Kominek w domku letniskowym: zalety, przepisy i metody grzania

Jaką metodę ogrzewania wybrać do domku letniskowego? Czy warto wyposażyć domek w kominek? Sprawdzamy możliwe rozwiązania, porównujemy metody i podpowiadamy, jaki kominek wybrać do domku letniskowego.

Kominek w domku letniskowym: zalety, przepisy i metody grzania

Spis treści:

Czy warto postawić kominek w domku letniskowym?

Kominek jest jednym z najczęściej wybieranych źródeł ogrzewania w domkach letniskowych. Obiekty rekreacji indywidualnej są użytkowane sezonowo i czasowo, dlatego też w większości nie wymagają instalacji grzewczych takich jak w przypadku domów mieszkalnych. 

Instalacja kominka jest jedną z najtańszych metod ogrzewania – zarówno pod względem instalacji, jak i w późniejszej eksploatacji. 

Oprócz zalet związanych z kosztami kominek to również element dekoracyjny. Doskonale pasuje do błogiej atmosfery wakacyjnego siedliska, perfekcyjnie nadaje się do zarówno do ogrzewania, jak i do ozdoby.

W dzisiejszym artykule przedstawiamy również inne metody ogrzewania i porównamy ich możliwości. 

Przepisy dotyczące kominków w domkach do 70 m2

Po nowelizacji prawa budowlanego w 2022 r. możliwe jest wybudowanie domku letniskowego do 70 m2 bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie budowy. 

Trzeba natomiast znać podstawowe przepisy dotyczące budowy domku letniskowego. Według prawa budowlanego domek letniskowy to budynek rekreacji indywidualnej. Musi być on przeznaczony do okresowego wypoczynku właściciela i jego rodziny. 

Domek letniskowy musi być parterowy oraz wolnostojący. Powierzchnia jego zabudowy zaś nie może być większa niż 70 m2. Maksymalnie 6 metrów musi wynosić rozpiętość elementów konstrukcyjnych, wysięg wsporników - 2 metry.

Wszystkie wytyczne dotyczące kominka są określone w przepisach rozporządzenia o warunkach technicznych i usytuowaniu budynków. Jeśli marzy nam się kominek opalany drewnem lub taki z zamkniętym wkładem kominkowym, musimy być posiadaczami domu jednorodzinnego, takiego w zabudowie zagrodowej lub niskiego budynku wielorodzinnego. Niezbędne jest też umieszczenie kominka w pomieszczeniu o odpowiedniej kubaturze. 

Przy budowie kominka w domku letniskowym obowiązują te same wymagania, co wówczas, gdy montuje się go w domu jednorodzinnym. 

Kominek możemy zamontować wyłącznie w pomieszczeniu, które jest nie mniejsze niż 30 m3, a moc kominka nie może być większa niż 1 kW na każde 4 m3 powierzchni. 

Obowiązkowo musimy zapewnić dopływ powietrza do paleniska na poziomie 10 m3/h na 1 kW mocy kominka

Warto pamiętać, że oprócz kominka obowiązkowo należy wybudować komin lub skorzystać z wkładu dwuściennego, wyprowadzającego dym z budynku. Wysokość komina musi wynosić 4-5 metrów. Powinien mieć również odpowiednie wymiary: minimum 14×14 cm przy przekroju prostokątnym lub 15 cm przy okrągłym. Co równie istotne, trzeba zadbać też o prawidłową izolację wszystkich przejść przez przegrody. Zawsze przy okazji montażu kominka należy zapoznać się z obecnymi regulacjami.

Jaki kominek wybrać do drewnianego domku letniskowego zgodnie z normami unijnymi?

Od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono także ogólnopolskie przepisy, zgodnie z którymi nowe kominki muszą spełniać normy unijne pod względem emisyjności spalin i efektywności energetycznej.

Mowa o Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE. Zgodnie z Ekoprojektem, od początku 2022 roku w sprzedaży mogą znajdować się wyłącznie piece C.O. oraz kominki, które spełniają wyśrubowane normy emisji spalin.

Dyrektywa narzuca obowiązek sprzedaży nowych kominków o określonych parametrach technicznych. 

Warto zatem, przy wyborze kominka do domku letniskowego, rozważyć opcje ekologicznych piecyków na pellet. To wydajne urządzenia, które wykorzystują paliwo z odpadów drzewnych. Mają niską emisję szkodliwych substancji i są dość tanie w utrzymaniu. Zaletą piecyków na pellet jest możliwość ich programowania, co szczególnie będzie przydatne w domkach letniskowych. Nawet zimą – przed weekendowym przyjazdem do domku – można odpowiednio wcześniej włączyć ogrzewanie. Przyjeżdżając na działkę, w domku będzie już ciepło. 

Metody ogrzewania domków drewnianych – przegląd możliwości 

W przypadku domków mniejszych, w których nie można zamontować kominka lub kozy, warto rozważyć ogrzewanie na prąd, folie grzewcze lub specjalne panele na podczerwień. Zaletą tego typu ogrzewania jest — tak jak w przypadku piecyków na pellet — możliwość programowania ogrzewania. Wadą z kolei dość droga eksploatacja — jeśli weźmiemy pod uwagę obecne ceny prądu. 

Kolejną opcją jest montaż kotłów C.O. lub ogrzewanie gazowe. W tych przypadkach również obowiązują przepisu warunków technicznych, więc nie w każdym domku będzie można zainstalować takie ogrzewanie. Minusem jest również dość drogi montaż. 

Powiązany artykuł: Jakie ogrzewanie wybrać do domku letniskowego?

Jak dbać o bezpieczeństwo swojego ogrzewania?

W przypadku kominka należy pamiętać, by przewody rozprowadzające ciepło były prawidłowo zaizolowane i oddzielone od powierzchni łatwopalnych np. wełną mineralną.

Dodatkowo wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli. 

Przewody spalinowe i dymowe powinny być wyposażone w otwory wycierowe lub rewizyjne, zamykane szczelnymi drzwiczkami. Jeśli pojawiają się spaliny mokre, konieczny jest też układ odprowadzania skroplin. 

Bibliografia:

  • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r.)
  • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1 z dnia 12 kwietnia 2002 r.
  • w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
  • Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2018 r. poz. 1202, z późn. zm.)
Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.