte w ten sposób przywodzą na myśl zwiewny i pełen elegancji wygląd charakterystyczny dla architektury śródziemnomorskiej.

Oprócz płótna, do naturalnych zasłon materiałowych wykorzystuje się niekiedy również wiklinę, bambus czy rattan. To materiały nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne, ponieważ są w stanie ochronić taras przed wiatrem, słońcem i opadami atmosferycznymi.

Rośliny

Jedną z bardziej cieszących oczy form tymczasowej zabudowy tarasu jest osłonięcie go roślinnością. To rozwiązanie zarówno niezwykle estetyczne i urokliwe, jak i praktyczne. Boki tarasu można zasłonić rozmaitymi gatunkami roślin. Do pnączy, które idealnie sprawdzą się w celu zabudowy ścian tarasu, należą odmiany bluszczu i pnącza kwiatowe. Wśród roślin hodowanych w donicach należy wymienić przede wszystkim trawy ozdobne, surfinie czy paprocie w przypadku donic wiszących, a także bambus, cyprysik lub drzewka owocowe w dużych donicach stojących.

Dzięki wykorzystaniu roślinności do osłony tarasu stworzymy niezwykle intymną i dającą wytchnienie przestrzeń. Spędzanie czasu na tak zaaranżowanym tarasie będzie prawdziwą przyjemnością, zieleń bowiem rozluźnia oraz ułatwia zrelaksowanie ciała i umysłu. Zabudowa tarasu z roślin ochroni go również od podmuchów wiatru i zbytniego nasłonecznienia w letnie dni.

Rolety lub żaluzje

Nowoczesnym spotykanym sposobem osłonięcia tarasu są montowane rolety lub żaluzje. Przydają się one nie tylko do osłonięcia naszej przestrzeni, ale także do uzupełnienia zadaszenia tarasu. Ich największą zaletą jest możliwość regulacji, dzięki czemu sami decydujemy, jaką ilość światła wpuszczamy na taras. W większości przypadków kąt nachylenia rolet jest w pełni regulowany i łatwy w obsłudze. Część rozwiązań posiada także możliwość zdalnego sterowania pilotem. Jest to niewątpliwe udogodnienie dla osób ceniących połączenie nowoczesności z wysoką funkcjonalnością.

Jak zabudować boki tarasu na stałe?

Niektórzy z nas podczas zabudowywania tarasu szukają trwałych i sprawdzonych rozwiązań, które posłużą przez długie lata. Urządzając dom czy mieszkanie, które stanie się naszą oazą spokoju, skupiamy się przede wszystkim na tym, aby wybrane rozwiązania przetrwały próbę czasu. Czym więc zabudować boki tarasu na stałe tak, aby nie tylko odpowiadały naszym gustom, ale przede wszystkim spełniany swoją rolę?

Zabudowa szklana lub szklane panele

Szklana zabudowa tarasu to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, wybierane w wielu polskich domach. Jest ona niezaprzeczalnie połączeniem estetyki i praktyki użytkowania. Wykorzystanie szyb do osłonięcia boków lub przodu tarasu sprawi, że będziemy mieć pełen widok na okolice, niezależnie od umiejscowienia. Prywatność w tym wypadku pomoże zapewnić nam folia lustrzana. Dodatkowymi atutami szklanej zabudowy tarasu jest łatwość utrzymania paneli w czystości i odporność szkła na trudne warunki atmosferyczne.

Drewniane panele lub kratownice

Kolejnym pomysłem na stałą zabudowę tarasu może być wykorzystanie drewnianych paneli lub kratownicy. Elementy drewniane świetnie komponują się z otoczeniem ogrodu i nadają klasycznego uroku. W zależności od naszych preferencji drewniane osłony tarasu mogą być wykonane z dębu, jesionu czy modrzewia. Podczas zakupu najlepiej wybierać drewno impregnowane, które będzie odznaczało się wysoką wytrzymałością na zmienne warunki pogodowe. Drewniana zabudowa boków tarasu jest bardzo łatwa w montażu i konserwacji, dzięki czemu może służyć nam przez wiele lat. Dodatkową zaletą jest możliwość połączenia drewnianej zabudowy z roślinami.

Markizy boczne

Markizy boczne do osłony tarasów i balkonów są często stosowane w krajach śródziemnomorskich. Rozwiązanie to odznacza się wyjątkowo wysoką funkcjonalnością i pozwala cieszyć się tarasem na własnych zasadach. Markizy boczne montowane są jedną stroną do ściany, muru lub pergoli, co umożliwia ich dowolne zwijanie i rozwijanie. Tkanina, z której wykonane są markizy, są odporne na blaknięcie oraz trudne warunki pogodowe. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość przebierania w ogromnej ilości kolorów i wzorów.

Kamienne panele

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie przypadło nam do gustu, możemy rozważyć zabudowę boków tarasu kamiennymi panelami. Jest to rozwiązanie droższe, ale nieporównywalne trwałością do żadnego innego. Kamienne panele to materiał charakteryzujący się wysoką jakością i jedną z najdłuższych żywotności. Panele są odporne na wilgoć, mróz, ulewne deszcze i intensywne słońce. Obecnie występują w obfitej liczbie kolorów, więc bez problemu dopasujemy je do naszych wymagań i gustu. Dodatkowo ich montaż jest wyjątkowo ławy i szybki.

Zabudowa boków tarasu – podsumowanie

Odpowiedzi na pytanie czym zabudować boki tarasu jest wiele. Obecnie producenci oferują nam wiele dobrych i sprawdzonych rozwiązań – zarówno stałych, jak i tymczasowych. Możemy przebierać nie tylko w kolorach i wzorach, ale przede wszystkim w materiałach, takich jak szkło, drewno czy kamień. Taras to miejsce relaksu i rodzinnych spotkań, dlatego tak ważne jest, aby o jego zabudowaniu pomyśleć już na etapie urządzania domu. Odpowiednia zabudowa boków tarasu pozwoli nam cieszyć się okolicą bez względu na warunki pogodowe. Budowa osłony tarasu nie musi być kosztowna, a może sprawić nam wiele radości. Przy wyborze kierujmy się naszymi potrzebami i bez zahamowań spełniajmy wizualne marzenia o idealnym domu!

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.