Podłoże pod domek narzędziowy: jakie wybrać i je przygotować?

Przed postawieniem na działce domku narzędziowego trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Jak to zrobić prawidłowo i o czym należy pamiętać?

Podłoże pod domek narzędziowy: jakie wybrać i je przygotować?

Drewniany domek ogrodowy stanowi niezwykle przydatny element zarówno mniejszej działki, jak i większej posesji. Ten rodzaj małej architektury ogrodowej może być wykorzystywany między innymi do przechowywania narzędzi i akcesoriów używanych w pracy na działce. Zbudowanie domku narzędziowego dopasowanego do naszych potrzeb nie jest zadaniem trudnym, wymaga jednak odpowiednich umiejętności i zebrania niezbędnych narzędzi. Pracę warto rozpocząć od przygotowania podłoża, które sprawi, że konstrukcja będzie stabilna i trwała. Poznaj najważniejsze zasady wyboru i przygotowania podłoża pod domek narzędziowy. 

Spis treści:

Gdzie ustawić domek narzędziowy w ogrodzie?

Pierwszym, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy montażu domku narzędziowego, jest – podobnie jak w przypadku każdego rodzaju domku ogrodowego – zadecydowanie o jego lokalizacji. Oprócz odpowiedniego przygotowania gruntu pod konstrukcję, właściwe zaplanowanie przestrzeni pod domek narzędziowy jest kluczowe w jego budowie.

Warto wybrać miejsce suche, osłonięte i zaciszne. Silne porywy wiatru mogą bowiem nadwyrężyć elementy obiektu, a zbytnia wilgoć – mieć niekorzystny wpływ na podłoże pod domek narzędziowy i fundamenty. Innym wyznacznikiem dobrej lokalizacji domku narzędziowego jest łatwy dostęp – miejsce, w którym często przebywamy podczas prac ogrodowych. Przy wyborze lokalizacji domku warto również zwrócić uwagę na jego bezpieczną odległość od drzew, ogrodzenia czy ścian innych budynków.

Jakie podłoże pod domek narzędziowy wybrać?

Kolejny krok to przygotowanie odpowiedniego podłoża. Fundament pod domek narzędziowy może być wykonany w formie wylewki, kostki brukowej czy betonowej płyty. Najważniejszą zasadą jest usytuowanie podłoża na równym, stabilnym i suchym terenie. Należy z kolei unikać stawiania konstrukcji bezpośrednio na trawiastej lub piaszczystej ziemi. Może się to okazać rozwiązaniem problematycznym, szczególnie podczas jesiennej słoty czy śnieżnej zimy. 

Podłoże pod domek drewniany z kostki brukowej

Przygotowanie podłoża pod domek narzędziowy krok po kroku

Przygotowanie podłoża pod domek narzędziowy stanowi bardzo istotny element procesu jego budowy. Podobnie jak w przypadku innych domków drewnianych, tak również wykonane z drewna domki na przechowywanie narzędzi muszą być umiejscowione na solidnie przygotowanym, stabilnym i utwardzonym podłożu. Zapewni to ich konstrukcji trwałość, żywotność i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Do etapów przygotowania podłoża pod domek ogrodowy należą:

  1. przygotowanie terenu,
  2. wykopanie dołu pod fundament,
  3. wykonanie fundamentu,
  4. wykonanie warstwy zewnętrznej podłoża.

Krok 1: Przygotowanie terenu pod domek narzędziowy 

Pierwszym krokiem przy przygotowaniu podłoża pod domek narzędziowy są prace przygotowawcze na wyznaczonym terenie. Na początek należy z wybranego pod obiekt gruntu usunąć wszelkie elementy nierówności nawierzchni, takie jak kamienie, gałęzie czy inne twarde przedmioty. Niekiedy niezbędne będzie skoszenie trawy i wyrwanie porastających teren chwastów. Po wyrównaniu terenu powinno się go również zgrabić i wyrównać ziemię. 

Następnie trzeba się skupić na ograniczeniu powierzchni fundamentów. Można to zrobić na przykład za pomocą sznurka, który będzie wytyczać linie. Ważne, aby być przy tym precyzyjnym – unikniemy przez to późniejszych problemów z nierównościami przylegających do siebie komponentów. 

Krok 2: Wykopanie dołu pod fundament

Kolejna czynność na drodze do przygotowania gruntu pod domek narzędziowy to wykopanie dołu pod fundament. Jego optymalna głębokość powinna wynosić około 30 centymetrów. Do tego celu wystarczy użyć szpadla – przy tak małej głębokości wynajmowanie koparki jest całkowicie zbędne. Następnie dół wypełniamy piaskiem, kamieniami lub betonem. Pozwoli to na zachowanie niezbędnej stabilności dolnej części konstrukcji, a także zapewni izolację podłoża.

Krok 3: Wykonanie fundamentu

Warto pamiętać, że wykopany pod fundament dół należy zasypywać warstwowo. Oznacza to naprzemienne układanie wypełniającego materiału (piasku, tłucznia, kruszywa, cementu). Wartym rozważenia rozwiązaniem jest dodatkowe zastosowanie tak zwanej geowłókniny. To specjalny materiał syntetyczny z powodzeniem wykorzystywany w budownictwie i ogrodnictwie, którego celem jest zapewnienie dodatkowej izolacji. W tym przypadku potrzebnym narzędziem może okazać się dedykowana tej pracy ubijarka.

Krok 4: Wykonanie warstwy zewnętrznej podłoża

Następnym krokiem jest wykonanie warstwy zewnętrznej podłoża. Tutaj najważniejszą zasadą jest precyzyjne wypoziomowanie nawierzchni. Dopiero wówczas możemy położyć na nią elementy składające się na wierzchnią warstwę. Mogą nimi być wspomniane wcześniej płyty betonowe, wylewka czy kostka brukowa.

Wylewka betonowa pod domek narzędziowy

Jak przymocować domek narzędziowy do podłoża?

Ostatni krok, który zasługuje na osobną uwagę, to kotwienie domku narzędziowego. Jak przymocować go do podłoża? Potrzebne będą nam do tego odpowiednie narzędzia: wiertarka i wkrętarka, szlifierka, kołki, śruby, młotek i poziomica. 

Podłoże pod domek narzędziowy z płyt betonowych

Zarówno w przypadku betonowej wylewki pod domek narzędziowy, jak i pozostałych form zastosowanego podłoża (kostki brukowej czy betonowych płyt), proces kotwienia przebiega podobnie. Najważniejszym elementem jest zamocowanie kotew ze śrubami ściennymi, stopek kotwiących oraz dedykowanych fundamentom betonowym kołków. Jeśli mamy do czynienia z większą konstrukcją, możemy zastosować również betonowe stopy. Dokładny przebieg montażu zawarty jest zawsze w instrukcji, jaką przy zakupie domku narzędziowego dołącza jego producent. Do najważniejszych etapów stawiania konstrukcji należą:

  • uprzednie przygotowanie terenu i fundamentu,
  • zebranie wszystkich niezbędnych narzędzi,
  • rozłożenie elementów dolnej ramy konstrukcji i połączenie ich przy pomocy wkrętarki,
  • skręcenie szczytów domku i przymocowanie do jednego z nich prowadnicy wiodącej do drzwi,
  • instalacja pozostałych elementów konstrukcji, przytwierdzenie paneli dachowych i ściennych oraz maskownic.

O czym należy pamiętać przygotowując podłoże pod domek gospodarczy?

Odpowiednie przygotowanie podłoża pod domek narzędziowy to istotny element montażu całości tego przydatnego w każdym ogrodzie obiektu. Do głównych etapów pracy nad podłożem należą zadecydowanie: umiejscowienie domku, wybór materiałów na fundament, przygotowanie terenu, wykonanie fundamentu i kotwienie. Całość procesu nie jest trudna, jednak wymaga zebrania odpowiednich narzędzi i precyzji na każdym z etapów pracy. Ustawiony na solidnym podłożu domek narzędziowy może cieszyć jego posiadaczy przez długie lata.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.