Ogrzewanie domku letniskowego. Jakie wybrać?

Domek letniskowy zwykle służy nam do letnich noclegów. Ale, niestety, również letnie noce bywają chłodne, nie wspominając już o jesieni czy zimie. Warto więc przemyśleć, jakie ogrzewanie do domku letniskowego wybrać. W tekście przeanalizujemy różne opcje i wskażemy najkorzystniejsze.

Ogrzewanie domku letniskowego. Jakie wybrać?

Jak ogrzać domek letniskowy?

Ogrzewanie domku letniskowego może być sporym problemem. Przede wszystkim jest to związane z faktem, że ciepło może uciekać z powodu słabej izolacji budynku czy zamarzania wody w instalacji. Problem pojawia się również, gdy brakuje odpowiednich mediów, aby podłączyć ogrzewanie. Są jednak rozwiązania, które pomagają uporać się ze wszelkimi niedogodnościami i pozwalają cieszyć się ciepłem nawet w najchłodniejsze dni.

Należy jednak w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że nie istnieje coś takiego jak uniwersalny system grzewczy. Jest wiele części składowych, które wpływają na to, jaki można zastosować. Konstrukcja domku, potrzeby, możliwości podłączenia. Wszystko to ma znaczenie.

Nie da się jednak ukryć, że ogrzewanie domku letniskowego powinno się zacząć od właściwej jego izolacji. Warto to zrobić, korzystając z najpopularniejszych metod dociepleń, czyli styropianu lub wełny mineralnej. Nie można również zapomnieć o właściwym uszczelnieniu drzwi oraz okien. Dopiero wtedy można myśleć co dalej.

Rodzaj grzania dopasowany do mediów

Jeśli zastanawiamy się, jak ogrzać domek letniskowy zimą – gdy, na przykład, planujemy tam spędzić święta lub ferie – dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z doprowadzonych do niego mediów.

Jednym z rozwiązań może być ogrzewanie elektryczne, ponieważ prąd znajduje się w większości domków. Można skorzystać z takiej opcji, ale sprawdzi się ona wyłącznie przy sporadycznym użytkowaniu. Długotrwałe korzystanie z pieców konwekcyjnych to bardzo wysokie koszty.

Można też posłużyć się wodą – ogrzewanie wodne przy wykorzystaniu pieca na paliwo stałe (np. ekogroszek) – albo gazem. Jednak ta druga opcja jest sporadycznie wykorzystywana, ponieważ rzadko kiedy do domków letniskowych jest doprowadzona instalacja gazowa.

Dopasuj rodzaj grzania do powierzchni oraz czasu użytkowania domku

Ogrzewanie domku letniskowego musi być uwarunkowane również jego powierzchnią oraz częstotliwością przebywania w nim. Jeśli to niewielki budynek wykorzystywany jedynie sporadycznie, do jego ocieplenia można użyć pieca wolnostojącego typu koza, pieców elektrycznych lub promiennika podczerwieni.

Natomiast przy większym metrażu i kiedy spędzamy tam dużo czasu – na przykład ferie zimowe – można pomyśleć o bardziej wydajnym źródle ciepła, które równomiernie podniesie temperaturę w całym domu. Dobrym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe.

Powiązany artykuł: Dom drewniany czy murowany? Trwałość, użyteczność, koszty

Jak ogrzać domek letniskowy zimą – najlepsze rozwiązania

Jakie ogrzewanie do domku letniskowego wybrać, aby było najbardziej wydajne? To przede wszystkim zależy od czynników wymienionych powyżej. Warto jednak pamiętać, że nie tylko zimą przyda się dobre źródło ciepła. Zdarza się, że i ciepłe miesiące potrafią przebiegać z dużą ilością opadów i być nieco chłodniejsze. Aby w budynku nie gromadził się nadmiar wilgoci, trzeba go od czasu do czasu nagrzać.

Jest wiele opcji do wyboru. Jedną z popularniejszych form ogrzewania domku letniskowego są grzejniki elektryczne olejowe lub konwektorowe. Sprawdzają się podczas sporadycznych wizyt. Grzejniki olejowe charakteryzują się dobrym nagrzewaniem, długo oddają ciepło i są tanie. Grzejniki konwektorowe szybciej się nagrzewają, jednak przy dłuższym użytkowaniu znacząco wzrosną koszty użycia, ponieważ mają wysoki pobór prądu. Jednak jako rozwiązanie doraźne są dobrym pomysłem.

Innym rozwiązaniem, dużo nowocześniejszym, są panele grzewcze na podczerwień albo panele hybrydowe. Warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem, kiedy częściej odwiedzamy domek w chłodne miesiące. Jeśli budynek jest dobrze zaizolowany, będzie to energooszczędny zamiennik dla tradycyjnych piecyków elektrycznych. Szybko się nagrzewają, równomiernie oddając ciepło, nie pobierając przy tym dużej ilości energii. Można je umieścić na ścianie, suficie lub postawić na nóżkach. Co więcej – mogą być sterowane termostatem lub regulowane ręcznie.

Dobrze sprawdzi się też ogrzewanie podłogowe. To rozwiązanie skierowane jest jednak do domków o większej powierzchni. Jego wadą jest to, że nie zamontujemy go w każdej chwili. Można to zrobić albo podczas budowy, albo generalnego remontu, ponieważ wymaga sporo pracy i powinno być montowane przez wykwalifikowanych fachowców. Pozwala na równomierne ogrzanie całej powierzchni budynku. Sterowniki pozwalają także na ustawienie różnej temperatury w konkretnych pomieszczeniach. Jest to energooszczędna oraz ekonomiczna w użytkowaniu forma ogrzewania.

No i oczywiście nie można zapomnieć o najbardziej efektownej formie ogrzewania, czyli kominku. Kominki murowane czy wolnostojące kozy to świetne dopełnienie wnętrza każdego domku letniskowego. Mogą ogrzewać tylko konkretne pomieszczenie albo cały dom, jeśli poprowadzi się odpowiednią instalację. Aby były efektywne i służyły wiele lat, należy pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji. Musi zostać wybudowany również właściwy system kominowy, który zapewni bezpieczeństwo użytkowania.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.