Dom drewniany czy murowany? Trwałość, użyteczność, koszty

Zarówno budowa domu jednorodzinnego, jak i domku letniskowego na działce wymaga przeanalizowania głównych technik budowlanych. Obecnie na rynku dominują domki drewniane i murowane. Każda z tych metod budowlanych ma jednak zupełnie inne wady i zalety. Czy lepiej wybrać domek drewniany, czy murowany? Który przyniesie więcej oszczędności na ogrzewaniu, a który jest tańszy i szybszy w budowie? Przeczytaj o tym w naszym porównaniu!

Dom drewniany czy murowany? Trwałość, użyteczność, koszty

Dom drewniany vs dom murowany: najważniejsze zalety i wady

Technika budowlana, rodzaj materiałów i konstrukcji bezpośrednio wpływają na wszystkie najważniejsze parametry budynku. Domy drewniane cieszą się opinią znacznie tańszych i szybszych w budowie, ale ponadto mogą być niesamowicie funkcjonalne. Aby sprawdzić, czy lepiej wybrać dom z drewna, czy murowany, prześwietlamy obydwa rodzaje konstrukcje pod kątem kosztów, czasu budowy, trwałości i wydajności energetycznej. Okazuje się, że diabeł tkwi w szczegółach, dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty.

  1. Prostota postawienia całej konstrukcji
  2. Czas budowy i termin do użytkowania
  3. Koszt budowy i eksploatacji
  4. Wydajność energetyczna
  5. Trwałość i długowieczność

1. Budowa domów drewnianych jest znacznie prostsza niż murowanych

Porównanie poszczególnych aspektów związanych z tym, czy lepiej wybrać dom drewniany, czy murowany, warto zacząć od specyfiki konstrukcji. Powszechnie uznaje się, że technika murowana wymaga większych nakładów pracy. Dom murowany musi składać się z wielowarstwowych ścian. Do łączenia elementów wykorzystuje się zaprawę murarską. Ściany pokryte są jeszcze warstwami izolacyjnymi. Na poziomie konstrukcji dom drewniany i murowany to dwa zupełnie inne światy. Technika budowy domu z drewna zazwyczaj wykorzystuje bowiem gotowe moduły, które są ze sobą łączone. Budowa domów drewnianych jest więc znacznie prostsza i wymaga mniejszego nakładu pracy.

2. Czas budowy jest kilkakrotnie krótszy dla domów drewnianych

Domek na działkę murowany, a nawet dom drewniano-murowany będą wymagać znacznie dłuższych i bardziej zaawansowanych prac budowlanych. Szacuje się, że budowa domu drewnianego może być ukończona nawet w przeciągu trzech-czterech tygodni. Dotyczy to konstrukcji modułowych, które składają się z prefabrykowanych części wielkogabarytowych. Gwarancja szybkiego ukończenia projektu skłania wiele osób do wyboru właśnie tej techniki budowlanej. Jeśli bowiem zdecydujemy się np. na dom murowany na działce, konieczne jest liczenie się z czasem niezbędnym do postawienia fundamentów, zrobienia wylewki betonowej i stawianiem ścian. W zależności od sytuacji losowych czynności te mogą się przeciągać, co z kolei może skutkować znacznymi opóźnieniami.

W ostatecznym rozrachunku na to, czy korzystniej wybrać domek drewniany czy murowany na działkę, musi więc wpływać elastyczność czasowa właścicieli, którzy są lub nie są skłonni uwzględnić dodatkowy czas budowy i ewentualne przesunięcie oddania projektu na kolejny sezon.

3. Koszt budowy przemawia za domkami z drewna

Jednym z najczęstszych pytań osób zainteresowanych budową domu murowanego lub drewnianego jest to, czy dom drewniany jest tańszy od murowanego. Konsekwencją zastosowania gotowych modułów w przypadku budowy domków drewnianych jest nie tylko skrócony czas pracy, ale niższy łączny koszt budowy. Koszt budowy domu drewnianego i murowanego zawsze będzie zależeć od specyfikacji technicznej projektu.

Niemniej jednak cena, którą należy zapłacić w pierwszym przypadku może być nawet o 30% niższa, co wynika z innej technologii budowy i ograniczenia nakładów pracy. Dom drewniany zawsze jest tańszy od murowanego ze względu na wykorzystywane surowce. Modułowe rozwiązania sprawiają, że ekipa budowlana pracuje nad projektem przez kilka tygodni, podczas gdy tradycyjna metoda murowana wymaga nawet kilku miesięcy pracy, które muszą zostać opłacone. Na tej płaszczyźnie z opcji dom drewniany vs murowany zdecydowanie na prowadzenie wychodzi pierwsze rozwiązanie.

4. Drewniane domy są tańsze w ogrzewaniu i wydajniejsze energetycznie

Utrzymanie ciepła w domu jest kolejnym istotnym czynnikiem przy wyborze rodzaju techniki budowlanej. Zastanawiając się, jaki dom jest lepszy - drewniany czy murowany - zawsze trzeba mieć na uwadzę wydajność energetyczną. Konstrukcje o niskiej wydajności energetycznej będą szybko traciły ciepło, a koszty ogrzewania sprawią, że budynek będzie trudny do utrzymania. Dobór odpowiednich materiałów jest kluczowym aspektem, który wpływa na efektywność cieplną domu.

Za najbardziej wydajne energetycznie konstrukcje uznaje się zbrojone ściany betonowe, których objętościowa pojemność cieplna (OPC) wynosi ok. 500 kJ/m2K. Konstrukcje takie nie są jednak często stosowane w budownictwie jednorodzinnym, a w budownictwie rekreacyjnym nie występują wcale. Zwykła ściana z pustaków ceramicznych, która często wybierana jest na domek letniskowy, wykazuje objętościową pojemność cieplną na poziomie ok. 240 kJ/m2K. Najgorsze warunki cieplne zapewniać będzie ściana z betonu komórkowego na zaprawie klejowej, która również jest chętnie wybierana do budowy domów na działkę lub na budynek gospodarczy. W tym wypadku powyższy współczynnik wynosi zaledwie ok. 130 kJ/m2K.

Ściany z bali drewnianych zapewniają z kolei znacznie lepszą wydajność energetyczną. Współczynnik OPC dla takich konstrukcji wynosi ok. 350 kJ/m2K. Odpowiednio zbudowane domy drewniane potrafią doskonale trzymać ciepło, co przekłada się na oszczędności finansowe. Na tej płaszczyźnie widać wyraźnie, że dom z bali będzie znacznie lepszym wyborem niż budynek murowany.

Powiązany artykuł: Ogrzewanie domku letniskowego - wszystko co musisz wiedzieć!

5. Domy murowane są trwalsze

Pomimo tego, że koszt budowy domu drewnianego może być znacznie niższy od kosztów związanych  ze stawianiem budynków murowanych, pierwszy typ konstrukcji przoduje również pod względem trwałości. Budynki zbudowane przy użyciu najwyższej jakości sezonowanego drewna pozostaną w idealnym stanie przez długie dekady. Charakterystyką tej konstrukcji jest to, że jest ona uboga w elementy, które mogą się szybciej niszczyć. Podczas gdy obiekty murowane po kilku dekadach wymagają gruntownych remontów, związanych między innymi z pogarszającym się stanem elewacji i odpadającymi tynkami, drewno nie podlega uszkodzeniom i zachowuje pełną wytrzymałość.

Wbrew pozorom drewno wykorzystywane do budowy domków nie jest łatwopalne (z tego powodu nie należy się też zanadto obawiać konstrukcji z drewnianym stropem). Charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami odporności mechanicznej, które przekładają się na bezpieczeństwo. Drewno doskonale rozkłada ciężar i absorbuje wstrząsy, wobec czego domki letniskowe z drewna będą bezpieczniejszą opcją na terenie narażonym na zagrożenia sejsmiczne.

Jaki dom wybrać: drewniany czy murowany?

Domy drewniane przyciągają do siebie coraz większą rzeszę fanów między innymi ze względu na atrakcyjny, niestarzejący się wygląd. Jednak analizując, czy lepiej sprawdzi się domek letniskowy murowany czy drewniany, najlepiej jest ustalić listę najważniejszych kryteriów. Wszystkie tak uniwersalnie istotne parametry jak koszt i czas budowy oraz wydajność energetyczna jednoznacznie przemawiają za wyborem konstrukcji drewnianej. Alternatywą dla tego rozwiązania może być dom murowano-drewniany, który będzie łączył niektóre funkcjonalności obydwu opcji.

Wciąż jednak najtańszy i najszybszy w budowie będzie domek z drewna. Konstrukcje te perfekcyjnie odnajdują się w wielu zastosowaniach - zarówno jako budynek mieszkalny, domek działkowy lub budynek gospodarczy.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.