Jak zrobić domek drewniany na działkę? Podpowiedzi montażowe

Domek letniskowy to dla wielu ludzi spełnienie marzeń o azylu na łonie natury. Nic dziwnego, że – zmęczeni miastem i ciągłą gonitwą – tak chętnie inwestujemy w niewielkie, kameralne nieruchomości na przedmieściach czy wsiach. Zanim jednak podejmiemy decyzję zakupową, powinniśmy dobrze przemyśleć wybór odpowiedniej konstrukcji, znaleźć idealne miejsce na działce i dowiedzieć się, czy lepiej wybudować domek samodzielnie, czy zwrócić się o pomoc do

Jak zrobić domek drewniany na działkę? Podpowiedzi montażowe

Montaż domku letniskowego – jak przebiega?

Montaż domku letniskowego to nie tylko przyjemność, ale także spore wyzwanie. Jakie kroki należy podjąć, by zbudować domek z drewna od podstaw?

Wszystko zaczyna się od przygotowania stabilnego podłoża, które wymaga wypoziomowania i odpowiedniego utwardzenia. Następnie przystępujemy do montażu podwalin, elementów ścian i okien. W kolejnym etapie wznosimy konstrukcję dachu, wbijamy deski dachowe i zamontowujemy listwy okapowe. W końcowej fazie budowy, zajmujemy się wykończeniem wnętrza, a także zabezpieczamy dom przed wpływem czynników atmosferycznych. Montaż domku letniskowego może być fascynującym doświadczeniem, ale wymaga dokładności i precyzji.

Warto poznać proces budowy drewnianych domków, aby dokonać świadomego wyboru i cieszyć się swoim wymarzonym letniskiem.

Konstrukcja drewnianego domku – zacznij od podłoża

Pierwszym krokiem do stania się właścicielem wymarzonego lokum jest wybór dobrego miejsca na działce. Takiego, na którym będziemy mogli postawić dom bezpiecznie i trwale. Żeby tak się stało, ziemia musi być dobrze przygotowana. Miejsce najczęściej wymaga wylewki, kostki brukowej lub bloczków betonowych. Co ważne, teren, na którym stanie budowla musi być wypoziomowany, utwardzony i wyrównany. Pozbądźmy się również trawy, chwastów i krzaków, które mogą przeszkadzać w budowie lub naruszać konstrukcję drewnianego domku. Im czystsze i lepiej przygotowane podłoże, tym większa pewność, że budynek będzie stać tak, jak powinien – solidnie.

Montaż domku letniskowego – początek

Tak zagospodarowany teren jest gotowy do tego, by rozpocząć na nim budowę. Jeśli czujemy się na siłach, by stawiać dom własnymi rękami, powinniśmy dobrze się do takiej pracy przygotować. W trakcie montażu niezbędny będzie dostęp do prądu – warto o tym pamiętać. Montaż domku letniskowego czas zacząć! Do każdego zakupu powinna zostać dołączona instrukcja montażu oraz plany, na podstawie których każdy doświadczony nieco budowniczy będzie w stanie poradzić sobie ze złożeniem konstrukcji w całość.

Kiedy już przygotujemy stabilny grunt, przyjdzie czas na kolejny etap, czyli zamontowanie podwalin. Jak zrobić domek drewniany na działkę? Najpierw belki. Układamy je tak, by leżały równolegle do wejścia. Całość sprawdzamy potem pod kątem wypoziomowania oraz prostokątności, np. za pomocą linki. Tak przygotowane belki są gotowe przyjąć pierwsze elementy ścian. Każdy z nich dobija się do konstrukcji delikatnie, ale stanowczo. Po pierwszej warstwie całość znów należy zmierzyć za pomocą linki. W ten sposób uda nam się skorygować ewentualne błędy w ułożeniu ścian.

Budowa domku z drewna krok po kroku

Kiedy uda nam się już ułożyć około dziesięciu warstw, przyjdzie czas na okna frontowe. Montuje się je razem z ramą, w której znajdziemy wgłębienie służące do dokładnego osadzenia elementu w odpowiednim miejscu ściany. Później dokładamy kolejne elementy ścienne, fragmenty, do których zamontujemy futrynę drzwiową oraz składamy resztę ścian.

Na szczycie budowli umieszczamy następnie trójkątne fragmenty wieńczące, a w specjalnych wycięciach, które znajdziemy na ich szczycie, umieszczamy krokwie dachowe stanowiące podstawę pokrycia dachowego domu.

Wbijamy kolejno deski dachowe, pozbywamy się części wystających poza krokiew i dołączamy do całości deski okapowe. Podstawowa część zadania jest zakończona.

Czas na podłogę!

Montaż domku letniskowego jest już prawie skończony. Teraz przychodzi czas na wykończenie. Pierwszą częścią tego procesu jest założenie drzwi. Żeby tego dokonać, należy najpierw skręcić kolejne elementy futryny i zamocować całość w otworze drzwiowym. Dopiero teraz możemy do konstrukcji dołożyć drzwi.

Następnie powinniśmy zadbać o wnętrze. Czas na deski podłogowe! Kolejno, jedną po drugiej, przybijamy je do podwalin, używając do tego gwoździ. Zwykle ostatnia deska wymaga dopasowania, dlatego przygotujmy się na nieco przycinania. Po ułożeniu podłogi należy zamontować listwy.

Drewniany domek – wykończenie

Taka konstrukcja drewnianego domku wymaga jeszcze zabezpieczenia. Dach zwykle pokrywa się gontem lub papą. Drewniane ściany, belki i inne elementy zamalujmy odpowiednim impregnatem, lazurem lub olejem. To zabieg, który pozwoli budowli zachować piękny wygląd na długie lata. Ale nie tylko. Dobrze chronione drewno będzie służyć o wiele dłużej, nie zużyje się i nie zniszczy. A lokum będzie skutecznie chronić nas i naszą rodzinę.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.