Budowa garażu drewnianego: jak zbudować garaż krok po kroku?

Własny garaż na posesji to praktycznie obowiązkowy element zabudowy w dzisiejszych czasach. Nie zawsze musi on jednak wchodzić w skład całego budynku. Wydzielony garaż drewniany z osobnym wejściem pozwala nie tylko na skuteczne zabezpieczenie samochodu przed warunkami atmosferycznymi i kradzieżą, ale także na swobodne przechowywanie mienia. Zobacz, w jaki sposób samodzielnie zbudować garaż z drewna krok po kroku, z jakich etapów składa się wznosz

Budowa garażu drewnianego: jak zbudować garaż krok po kroku?

Własny garaż na posesji to praktycznie obowiązkowy element zabudowy w dzisiejszych czasach. Nie zawsze musi on jednak wchodzić w skład całego budynku. Wydzielony garaż drewniany z osobnym wejściem pozwala nie tylko na skuteczne zabezpieczenie samochodu przed warunkami atmosferycznymi i kradzieżą, ale także na swobodne przechowywanie mienia. Zobacz, w jaki sposób samodzielnie zbudować garaż z drewna krok po kroku, z jakich etapów składa się wznoszenie konstrukcji i o czym trzeba pamiętać w trakcie prac.

Spis treści:

  1. Zalety posiadania garaży drewnianych
  2. Jak zbudować garaż drewniany? Etapy budowy
  3. Etap 1. – przygotowanie podłoża
  4. Etap 2. – konstrukcja drewniana garażu
  5. Etap 3. – konstrukcja dachu
  6. Etap 4. – wykończenie garażu
  7. Budowa garażu z drewna – aspekty prawne i potrzebne dokumenty

Zalety garażu z drewna

Garaże najczęściej stawiane są w technice murowanej. W przypadku gospodarstw domowych są często częścią nieruchomości. Nie zawsze jednak jest to najlepsze i dostępne rozwiązanie. Zewnętrzny garaż na działce może być usytuowany w taki sposób, aby zapewniać dogodny dojazd i pełnić wiele innych funkcji, np. związanych z przechowywaniem sprzętu ogrodniczego czy rowerów. Najlepiej sprawdzi się w tych celach garaż drewniany – konstrukcja, która zapewnia zarówno bezpieczeństwo, jak i nietuzinkową estetykę. Do głównych jego zalet należą:

  • mnogość form – drewniane garaże mogą być pełne bądź częściowe, konstrukcja umożliwia także łatwe dostawienie wiaty, altany lub pomieszczenia gospodarczego,
  • estetyczny wygląd – garaż z drewna będzie świetnie się prezentował na działce, dodając jej uroku jak żadna inna konstrukcja tego typu,
  • niskie koszty – inwestycja jest mniej kosztowna względem budowy garażu murowanego,
  • właściwości izolacyjne – odpowiednio zaimpregnowane drewno zapewni doskonałą ochronę przed wilgocią, zimnem i wiatrem, 
  • łatwa obróbka – czas potrzebny na zbudowanie obiektu jest mniejszy, ponieważ drewno jest łatwe w obróbce.

Ceny gotowych garaży drewnianych oscylują zwykle wokół 16-37 tys. zł. W porównaniu do konstrukcji murowanej przedsięwzięcie to jest znacznie tańsze, a może być tak samo funkcjonalne.

Przykłady gotowych garaży dostosowanych do potrzeb użytkowników znajdziesz w naszej ofercie!

Gotowy garaż z pewnością będzie najbezpieczniejszym i najszybszym rozwiązaniem. Alternatywnym rozwiązaniem jest wyposażenie się w gotowy projekt garażu drewnianego, dzięki czemu nie trzeba będzie zaczynać całkowicie od zera.

Duży garaż z drewna na działce

Etapy budowy drewnianego garażu krok po kroku

Budowa garażu z drewna może być przeprowadzona samodzielnie w celu jeszcze większej optymalizacji kosztów. Kluczowe będzie podstawowe doświadczenie budowlane, dostęp do wysokiej jakości materiałów budowlanych i znajomość prawa. Takie rozwiązanie jest znacznie bardziej czasochłonne i ryzykowne, jeżeli jest to dopiero pierwszy projekt realizowany samodzielnie. Z pewnością jednak wzniesienie konstrukcji samemu dostarczy mnóstwa satysfakcji.

Jak zbudować garaż drewniany? Bez względu na to, czy decydujemy się na gotowy projekt garażu drewnianego, czy całość rozpoczynamy od zera, warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowania. Na początku trzeba wyposażyć się w niezbędny sprzęt i narzędzia. Proces stawiania garażu możemy podzielić na cztery etapy – prace nad podłożem, szkieletem konstrukcji, dachem i wykończeniem. Dokładny opis wszystkich kroków znajdziesz poniżej.

Etap 1. – przygotowanie podłoża

Początek prac dotyczy przygotowania podłoża, na którym będzie zbudowany garaż drewniany. Konstrukcja podstawy powinna być solidnie osadzona w uprzednio wyrównanym i ubitym gruncie. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest osadzenie garażu na wylewce betonowej. Boki podstawy powinny być odeskowane, a jej rozmiary muszą dokładnie odpowiadać parametrom garażu. Podłogę w garażu można też wykonać z płyt lub kostek betonowych. Posadzka może stanowić bezpośrednią podstawę pod budowę, ale może też być pierwszą warstwą fundamentową, która w późniejszych etapach zostanie odpowiednio wykończona. 

Etap 2. – szkielet konstrukcji

Szkielet garażu drewnianego składa się przede wszystkim z podwalin i słupów. Te pierwsze instaluje się na izolacji poziomej za pomocą kotew montażowych. Podwaliny muszą być ustawione równo z licem ścian fundamentowych. Będą one utrzymywały całą konstrukcję, a jej gabaryty muszą być ściśle dostosowane do rozmiarów słupów.

Słupy ścian instaluje się przy pomocy kątowników i gwoździ. Umieszczone stabilnie w podwalinach, będą utrzymywały pokrycie ścian i dachu. Wypełnienie przestrzeni między słupami to obiciówka. Budowa garażu drewnianego wymaga zastosowania dobrych materiałów izolacyjnych, m.in. uniwersalnej wełny mineralnej i folii paroizolacyjnej. Od strony zewnętrznej wykonuje się deskowanie w dowolnym układzie. Materiały muszą być odpowiednio zaimpregnowane, odporne na warunki zewnętrzne. W dolnych partiach można też wykonać od zewnętrz ozdobną podmurówkę lub zastosować belki drewniane. Garaż konstrukcji drewnianej przeważnie wykonywany jest z bramą dwuskrzydłową. Otwory na bramę i ewentualną stolarkę okienną należy dokładnie rozplanować. Okna instaluje się dopiero po zakończeniu konstrukcji właściwej.

Konstrukcja szkieletowa garażu drewnianego.

Etap 3. – konstrukcja dachu

Wybór rodzaju dachu ma bezpośrednie przełożenie na sposób jego budowy. W przypadku garaży drewnianych dobrym pomysłem może być klasyczny dach dwuspadowy. W takim przypadku należy wykonać szkielet krokwiowo-jętkowy. Konstrukcja garażu drewnianego będzie wspierała krokwie ustawiane na oczepie ścian. Między krokwiami rozpostarte są jętki, które od środka stabilizują i utrzymują równo ułożone krokwie. Dach od środka wypełniany jest masą izolacyjną, np. z folii i wełny. Od zewnątrz zaś pokrywa może składać się z estetycznej dachówki ceramicznej lub gontów bitumicznych, praktycznej blachodachówki lub taniej papy nawierzchniowej. Warto jednak pamiętać o tym, że samodzielne wykonanie konstrukcji dachowej garażu drewnianego może być bardzo trudne ze względu na konieczność zachowania precyzji i pracy z ciężkimi i wielkogabarytowymi materiałami.

Etap 4. – wykończenie garażu

Ostatnim etapem jest dostosowanie garażu do indywidualnych potrzeb i usunięcie ewentualnych niedoskonałości. Do wyrównania powierzchni przydatna będzie szlifierka kątowa, z której pomocą usuniemy także nadmiar spoiw. W przypadku osadzenia garażu na wylewce betonowej można zdecydować się na szlifowanie podłogi bądź wyłożenie jej kaflami, płytkami lub panelami podłogowymi. Przy wyborze materiału wykończeniowego należy jednak pamiętać o tym, aby cechował się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na niskie temperatury.

Należy także pamiętać o instalacji rynny – metalowej lub PCV, która umożliwi swobodne odprowadzanie nadmiaru wody. Budowa garażu drewnianego daje szerokie pole dla różnych modernizacji w przyszłości, w tym także doprowadzenia do garażu instalacji elektrycznej.

Budowa garażu z drewna – aspekty prawne 

W związku z nowelizacją Ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku wybudowanie garażu na działce w większości przypadków nie wymaga pozwolenia na budowę. Wcześniejsza konieczność uzyskania pozwolenia została zniesiona w sytuacji, kiedy powierzchnia obiektu nie przekracza 35 m2, obszar oddziaływania budynku nie wykracza poza działkę, a odległość między granicą działki a budynkiem wynosi co najmniej 4 metry.

Zdecydowana większość realizowanych projektów będzie spełniać wymagania ustawy. Obowiązkiem właściciela działki pozostanie zatem zgłoszenie budowy do odpowiedniego organu, np. starostwa lub wydziale właściwym urzędu powiatowego bądź urzędu miasta. Zawiadomienie można złożyć osobiście lub wysłać za potwierdzeniem odbioru. Urząd ma 30 dni kalendarzowych na zawiadomienie o ewentualnym sprzeciwie. O decyzji pozytywnej organ nie musi informować. Jeśli więc po złożeniu dokumentów w przeciągu 30 dni nie uzyskamy żadnych informacji, oznacza to, że można rozpoczynać już budowę garażu drewnianego.

Garaż z drewna – dokumenty do zgłoszenia budowy

Konstrukcja garażu drewnianego nie została wyodrębniona w żadnych przepisach szczegółowych. Zgłoszenie budowy jest całkowicie standardową procedurą. Dokumenty, które należy przedstawić organowi, to m.in.:

  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością (np. działką) na cele budowlane,
  • decyzja o warunkach zabudowy lub miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
  • mapa do celów projektowych,
  • projekt budowlany.

Projekt garażu powinien przedstawiać podstawowe informacje, takie jak układ i gabaryty obiektu. Wzór oświadczenia można znaleźć na stronach internetowych odpowiednich organów, podobnie jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

O tym pamiętaj przy budowie garażu z drewna!

Wbrew pozorom kwestia tego, jak zbudować garaż, może być bardzo zróżnicowana w zależności od rodzaju działki, projektu i własnych upodobań. Nawet prosty projekt garażu drewnianego trudno będzie zrealizować w pełni samodzielnie ze względu na konieczność pracy z ciężkimi materiałami. Wybudowanie własnego garażu z pewnością jest dobrym pomysłem dla osób, które uwielbiają majsterkować i mają odpowiednio dużo czasu do zagospodarowania. Alternatywną metodą jest zamówienie gotowego garażu, projektu i wszystkich potrzebnych części oraz samodzielny montaż. Wówczas zyskuje się pewność, że konstrukcja będzie sprawdzona pod kątem bezpieczeństwa, a materiały odpowiednio dopasowane do projektu i warunków otoczenia.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.