Drewno sosnowe: właściwości i twardość. Do czego je stosować?

Drewno sosnowe jest bardzo często wybieranym surowcem do produkcji mebli ogrodowych i podłóg. Zawdzięcza to między innymi dobrej sprężystości i wytrzymałości, ale także wielu innym zaletom tego drewna. Aby jednak najlepiej dopasować surowiec do konkretnego przeznaczenia, warto poznać wszystkie jego cechy. Jakie właściwości ma drewno sosnowe i czym się wyróżnia?

Drewno sosnowe: właściwości i twardość. Do czego je stosować?

Spis treści:

Właściwości drewna sosnowego 

Drzewo sosny to jeden z najpopularniejszych gatunków rosnących w rodzimych lasach. Jest w stanie żyć nawet do 500 lat, a rosnąć - nawet do 120. Nie tylko w Polsce jednak drewno sosny zyskało ogromną popularność. Surowiec ten wykorzystywany jest na całym świecie w szeroko rozumianym przemyśle meblarskim, ponieważ meble z drewna sosnowego charakteryzują się często pożądaną lekkością. Oprócz tego drewno konstrukcyjne sosnowe stosuje się również do budowy domków letniskowych i nie tylko. Szerokie zastosowanie i popularność tego surowca wynika ze świetnych właściwości - drewno sosnowe jest eleganckie, choć tanie, lekkie, ale wytrzymałe.

Kolor i usłojenie

Surowe drewno sosnowe rozpoznamy po jasnej, blado-żółtej kolorystyce. Nawet po intensywnym olejowaniu drewno to naturalnie nigdy nie przybiera ciemnego wyglądu. Drewno sosny koloru ciemniejszego, miodowego, może występować w strefie twardzielowej. Usłojenie jest delikatne, ale słoje zawsze występują miarowo. Doskonała ekspozycja sęków wynika z indywidualnych właściwości drewna sosnowego – w drewnie tym uwidaczniają się kolejne etapy przyrostu (wczesnego i późnego). 

Twardość i gęstość

Gęstość sosny jest podobna do gęstości świerka i modrzewia. Mieści się w zakresie 700-800 kg/m3. Dotyczy to oczywiście odpowiednio wyselekcjonowanego surowca. Ciężar drewna sosnowego pozwala na jego wszechstronne zastosowanie w przemyśle meblarskich i budowlanym. Waga drewna sosnowego używanego do produkcji mebli może być nieco mniejsza i wynosić ok. 550 kg na 1 metr sześcienny. Drewno sosny jest zazwyczaj lżejsze od świerku, choć zachowuje świetną sprężystość.  

Trwałość

Deski z sosny są znane ze swojej wytrzymałości. W ujęciu typologicznym znajdują się w kategorii drewna średniotrwałego – wspólnie m.in. z jodłą i świerkiem. Uznawane jest za trwalsze m.in. od drewna lipy, osiki, kasztanowca, jaworu, brzozy i topoli. 

Suszenie

Tarcica sosnowa schnie od 60 do 200 dni. Jest to proces dłuższy niż w przypadku popularnego świerku, zachowującego podobne lub w niektórych wypadkach lepsze właściwości. Drewno sosnowe do palenia w kominku może być jednak dobrym wyborem m.in. ze względu na łagodny zapach i niską ceną. Trzeba jednak pamiętać, że na to, ile schnie drewno sosnowe, wpływa wiele czynników, w tym technika suszenia i klasa jakościowa drewna. Wstępny poziom wilgotności certyfikowanych, surowych desek sosny powinien wynosić 18%. 

Powiązany artykuł: Jak suszyć drewno kominkowe? Domowe metody suszenia

Wykończenie

Sosna jest stosunkowo wrażliwym drewnem, które nie toleruje najsilniejszych środków wykończeniowych. Niemniej jednak spośród różnych rodzajów drzew iglastych, które występują w Polsce, stosunkowo dobrze znosi impregnację.

Drewno konstrukcyjne sosnowe C24 dostępne w ofercie Sodas

Zalety i wady stosowania drewna sosny

Każdy rodzaj drewna ma swoje mocniejsze i słabsze strony. Najważniejsze właściwości drewna sosnowego, które są doceniane na rynku, to:

  • wysoka sprężystość,
  • relatywnie niska cena,
  • wysoka trwałość,
  • ciekawa, łagodna kolorystyka,
  • łatwa obróbka (choć trudniejsza niż np. świerku),
  • meble z drewna sosnowego nie wymagają zaawansowanej pielęgnacji. 

Drzewo sosny ma również pewne wady. Najważniejsze to:

  • dłuższy proces suszenia (świerk może schnąć nawet dziesięć razy krócej),
  • niska kaloryczność i iskrzenie się (w przypadku rozpatrywania drewna na opał),
  • a wytrzymałość od konkurencyjnych drzew iglastych,
  • możliwość występowania krzywizn i zgiętych włókien.

Zastosowanie drewna sosnowego

Właściwości drewna sosny sprawiają, że jest ono używane powszechnie w wielu sektorach gospodarki. Stosowane jest zarówno do produkcji mebli, jak i podłóg pokojowych oraz tarasów. Ze względu na dobre właściwości spalania i relatywnie niską cenę drewno opałowe sosnowe także cieszy się dużą popularnością. Sosna do palenia w piecu powoduje jednak iskrzenie, dlatego zaleca się stosować ją tylko na zewnątrz lub w wewnętrznych, ale zamkniętych paleniskach. 

Architektura ogrodowa

Drewno sosnowe używane jest do produkcji altan, pergoli i różnego rodzaju mebli ogrodowych. Ze względu na niską wagę drewno sosnowe daje lekkie produkty, łatwe w przenoszeniu, choć potencjalnie mniej wytrzymałe od np. mebli wykonanych z drewna świerkowego. Aspekt ten jest bardzo istotny w przypadku większych konstrukcji ogrodowych takich jak domki letniskowe, garaże i wiaty, gdzie bezpieczeństwo jest kluczowym czynnikiem. 

Meble i drzwi 

Popularnym zastosowaniem jest także produkcja mebli i drzwi. Niemalowane meble, pozostawione w naturalnych, biało-żółtych odcieniach, idealnie prezentują się m.in. we wnętrzach w stylu rustykalnym. 

Podłogi i tarasy 

Drewno sosnowe charakteryzuje się dużą sprężystością, co wraz z lekkością i relatywnie niską ceną czyni z niego świetny surowiec do produkcji płyt podłogowych, parkietów i paneli. Deski sosnowe na podłogę świetnie się prezentują, dzięki czemu stają się coraz popularniejsze. 

Czy warto wykorzystywać drewno sosnowe?

Drewno sosny to z pewnością jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów tego surowca. Jego przeznaczenie jest niezwykle szerokie: jako drzewo sosnowe do palenia, klejonka sosnowa do mebli, drewno konstrukcyjne i nie tylko. W Polsce drewno to cenione jest jeszcze bardziej ze względu na szeroki dostęp do doskonałej jakości drzew zarówno z terenów nizinnych, jak i górzystych. 

Pod względem obróbki przegrywa co prawda z pokrewnymi gatunkami, np. świerkiem, który pozwala na łatwiejsze modelowanie. Ostatecznie jednak przy wyborze drewna należy zwrócić uwagę na poszczególne właściwości i to właśnie pod ich kątem dopasować rodzaj surowca do docelowego przeznaczenia.

Powiązany artykuł: Drewno świerkowe: właściwości i zastosowanie świerku

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.