Domek narzędziowy z płyty OSB: jak i czy warto go zbudować?

Na każdej działce przyda się pomieszczenie gospodarcze, w którym można przechowywać narzędzia, środki do pielęgnacji roślin i urządzenia mechaniczne. Budowa domku narzędziowego na pierwszy rzut oka może jednak przysparzać wielu trudności. Pomimo niewielkich rozmiarów konstrukcja musi być odporna na warunki atmosferyczne i zapewniać podstawową ochronę przed dostępem dla osób postronnych. Jednym z rozwiązań jest domek narzędziowy z płyty OSB. Zobacz, w jaki sposób samodzielnie go zbudować i jakie są alternatywne opcje.

Domek narzędziowy z płyty OSB: jak i czy warto go zbudować?

Spis treści:

 1. Dlaczego domki z płyt OSB cieszą się dużą popularnością?
 2. Jak zbudować na działce domek z OSB? Krok po kroku
 3. Przygotowanie - co będzie potrzebne, aby zbudować dom z płyty OSB?
 4. Odpowiednie podłoże i fundament
 5. Stworzenie konstrukcji z prefabrykatów
 6. Zamocowanie płyt OSB i przygotowanie otworów na okna i drzwi
 7. Montaż okien i drzwi
 8. Ocieplenie domku
 9. Jakie są wady stosowania płyt OSB?
 10. Samodzielna budowa z OSB czy gotowe domki narzędziowe?

Dlaczego domki z płyt OSB cieszą się dużą popularnością?

Istnieje wiele sposobów budowy domków gospodarczych na działkach, ale niektóre z nich są znacznie chętniej wykorzystywane od innych. Doskonałym tego przykładem będzie dom z płyty OSB. Płyty kompozytowe o wiórach orientowanych (ang. Oriented Strand Board; OSB) wytwarzane są z drewnopochodnych materiałów, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Płyty OSB pozwalają uniknąć mankamentów charakterystycznych dla pracy z litym drewnem - pęknięć, odkształceń i trudnych w obróbce sęków. W porównaniu do innych popularnych płyt kompozytowych wyróżniają się większą wytrzymałością wzdłuż osi głównej, chociaż zaleta ta równoważona jest przez niższą wytrzymałość po stronach bocznych.

Jedną z głównych przyczyn stojących za tym, że tak chętnie decydujemy się na domek narzędziowy z płyty OSB, jest szeroka dostępność materiału i jego niezwykle niski koszt. Płyty są wystarczająco wytrzymałe, aby stworzyć stabilną konstrukcję, która sprosta trudnym warunkom atmosferycznym. Wielowarstwowy domek z płyt OSB może być dodatkowo pokryty tynkiem. Łatwość pracy z płytami kompozytowymi sprawia, że każdy projekt może być ukończony bardzo szybko.

Jak zbudować na działce domek z OSB? Krok po kroku

Płyty OSB są na tyle wszechstronnym materiałem budowlanym, że mogą być z powodzeniem wykorzystane zarówno do budowy domku na działce, tzw. przybudówki na narzędzia lub zabawowego miejsca dla dzieci. Gotowe elementy buduje się techniką szkieletową, co znacznie przyspiesza czas realizacji. Poniżej przedstawiamy kilka porad na to, jak zbudować domek na działce z płyt OSB krok po kroku.

1. Przygotowanie - co będzie potrzebne, aby zbudować dom z płyty OSB?

Prace należy rozpocząć od przygotowania wszystkich potrzebnych materiałów budowlanych, akcesoriów i narzędzi. W każdym przypadku warto wykonać podstawowy projekt architektoniczny. Dobór materiałów będzie różnił się w zależności od tego, czy buduje się domek 35 m2 z płyty OSB, czy np. domek narzędziowy z płyty OSB. Projekt powinien uwzględniać rodzaj konstrukcji, najczęściej szkieletową, typ i sposób pokrycia dachu oraz ewentualne fundamenty w przypadku większej budowy. Pracując nad projektem, dobrze jest sprawdzić aktualne przepisy i wymogi.

Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule: Domy bez pozwolenia - co oznacza uproszczona procedura?.

Same płyty OSB najlepiej sprawdzają się jako działowe i główne, jeśli dodatkowo zdecydujemy się na ich pokrycie do zewnątrz warstwą izolacji i/lub ocieplenia. Świetnie sprawdzają się w tym celu płyty OSB-3 o grubości 12 mm, ale wiele zależy od indywidualnej specyfiki danego projektu. Do budowy dachu można wykorzystać płyty frezowane łączone na pióro. Większe konstrukcje z dachem skośnym będą wymagały stworzenia szkieletu, np. z bel drewnianych, wypełnienia wełną mineralną lub innym materiałem oraz pokrycia, np. blachodachówką. Budując dom z płyt OSB, warto jednak pamiętać nie tylko o tym, aby przygotować główne materiały budowlane, ale także wszystkie elementy pośrednie takie jak:

 1. wkręty,
 2. łączniki,
 3. krokwie,
 4. materiały izolacyjne zewnętrzne i wewnętrzne,
 5. wypełniacze poszycia.

Powyższa lista oczywiście nie jest kompletna. Każda budowa może wymagać wielu dodatkowych akcesoriów i elementów montażowych.

2. Odpowiednie podłoże i fundament

Po stworzeniu wstępnego projektu, wybraniu techniki budowlanej i przygotowaniu listy potrzebnych materiałów przychodzi czas na zaprojektowanie podłoża i fundamentów. Warto zwrócić uwagę na to, że prosta przybudówka z płyty OSB, niewielki domek dla dzieci czy przydomowa altana z płyty OSB mogą w ogóle nie wymagać kopania fundamentów. Zawsze należy jednak zadbać o to, by podłoże było utwardzone i stabilne. Przy budowie większego domku z OSB warto do budowy wykorzystać standardowe bloczki fundamentowe.

3. Stworzenie konstrukcji z prefabrykatów

Wznoszenie domku z OSB należy zacząć od głównych belek, które będą utrzymywały konstrukcję szkieletową. Belki tworzą podparcie całej konstrukcji i stropu. Ramy tworzy się z kantówki zgodnie z ustalonym projektem. Najważniejsze jest prawidłowe zmierzenie odległości między głównymi belkami nośnymi.

4. Zamocowanie płyt OSB i stworzenie otworów na okna i drzwi

Zastanawiając się, jak zbudować domek letniskowy z OSB lub całoroczny, najciekawszym punktem może być samo łączenie gotowych prefabrykatów. Jako ściany stosuje się gotowe płyty OSB, które łączy się z ramą główną za pomocą kątowników, śrub i wkrętów. W trakcie łączenia płyt OSB koniecznie trzeba odmierzyć także miejsca na okna i drzwi. To właśnie ten etap najbardziej różni się od tradycyjnej budowy, ponieważ “składanie” ścian domu z płyt OSB o dużych gabarytach jest niezwykle szybkie.

5. Montaż okien i drzwi

We wcześniej zaznaczonych miejscach na okna i drzwi należy stworzyć otwory. W tym celu przyda się np. brzeszczot elektryczny. Krawędzie należy następnie wygładzić za pomocą szlifierki kątowej lub innego narzędzia. Zastosowane okna mogą być z pleksi lub szkła w zależności od preferencji.

6. Ocieplenie domku

Jeżeli stawiamy większą konstrukcją, np. domek ogrodowy, letniskowy lub całoroczny, ściany zewnętrzne warto dodatkowo obić, dzięki czemu płyty OSB będą lepiej zabezpieczone. Najtańszym sposobem będzie zastosowanie papy lub innego wypełnienia. Można też wykonać bardziej szczegółowe prace polegające na dokładnym uzupełnieniu szczelin dylatacyjnych płyt żywicą. Zastanawiając się, czym wykończyć płytę OSB na zewnątrz, najlepiej będzie zastosować impregnaty lub farby chemoutwardzalne. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie otynkowanie całości.

Z wielu możliwości można korzystać także w zakresie ocieplenia domku z płyt OSB. Tanim sposobem na ochronę przed chłodem jest styropian i celuloza. Nieco droższa będzie wełna mineralna lub dodanie dodatkowej warstwy izolacyjnej. Istotne jest wyeliminowanie zbyt dużej ilości mostków termicznych, które ograniczą możliwość zatrzymania ciepła wewnątrz.

Więcej merytorycznych informacji nt. ocieplenia domku znajdziesz w artykule: Solidna ochrona na cały rok, czyli jak ocieplić domek letniskowy?

Jakie są wady stosowania płyt OSB?

Domek z płyty OSB nie należy do najtrwalszych konstrukcji. Pomimo relatywnie dobrych parametrów wytrzymałościowych prefabrykaty tego typu nigdy nie mogą się równać z naturalnym drewnem  ani tradycyjnymi materiałami budowlanymi. Osoby, które chcą zbudować domek dla dzieci z płyty OSB, szczególnie powinny pamiętać o tym, że popularne kleje do takich płyt mogą zawierać szkodliwy formaldehyd.

Niska trwałość i wytrzymałość to jednak wady w pewnym stopniu dyskusyjne. Budownictwo szkieletowe z wykorzystaniem płyt OSB jest powszechnie praktykowane za oceanem - w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Całoroczne domy z płyty OSB często nie są w stanie przetrwać przejścia tornada (w tym celu budowane są schrony), ale radzą sobie doskonale ze wszystkimi “normalnymi” dla środkowoeuropejskiego klimatu zjawiskami pogodowymi.

Samodzielna budowa z OSB czy gotowe domki narzędziowe?

Chociaż cena za dom z płyty OSB jest bardzo niska, trzeba pamiętać o tym, że ostateczny wygląd zależy od wykonania. Aby taka konstrukcja świetnie się prezentowała, trzeba się sporo napracować, gdyż płyty OSB same w sobie nie są zbyt estetyczne w przeciwieństwie do domków z naturalnego drewna. Co więcej, nieodpowiednie wykonanie, np. spowodowane brakiem doświadczenia, może powodować niebezpieczne problemy ze szczelnością konstrukcji.

W tym kontekście znacznie lepszym wyborem mogą być niedrogie domki letniskowe i ogrodowe SODAS z naturalnego drewna. W porównaniu do rozwiązań z płyty OSB w tym przypadku nie trzeba się martwić ani konstrukcją, ani wykończeniem, a wnętrze każdego domku może być dostosowane dowolnie do potrzeb właścicieli.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.