Drewno świerkowe: właściwości i zastosowanie świerku

Drewno świerkowe jest doskonałym materiałem stolarskim, chętnie wykorzystywanym w budownictwie. W dzisiejszym artykule opowiemy o właściwościach drewna świerkowego, przedstawimy jego parametry i wyjaśnimy, dlaczego nadaje się ono do budowy domów szkieletowych i domków letniskowych. Dowiesz się, czy zakup domku z tego budulca będzie dobrym wyborem. 

Drewno świerkowe: właściwości i zastosowanie świerku

Spis treści: 

  1. Właściwości drewna świerkowego
  2. Zastosowania drewna ze świerku
  3. Które drewno jest lepsze - świerkowe czy sosna?
  4. Ciekawostki na temat drewna świerkowego

Drewno świerkowe - właściwości

Na świecie występuje blisko 50 gatunków świerka, rosnącego w warunkach naturalnych. W Polsce występuje świerk pospolity. To wiecznie zielone drzewo zalicza się do roślin nagozalążkowych, z klasy iglastych. 

Świerk jest najwyższym drzewem w Europie, o ile rośnie w odpowiednich warunkach. To długowieczne drzewo (rośnie nawet do 500 lat!) osiąga nawet 50 metrów wysokości w Polsce. Charakteryzuje się również dużą średnicą pnia, która może wynosić nawet ponad 200 cm. 

Drewno świerkowe ma jasną barwę i nie należy do gatunków mocno żywicznych. Drewno tego gatunku jest lekkie oraz miękkie, dlatego też jest łatwe w obróbce. Drewno świerkowe jest dobrym materiałem do obróbki, jego cechy pozwalają na w miarę dobre, bezproblemowe proste cięcie, toczenie, szlifowanie, frezowanie i skrawanie. Dobrze daje się nawiercać, łączy się na gwoździe i śruby.

Świerkowe drewno wykazuje dobrą tolerancję na barwienie, natomiast dość trudno się je poleruje. Jest łatwopalne, ale odporne na działanie kwasowe i zasadowe. Dość prosto pomalujemy tarcicę świerkową, jednak problemem może być impregnacja i lakierowanie. 

Pękniecie w drewnie świerkowym są czymś naturalnym i nie traktuje się ich jako wadę. Trwałość drewna w stanie suchym ocenia się na 900 lat, natomiast na wolnym powietrzu do 70 lat. 

Dobre drewno świerkowe jest porządnym materiałem budowlanym. Wykazuje dostateczną wytrzymałość i trwałość.  

Zastosowanie drewna świerkowego

Drewno świerkowe zalicza się do jednych z najlepszych materiałów papierniczo-celulozowych. Jest również bardzo popularnym materiałem ślusarskim – robi się z niego fornit, sklejki, kantówki, podłogi, skrzynie, listwy, schody i co ciekawe – instrumenty muzyczne. 

Świerk to również świetny materiał budowlany. Wykorzystuje się go do zabudowy zewnętrznej i wewnętrznej, ma swoje zastosowanie w budownictwie wodnym (nie traci swoich właściwości pod wodą) oraz jest wykorzystywany na potrzeby górnictwa. 

Drewno świerkowe wykorzystywane jest jako materiał konstrukcyjny do budowy domów szkieletowych, domków rekreacyjnych, wiat, altan i innych podobnych konstrukcji.  Bardzo często świerk skandynawski (importowany surowiec) wykorzystuje się do wznoszenia konstrukcji domów.

Drewno konstrukcyjne świerk C24 dostępne w ofercie Sodas

W naszej ofercie można znaleźć różnego rodzaju domki letniskowe czy domki narzędziowe wykonane właśnie ze świerku skandynawskiego o najlepszych właściwościach konstrukcyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze domki nie tylko gwarantują najlepsze odczucia estetyczne, ale zapewniają też długotrwałość oraz najwyższą jakość wśród tego typu konstrukcji.

Drewno świerkowe czy sosnowe?

Drewno świerkowe jest miękkie, łatwe w obróbce i ma zdecydowanie mniej sęków niż drewno sosnowe. Drewno sosnowe z kolei ma sporo sęków i jest bardziej żywiczne niż świerk. Wymaga również bardziej złożonej impregnacji.

Zarówno sosna, jak i świerk cenione są za łatwość w obróbce i za wytrzymałość. Który zatem gatunek lepiej sprawdzi się jako drewno konstrukcyjne? W przypadku zakupu drewna na np. więźbę dachową czy inne elementy konstrukcyjne należy kierować się jakością drewna, a nie jego gatunkiem. Wybór między sosną a świerkiem należy więc wyłącznie do Ciebie.

Zastanawiając się, czy wybrać drewno sosnowe czy świerkowe - w tym momencie należy jednak przyjrzeć się przede wszystkim normom budowlanym. W polskim budownictwie drewno konstrukcyjne musi mieć określoną klasę wytrzymałości (minimum C24). I to właśnie ta norma określa wytrzymałość drewna – a nie jego gatunek. 

C24 określa właściwości i cechy drewna konstrukcyjnego bez zależności od gatunku drewna. Jest potwierdzeniem dopuszczenia go do zastosowania w budownictwie. 

Zatem jeśli decydujesz się na np. budowę więźby dachowe z drewna świerkowego, to warto kupić materiał dobrej jakości, u sprawdzonego dostawcy. Dzięki temu będziesz miał pewność, że konstrukcja, którą tworzysz będzie trwała. Certyfikaty potwierdzają spełnianie norm określonych w budownictwie.

Ciekawostki na temat drewna świerkowego

Drewno świerkowe – jak i inne drzewa iglaste -  na opał nie jest zbyt dobrym wyborem, bardzo szybko się spala. 

Świerk skandynawski różni się od świerku polskiego przede wszystkim tym, że jest bardziej wytrzymały. Dlaczego? Bo wzrasta w bardziej surowym klimacie i ma znacznie mniejsze przyrosty roczne, co wpływa na ostateczną trwałość budulca. 

Drewno świerkowe jest dość atrakcyjne cenowo, łatwe w obróbce i odporne na obciążenia. Dlatego też wykorzystuje się je wznoszenia domów szkieletowych czy domków rekreacyjnych.  Drewno świerkowe cena za 1m3 to około 600-700 zł – w przypadku drewna konstrukcyjnego.

Należy pamiętać, że drewno świerkowe, które jest stosowane na zewnątrz - np. jako elewacja lub jako materiał konstrukcyjny - wymaga malowania. Należy je pokryć najlepiej farbą z filtrem UV. Drewno konstrukcyjne jest natomiast odporne na insekty, grzyby i pleśń, ponieważ przechodzi przez odpowiedni proces obróbki w tartaku. 

Domki z drewna świerkowego są trwałe, zdrowe, przyjazne środowisku i dodatkowo estetyczne wizualnie.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.