Przechowywanie drewna. O czym należy pamiętać?

   11.02.2021
Przechowywanie drewna. O czym należy pamiętać?

Jeśli mamy w domu kominek, musimy gdzieś przechowywać drewno na opał. W artykule opowiemy, jak przechowywać drewno, by nie nabierało wilgoci i dobrze służyło do palenia i ogrzewania domu. Przekonamy również, że przechowywane drewno może pełnić funkcję ozdobną – może świetnie dopełnić przestrzeń w środku oraz na zewnątrz.

Przechowywanie drewna na zewnątrz

Tak świeże, jak i wysuszone już drewno na opał powinniśmy przechowywać luźno – tak, aby między polanami był swobodny przepływ powietrza. Ponadto należy pamiętać, aby było odizolowane od podłoża. Idealną lokalizacją do przechowywania będzie przewiewne i nasłonecznione miejsce, aby usprawnić proces suszenia oraz zniwelować powstawanie nadmiaru wilgoci. Warto też pomyśleć o przeszkleniu jednej ze ścian składziku – najlepiej południowej. Dzięki temu przez niemal cały dzień drewno będzie miało dostęp do promieni słonecznych.

Słońce zapewnia wyższą temperaturę, dzięki czemu wilgoć z drewna szybciej odparowuje, natomiast dostęp powietrza pozwala na odprowadzenie jej poza miejsce składowania. Dlatego właśnie nie powinno się przechowywać drewna w zamkniętych, nieogrzewanych i niewentylowanych pomieszczeniach. Piwnica czy garaż nie będą najlepszą opcją, ponieważ długo składowane w takich warunkach drewno może ostatecznie zgnić.

Szukając miejsca na przechowywanie drewna warto też pomyśleć o własnej wygodzie. Skład powinien znajdować się blisko wejścia, aby było można łatwo przenieść ciężkie kawałki. Ponadto dobrze, żeby było ono w pobliżu podjazdu – ułatwi to rozładowanie nowej partii.

Powiązany artykuł: Jak suszyć drewno kominkowe? Domowe metody suszenia

Jak przechowywać drewno w prosty sposób?

Jeśli zastanawiamy się, jak przechowywać drewno bez konieczności budowy specjalnego składu, możemy wykorzystać jedną ze ścian naszego domu. Oczywiście nie ułożymy w ten sposób zapasu na całą zimę, ale na bieżące potrzeby już tak. To wygodne rozwiązanie w momencie, kiedy nie jesteśmy w stanie zbudować szopy blisko budynku.

Drewno można przechowywać pod wysuniętym okapem dachu. Dzięki temu jest ono stale nagrzewane przez słońce oraz osuszane przez wiatr. W ten sposób otrzymujemy idealne polana do codziennego użytku. Dodatkowo upiększamy w ten sposób przestrzeń wokół domu. Drewno zawsze dobrze wygląda – trzeba tylko trochę cierpliwości, aby je dobrze ułożyć. W końcu konstrukcja musi być stabilna oraz pozwalać na wygodne wyciąganie kolejnych kawałków.

Powiązany artykuł: Przechowywanie narzędzi ogrodowych: łatwa organizacja sprzętu

Stwórz specjalne miejsce na drewno

Jeśli nie wiemy jak przechowywać drewno do kominka, możemy skorzystać z gotowych rozwiązań, które są estetyczne oraz wygodne. Jednym z nich są drewutnie, które można znaleźć m.in. w ofercie firmy Sodas. Są to drewniane konstrukcje z ażurowymi lub całkowicie zabudowanymi ścianami. Pamiętajmy – jeśli drewutnia nie jest zaimpregnowana, należy to zrobić zaraz po jej złożeniu. Dzięki temu zachowa swoją funkcjonalność oraz estetyczny wygląd przed długie lata.

Drewutnie zapewniają wygodę użytkowania, ponieważ nie tylko gwarantują miejsce na drewno, ale też pozwalają przechowywać tam wszystkie niezbędne narzędzia potrzebne do rąbania i oprawiania drzewa.

Drewutnia to osobna konstrukcja. Dlatego należy wcześniej zastanowić się, gdzie ją postawimy. Są to foremne mini-budowle, więc muszą stać na stabilnym podłożu. Drewutnia powinna mieć też utwardzoną posadzkę. Można do tego wykorzystać cegły, żwir lub kamienne płyty. Dzięki temu przechowywanie drewna będzie prawidłowe, ponieważ grunt nie będzie parował. Wykorzystanie odpowiedniego gruntuumożliwi odprowadzanie nadmiaru wody, dzięki czemu zgromadzone drewno nie będzie podatne na gnicie.

Innym rozwiązaniem są wolnostojące wiaty. Można z niego skorzystać w momencie, kiedy kupujemy drewno pakowane w skrzynie. Izolują one drewno od podłoża i zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. Wystarczy dobrze ustawić skrzynie pod wiatą, aby ochronić je przed deszczem, ale jednocześnie zapewnić stały dostęp światła słonecznego.

Jest też rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć drewno do bieżących potrzeb w domu. To takie mini-drewutnie zbudowane tylko z pergoli. Wystarczy ułożyć w nich drewno i można cieszyć się oryginalnym wystrojem wnętrza, ale też zapachem świeżo ściętego drzewa. Można też skorzystać z opcji stalowych, które stworzą bardziej industrialny klimat – to dobre rozwiązanie dla nowoczesnych wnętrz, które lubią połączenie metalu i drewna.