Dlaczego warto postawić garaż z drewna?

   09.01.2020
Dlaczego warto postawić garaż z drewna?

Jak zbudować garaż z drewna? O czym musisz pamiętać

Przydomowy garaż to doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy pojazdów. Ochroni przed deszczem i zabrudzeniami, a zimą wyeliminuje konieczność odśnieżania przed ruszeniem w drogę. Można w nim przechować opony zimowe, płyny eksploatacyjne, a także rower i narzędzia niezbędne w przydomowych działaniach. Wszystko pod ręką, w jednym miejscu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, chcąc postawić garaż na swojej posesji.

Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?

W świetle polskich przepisów nie istnieje definicja garażu jako takiego. Przyjmuje się jednak, że jest to pomieszczenie zamknięte ścianami, zadaszone, z przeznaczeniem na przechowywanie pojazdów. Czy możliwe jest postawienie garażu bez pozwolenia na budowę? Według obowiązującego prawa pozwolenie na budowę nie jest konieczne w przypadku garażu o maksymalnej powierzchni 35 m2, pod warunkiem, że będzie to konstrukcja wolnostojąca. Wystarczy jedynie zgłosić zamiar rozpoczęcia budowy, składając wniosek do właściwego inspektoratu nadzoru budowlanego.

Należy pamiętać, że stawiając garaż bez pozwolenia, musimy zachować odpowiednią odległość od granicy działki, a także spełnić inne wymogi techniczne. Drzwi garażowe muszą mieć szerokość 2,3m i przynajmniej 2m wysokości w świetle. Ściana pozbawiona okien nie może znajdować się bliżej niż 3m od krawędzi działki, a w przypadku ściany z oknem odległość ta wzrasta do 4m. Inne, lokalne przepisy mogą ściślej regulować umiejscowienie lub dopuszczalny wygląd konstrukcji, warto zorientować się w tym temacie przed budową.

Powiązany artykuł: Wiata bez pozwolenia 2022: budowa bez zbędnych formalności

Jaki garaż postawić? Drewno lub metal

Zastanawiając się nad garażem, warto zapoznać się z rynkowymi ofertami prefabrykatów lub nawet gotowymi rozwiązaniami. To, jaki garaż wybrać, zależeć będzie oczywiście od potrzeb, a także założonego na ten cel budżetu. Najpopularniejsze na rynku są garaże blaszane i drewniane. Oprócz materiału różnią się też przede wszystkim oferowaną przestrzenią i możliwościami. Postawienie prostego blaszaka, który pomieści samochód i kilka naprawdę drobnych przedmiotów nie jest przesadnie kosztowne, ani czasochłonne. Niestety gotowe rozwiązania tego typu nie oferują przestrzeni, która pozwoliłaby na coś więcej niż zaparkowanie w nim auta. Budżetowe wersje nie posiadają też okien.

Garaże drewniane są wyborem, który oferuje szerszy wachlarz możliwości. Garaż możemy zbudować samodzielnie lub kupić gotowy. Drewniane konstrukcje są dostępne w różnych rozmiarach, wariantach, a także łatwiej dają się personalizować. W środku znajdziemy większą przestrzeń niż w przypadku blaszaków, lepiej będą trzymały ciepło — co ma znaczenie w przypadku silnych mrozów na zewnątrz i ich wpływu na akumulator. Kolejną przewagą nad konstrukcjami z blachy jest po prostu estetyka. Drewniany garaż będzie wyglądał na posesji o wiele lepiej niż blaszane pudełko na samochód.