Jak przygotować taras na zimowe miesiące?

Chłodne jesienne wieczory oraz nadchodząca zima to czas, kiedy wielu ludzi rezygnuje ze spędzania czasu na swoim tarasie lub w ogrodzie. Jednak istnieją rozwiązania, które potrafią uatrakcyjnić ten zimowy okres i umożliwić korzystanie z tarasu przez cały rok.

Jak przygotować taras na zimowe miesiące?

Zabudowa tarasu kluczem przygotowań

Taras można zabudować. Wybierając to rozwiązanie, należy zwrócić szczególną uwagę na dach. Na rynku dostępne są specjalne pokrycia poliwęglanowe lub szklane. Oprócz ochrony przed zimnem jest to świetne rozwiązanie wizualne. Całościowy design oszklonych tarasów w połączeniu z drewnianą zabudową idealnie podkreśli charakter miejsca. Ogrody zimowe i tarasy całościowo oszklone pozwalają również na hodowanie roślin całorocznych. Nie ma nic lepszego, jak wykorzystanie wszystkich tych możliwości. Dla wielbicieli spędzania wolnego czasu wśród roślin oraz w pięknej aranżacji takie rozwiązania to doskonały pomysł.

Jak efektywnie ogrzewać taras?

Spędzanie czasu na tarasie jesienią lub zimą jest również dopuszczalne. Istotną kwestią jest jednak odpowiednie przygotowanie takiej przestrzeni. Ogrzewanie tarasu jest możliwe przy wykorzystaniu parasoli grzewczych, promienników ciepła, palenisk ciepła lub biokominków zewnętrznych. Te urządzenia różnią się nieco od siebie. Poniżej przedstawiamy ich charakterystykę.

Parasole grzewcze a promienniki — różnice i zalety

Ogrodowe parasole grzewcze oraz promienniki zyskały popularność głównie wśród prowadzących restauracje, którzy chcieli dodatkowo uatrakcyjnić swoje ogródki i zachęcić gości do ich odwiedzania, szczególnie zimą i jesienią. Obecnie coraz częściej wykorzystywane są także na przydomowych tarasach. Ogrodowe parasole grzewcze działają na gaz, natomiast promienniki to urządzenia elektryczne. Są bardzo łatwe w obsłudze i działają od razu po włączeniu. Pozwalają na zwiększenie temperatury aż dwukrotnie.

Dodatkowo przy tym sposobie ogrzewania tarasu istnieje możliwość skierowania promienia grzania w dowolną stronę. Promienniki mają wiele plusów — to m. in. szybki montaż czy długa żywotność żarnika. Natomiast jeśli mówimy o parasolach grzewczych, przede wszystkim cechuje je ogromna stabilność. Dostępne są w różnej formie — stojące, wiszące oraz z możliwością przytwierdzenia do ściany. Oprócz źródła ciepła stanowią idealne oświetlenie, o klimatycznym charakterze, szczególnie wieczorami.

Biokominki i paleniska — co będzie lepszym wyborem?

Paleniska i biokominki to świetne rozwiązanie dla wielbicieli żywego ognia. Biokominki to urządzenia, w których ogień wytwarzany jest za pomocą biopaliwa. Wystarczy wlać je do specjalnego pojemnika i uruchomić urządzenie. Jest to niezwykle szybki sposób na ogrzanie danej przestrzeni. Na rynku dostępne są rozwiązania zależne od rozmiarów — im większa przestrzeń do ogrzania, tym większy powinien być biokominek. Te urządzenia to przede wszystkim ciekawy design, który dopełni wystroju tarasu.

Natomiast paleniska umożliwiają ocieplenie tarasu w nieco inny sposób. W tym wypadku wytworzenie ciepła wiąże się z wykorzystaniem drewna. Ich rozpalanie trwa nieco dłużej. Paleniska występują zazwyczaj w kształcie koszy. Minusem w tym rozwiązaniu jest dbanie o ich czystość i zebranie nadmiaru popiołu co jakiś czas. Jednak są idealnym rozwiązaniem w zastępstwie klimatycznych domowych kominków. Oba z tych rozwiązań są w pełni bezpieczne i posiadają elementy odgradzające od ognia, co gwarantuje ochronę przed płomieniami.

Wybór odpowiedniego ogrzewania tarasowego

Aby dobrać idealny sposób, który zapewni nam dobre ogrzewanie tarasowe, powinniśmy kierować się rozmiarami tarasu i ogrodu, a następnie znaleźć urządzenie dedykowane danym wymiarom w zależności od ich mocy i rodzaju zasilania.

Zabudowa ogrodu zimowego jest jednym z rozwiązań, które umożliwia korzystanie z tej przestrzeni również podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Odpowiednie ogrzewanie tarasu wprowadza niezapomniany klimat. Zarówno dzięki odpowiedniej zabudowie, jak i ogrzewaniu tarasowemu nie musimy rezygnować ze spotkań w gronie znajomych w naszym pięknym ogrodzie. Niezależnie od pory roku nasz taras może być idealnym miejscem do spotkań, odpoczynku, a także rodzinnych obiadów.

Koszty ogrzewania tarasu — co wybrać?

Dla redukcji kosztów oraz wydajności swój wybór należy kierować w stronę promiennika elektrycznego. Ich dostępność oraz różnorodność nada się idealnie na każdy taras, bez względu na jego wielkość. Niskie koszty eksploatacji oraz skuteczność to największy plus. Dodatkowo promienniki ciepła nie wytwarzają żadnych szkodliwych substancji dla środowiska. Jeśli na tarasie nie mamy poprowadzonej instalacji elektrycznej, wtedy warto wybrać parasol grzewczy gazowy, jednak cechuje go mniejsza wydajność oraz duże koszty eksploatacji.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.