Jak zrobić pergolę z drewna? Budowa pergoli krok po kroku

Chcesz samodzielnie zbudować pergolę ogrodową? Sprawdź nasz poradnik, w którym opisujemy cały proces budowy pergoli z drewna.

Jak zrobić pergolę z drewna? Budowa pergoli krok po kroku

Pergola ogrodowa to element architektury zyskujący popularność w polskich ogrodach. Choć jej głównym zadaniem jest najczęściej zacienianie miejsca do wypoczynku i ochrona przed różnymi warunkami atmosferycznymi, pełni ona także funkcję estetyczną. Pergole ogrodowe występują w różnych wariantach i swoim wyglądem mogą przyciągać oko, stanowiąc intrygujący element ogrodu. Mimo że budowa pergoli drewnianej może wydawać się trudna i angażująca, w rzeczywistości konstrukcja jest dość łatwa do postawienia. Samodzielny montaż pergoli z użyciem dedykowanych produktów jest nie tylko prosty, ale przede wszystkim mniej kosztowny. Czytaj dalej i zapoznaj się z garścią wskazówek, jak zrobić pergolę ogrodową.

Spis treści:

  1. Pierwsze kroki do budowy pergoli
  2. Zaplanowanie projektu
  3. Przygotowanie odpowiedniego podłoża
  4. Montaż pergoli (budowa krok po kroku)
  5. Sposób mocowania pergoli do ścian
  6. Udekorowanie gotowej pergoli

Jak zrobić pergolę z drewna? Pierwsze kroki

Samodzielne wykonanie pergoli ogrodowej wbrew pozorom nie jest trudne. Jeśli już na samym początku działań dokładnie przemyślisz wygląd i umiejscowienie konstrukcji, proces jej budowy powinien pójść bardzo sprawnie. Pierwszą i najważniejszą czynnością jest dokładne wymierzenie przestrzeni i dostosowanie konstrukcji do podłoża. 

Kolejnym krokiem w budowie pergoli jest skompletowanie narzędzi i materiałów. Drewno do budowy pergoli powinno być nie tylko estetycznie zadowalające, ale przede wszystkim wytrzymałe i odpowiednio przystosowane do różnych warunków atmosferycznych. Może być wykonane zarówno ze świerku i sosny, jak i buka czy dębu. Oprócz dobrej jakości drewna będziesz potrzebować także:

  • środków impregnacyjnych i zabezpieczających,
  • metalowych kotw do wbicia słupów w ziemię,
  • metalowych wkrętów,
  • wkrętarki, szlifierki i frezu,
  • poziomicy,
  • pędzi do malowania,
  • farby do drewna,
  • ścisku stolarskiego do mocowania elementów.

Jeśli nie chcesz wycinać drewna samodzielnie, dobrym pomysłem będzie zamówienie gotowych półproduktów. Dzięki nim zyskasz pewność, że wszystkie elementy do siebie pasują. Dodatkowo wielu producentów impregnuje swoje drewno, dzięki czemu otrzymujemy bardziej wytrzymały i solidny produkt.

Projekt pergoli – własny lub gotowy

Przed przystąpieniem do budowy ważne jest przygotowanie projektu pergoli. W zależności od tego, jakie umiejętności posiadasz, możesz stworzyć go sam lub wybrać gotową pergolę z instrukcją montażu. Budowa pergoli całkowicie samodzielnie to ogromna satysfakcja, ale zadanie to wymaga pewnego doświadczenia. Jeśli jesteś wprawiony w wykonywaniu rysunków technicznych, znasz się na materiałach i posiadasz profesjonalny sprzęt, prawdopodobnie nie będziesz mieć większych problemów podczas budowy. Jeśli jednak brakuje Ci tych umiejętności, warto skusić się na gotowe i dobre rozwiązania. 

Pergola ogrodowa z dołączoną instrukcją również pozwoli uzyskać satysfakcję z wykonania zadania, a przy okazji oszczędzi Twoje nerwy i czas. Dodatkowo nie będziesz musiał martwić się o to, czy prawidłowo zabezpieczyłeś materiały – to zadanie należy bowiem do producenta. Dostaniesz także wszystkie potrzebne do montażu elementy oraz instrukcję „krok po kroku”. Co ważne, całość zajmie nawet jedno popołudnie!

Przygotowanie podłoża i fundamentów

Montaż pergoli ogrodowej do podłoża to jeden z kluczowych momentów podczas budowy. Drewniane konstrukcje ogrodowe nie powinny być umieszczane bezpośrednio na ziemi, ponieważ nie mają wtedy wystarczającej stabilności. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie fundamentów (z wylewki, kostki lub bloczków) lub dokupienie metalowych kotw mocujących. Aby filar pergoli zyskał jak największą stabilność, warto podeprzeć ją dodatkowymi belkami.

Sprawdź również: Jaki fundament będzie odpowiedni pod domek letniskowy?

Montaż pergoli krok po kroku

Jeśli masz już plan budowy pergoli i wyznaczyłeś do tego odpowiednią przestrzeń, możesz przystąpić do montażu. Jak wygląda cały proces montażu pergoli ogrodowej krok po kroku?

Krok 1: Przygotowanie niezbędnych narzędzi

Nawet w przypadku montażu pergoli ogrodowej z gotowych półproduktów pierwszym zadaniem jest przygotowanie wszystkich narzędzi. Narzędzia pomocne podczas budowy to:

  • elementy drewniane pergoli,
  • poziomica,
  • kotwy,
  • wiertarko-wkrętarka,
  • impregnat do drewna,
  • pędzle, miarka,
  • ołówki,
  • młotek,
  • odpowiednie śrubokręty. 

Krok 2: Impregnacja drewna  

Nawet jeżeli producent drewnianych elementów do pergoli zabezpiecza swoje produkty, warto dodatkowo zaimpregnować drewno przez ostatecznym montażem. Zapewni to większe bezpieczeństwo i sprawi, że będziemy mogli cieszyć się naszą konstrukcją dłużej. Na zaimpregnowane drewno można położyć także farbę w wybranym kolorze – od naturalnych odcieni podkreślających kolor drewna, po fantazyjne barwy. 

Sprawdź również: Czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz? Prawidłowa impregnacja drewna i części drewnianych

Krok 3: Montaż kotew

Kolejnym krokiem po zaimpregnowaniu drewna jest umiejscowienie w ziemi kotew. Kotwy powinny być dokładnie wypoziomowane (do tego zadania idealnie nada się poziomnica) – tak, aby poprawnie podtrzymywały całą konstrukcję. 

Krok 4: Montaż ścian bocznych pergoli

Do osadzonych i wypoziomowanych kotew montujemy następnie ściany boczne naszej pergoli. Powinny być one idealnie dopasowane i mocno dociśnięte. Aby zapewnić im jeszcze większą stabilność, należy połączyć słupek z kotwą za pomocą śrub. Filary powinny być rozmieszczone w równej odległości (na przykład co 1,5 metra).

Krok 5: Montaż daszku

Po osadzeniu belek przystępujemy do montażu dachu pergoli. W przypadku gotowych elementów wystarczy nałożyć gotowy element na ścianki boczne pergoli. Stabilność zapewniają śruby, które łączą elementy boczne z górnymi. 

Krok 6: Dekoracja pergoli ogrodowej

Ostatnim i najbardziej relaksującym etapem całego procesu jest niewątpliwie dekoracja pergoli ogrodowej. Naszą pergolę możemy ozdobić wedle gustu wykorzystując zarówno rośliny, jak i zwiewne tkaniny, sznury lampek, lampiony, różnego rodzaju meble ogrodowe i wiszące ozdoby.

Mocowanie pergoli do ściany 

Etapem nieobowiązkowym, który sprawdzi się jedynie w przypadku osób planujących budowę pergoli tarasowej, jest mocowanie pergoli do ściany. Można to zrobić metodą podtynkową lub natynkową. W większości przypadków zdecydowanie najlepiej sprawdzi się wariant pierwszy, ze względu na solidniejsze zespolenie i możliwość lepszego ukrycia łączeń. Aby jednak zamontować pergolę tarasową podtynkowo, trzeba uwzględnić ją już podczas budowy domu. Jeśli etap budowy został zakończony, zostaje nam jedynie montaż natynkowy. W tym przypadku zespolenia będą bardziej widoczne, ale nie na tyle, aby zaburzyć końcowy efekt. 

Aranżacja gotowej konstrukcji

Podczas aranżacji gotowej pergoli ogrodowej powinieneś przede wszystkim określić, jak będziesz spędzać w niej czas. Umożliwi to perfekcyjne dobranie jej wyposażenia. W pergoli ogrodowej mogą bowiem stanąć zarówno wygodne kanapy, fotele i leżaki, jak i duży stół z miejscem do przyjmowania gości. Często także pergola jest odzwierciedleniem wnętrza domu, szczególnie w kwestii kolorystyki. Jeśli Twoja pergola nie jest duża, warto, abyś wykorzystali maksymalnie także powierzchnie pionowe. Dodatkowe elementy i dodatki sprawią, że będzie ona o wiele bardziej przytulna. 

Sprawdź również: Pomysł na mały ogród - jak urządzić mała przestrzeń? Inspiracje

Samodzielna budowa pergoli – o tym pamiętaj

Udany projekt pergoli może być prawdziwą ozdobą i dopełnieniem ogrodu. To jak zrobić pergolę – całkiem samodzielnie lub wykorzystując gotowy produkt – zależy od naszych umiejętności, chęci i posiadanego czasu. Montaż pergoli ze sklepu nie jest procesem wymagającym specjalnego doświadczenia, dlatego można go wykonać samemu. Wystarczy jedynie pamiętać o zebraniu niezbędnych narzędzi i postępowaniu zgodnie z naszymi wskazówkami (lub opisanymi w instrukcji krokami jak zbudować pergolę). 

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.