Czym zabezpieczyć drewno? Impregnacja drewna na zewnątrz

Meble ogrodowe, altany, a także inne konstrukcje drewniane, które są długotrwale wystawione na zewnątrz, powinny być dobrze zabezpieczone. Rozwiązaniem jest impregnacja drewna, która zapewnia temu surowcowi nie tylko większą żywotność i ochronę na wypadek różnych warunków atmosferycznych, ale również piękny wygląd. Czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz i jak to zrobić?

Czym zabezpieczyć drewno? Impregnacja drewna na zewnątrz

Dlaczego musimy zadbać o zabezpieczenie drewna?

Drewno to najstarszy materiał budowlany, który wciąż zachwyca swoją estetyką. Jest niezwykle praktyczne i funkcjonalne dzięki możliwości szerokiej obróbki i dobrej plastyki. Jednak wystawione na zewnątrz meble ogrodowe czy drewniane domki letniskowe z czasem mogą się niszczyć. Konserwacja drewna jest kluczowa, aby surowiec mógł zachować swoją żywotność i właściwości na dłużej.

W każdym sezonie meble wystawione na zewnątrz mogą powoli tracić swój piękny wygląd, dlatego kompleksowe zabezpieczenie drewna jest konieczne. Do największych zagrożeń należy zaliczyć:

 • deszcz i wilgoć - zabezpieczenie drewna przed wilgocią uniemożliwi gnicie i pęcznienie surowca, doprowadzające do wypaczania i pękania drewna. Zminimalizuje również ryzyko powstawania grzybów i pleśni, które są niebezpieczne dla zdrowia.
 • słońce - promieniowanie ultrafioletowe (UV) sprawia, że drewno zaczyna się uszkadzać. Wilgotne drewno będzie szybciej pęcznieć, suche zaś tracić swoją elastyczność i pękać. Impregnacja drewna w celu ochrony przed promieniowaniem UV powinna skutecznie ograniczyć matowienie, co przekłada się na walory estetyczne.
 • mrozy - ujemna temperatura negatywnie wpływa na niezabezpieczone drewno. Woda zamarznięta w szczelinach będzie rozsadzała włókna i słoje, co może prowadzić do deformacji i zmiany właściwości konstrukcyjnych surowca.

Czym zabezpieczyć drewno w ogrodzie?

Ochrona przed wszystkimi powyższymi ryzykami możliwa jest przy zastosowaniu odpowiedniego środka. Czym zabezpieczyć drewno? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na szczegółowe zastosowanie każdego preparatu. Rodzaj drewna, a także jego przeznaczenie i sposób wykorzystywania, będą czynnikami wpływającymi na to, czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz. 

Przykładowo, zabezpieczenie większych elementów konstrukcyjnych, takich jak pergole, płoty czy tradycyjne altany ogrodowe wymaga środków świetnie chroniących przed wilgocią i mrozem. Jeśli zaś posiadamy meble ogrodowe, które tylko czasem wystawiane są na otwartą przestrzeń, a sezon zimowy mogą spędzać np. w piwnicy, do impregnacji drewna można wykorzystać mniej zaawansowane preparaty.

Zastanawiając się, czym impregnować drewno, warto poznać główne rodzaje preparatów, które różnią się właściwościami i strukturą. Do najpopularniejszych należą:

 • woski - syntetyczne lub - znacznie lepiej - naturalne środki do drewna, idealnie nadające się do pielęgnacji i renowacji. Niektóre rodzaje wosków organicznych, uzyskiwanych z żywicy drzew, m.in. afrykańskich, tworzą świetną barierę ochronną i wzmacniają żywotność drewna.
 • lakiery - syntetyczne środki tworzące powłokę chroniącą przed uszkodzeniami mechanicznymi i ścieraniem. Lakier może dobrze chronić przed promieniowaniem UV i wilgocią, ale nie jest trwały, przez co proces lakierowania należy powtarzać co kilka lat.
 • bejce - to nic innego jak roztwory lub zawiesiny barwników, które - w procesie bejcowania - nakłada się na drewno. Rezultaty estetyczne mogą być satysfakcjonujące, ale nie jest to skuteczne impregnowanie drewna.
 • lakierobejce - środki będące fuzją obydwu powyższych rozwiązań, które łączą wszystkie ich zalety. Lakierobejca głęboko wchodzi we włókna drewna, dobrze je zabezpieczając zwłaszcza przed wodą i przed wilgocią. Może być stosowana na drewno sosnowe na zewnątrz, jak i twarde rodzaje drewna.
 • emalie akrylowe - farby ochronne do drewna na bazie akrylu charakteryzują się dużą wygodą użytkowania - nakłada się je bardzo łatwo, a emalia schnie szybko. Zastanawiając się, czym impregnować drewno, trzeba pamiętać o tym, że emalie tworzą nieprzepuszczalne powłoki kryjące, a więc uniemożliwiają dostrzeżenie słojów drewna. 
 • impregnaty gruntujące - najlepszy sposób na zabezpieczenie drewna w ziemi. Impregnaty gruntujące tworzą szczelną powłokę, która nie przepuszcza wilgoci. Drewno w ziemi staje się odporne na działanie wilgoci, lekkich kwasów (gleba może mieć odczyn kwasowy) i szkodników.
 • impregnaty powłokotwórcze - rekomendowane środki do zabezpieczenia drewna, które narażone jest na promieniowanie słoneczne, wilgoć i ewentualne występowanie szkodników. Gama impregnatów zewnętrznych jest niezwykle zróżnicowana, dlatego poszczególne preparaty mogą znacznie się od siebie różnić.

Jak prawidłowo impregnować drewno?

Wstępnie wiedząc już, czym najlepiej zabezpieczyć drewno, warto zapoznać się z aspektami dotyczącymi samego procesu. Jak zaimpregnować drewno krok po kroku?

 1. Przygotuj drewno pozbywając się wszelkich nierówności, wystających drzazg, a także zabrudzeń. Upewnij się, że wilgotność drewna mieści się w zakresie akceptowanym przez wybrany specyfik (pomiar wilgotności można wykonać za pomocą wilgotnościomierza, którego koszt to kilkadziesiąt złotych).
 2. Planując prace, przeanalizuj prognozę pogody i wybierz dzień bez opadów, z temperaturą powietrza w zakresie 10℃-30℃.
 3. Impregnat nakładaj powoli i równomiernie, dbając o to, aby każda część drewna została pokryta w taki sam sposób. Najczęściej wykorzystuje się pędzle do drewna, których rozmiar powinien być uzależniony od rodzaju impregnowanego elementu. Szczegółowe instrukcje dotyczące nakładania środka zabezpieczającego powinny znajdować się w opakowaniu lub na stronie producenta.
 4. Po nałożeniu impregnatu drewno powinno odpocząć w suchym, a najlepiej zacienionym miejscu na zewnątrz. Przed wykonaniem kolejnych prac upewnij się, czy powłoka jest całkowicie sucha.

Zabezpieczenie drewna przed szkodnikami

Najczęstszymi szkodnikami uszkadzającymi drewno wystawione na zewnątrz są korniki. Drewno mogą zaatakować również spuszczele pospolite, kołatki domowe i trzpienniki olbrzymie. Zbyt późne wykrycie występowania szkodników powoduje nieodwracalne szkody, które mogą skutkować koniecznością wymiany poszczególnych elementów, a nawet przebudowy konstrukcji. Czym zabezpieczyć drewno przed kornikami i innymi szkodnikami żywiącymi się tym materiałem?

Na rynku nie brakuje specjalistycznych impregnatów, które chronią przed pojawieniem się korników. Niektórymi można zabezpieczyć surowe drewno, innymi można pokryć elementy, które zostały już wstępnie zabezpieczone (np. woskiem naturalnym). Ochronę przed insektami zapewniają też wszystkie impregnaty, którymi pokrywa się drewno przed wkopaniem w ziemię.

Jednak to, czym najlepiej zabezpieczyć drewno, zależeć będzie również od innych czynników, m.in. warunków atmosferycznych, okresu wystawienia na warunki zewnętrzne (stały, sezonowy) i nie tylko. Dobierając środek zapewniający ochronę przed szkodnikami, nie można więc zapominać o tym, że powinien pełnić on też inne ważne funkcje.

Czy prawidłowa ochrona drewna wpływa na jego żywotność?

Zabezpieczenie drewna pozytywnie wpływa na jego żywotność. Odpowiednio zaimpregnowane deski i bele są w stanie zachować swoje właściwości estetyczne i konstrukcyjne przez długie dekady. Impregnacja pozwala na wzmocnienie drewna, ograniczając ryzyko wypaczania i deformacji.

Należy jednak pamiętać o regularnym powtarzania tego zabiegu. W zależności od wybranej metody i środka impregnującego proces trzeba ponawiać średnio co 2-8 lat. Regularne konserwowanie drewna, które jest wystawione na zewnątrz, pozwoli na spokojne i komfortowe korzystanie z niego bez obaw związanych z bezpieczeństwem.

Powiązany artykuł: Jak odnowić domek na działce? Sprawdzona metamorfoza!

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.