Gont bitumiczny - optymalne pokrycie dachu na domek drewniany ogrodowy i domek letniskowy.

   21.02.2020
Gont bitumiczny - optymalne pokrycie dachu na domek drewniany ogrodowy i domek letniskowy.

Gont bitumiczny to komfortowe i nowoczesne pokrycie dachowe charakteryzujące się wysokiej jakości bitumem (mieszanina substancji organicznych stałych lub ciekłych o dużej lepkości, zwykle czarna lub brunatnoczarna, zawierająca bituminy naturalne lub sztuczne), kładzionym na maty z włókna szklanego.

 Najważniejszą cechą wyróżniającą gonty wytworzone na bazie zmodyfikowanego bitumu jest fakt, iż zmodyfikowany bitum nie stapia się nawet pomimo ciągłego nagrzewania się od płomieni słońca. Nie wydziela także szkodliwych oparów. Tego typu produkty są lekkie, dzięki czemu doskonale nadają się na większość konstrukcji dachowych. Możliwe jest nawet ich wykorzystanie w przypadku dachów, które mają spadek sięgający od 70 do 80 stopni. Bezpieczeństwo środowiskowe stosowanych przez nas produktów jest potwierdzone poprzez posiadanie międzynarodowych certyfikatów.

Ze względu na użycie zmodyfikowanego bitumu SBS stosowane przez gonty bitumiczne są rozciągane do żądanego wygięcia bez utraty wytrzymałości. Producent gontu stosowanego przez naszą firmę zapewnia, że wytrzymuje on nawet mróz do -40 stopni bez pojawiania się pęknięć.

Wysokiej jakości gonty bitumiczne

Gonty bitumiczne nie są elementami obciążającymi zbytnio konstrukcję, dzięki temu może być ona wykonana z belek o mniejszym przekrojem, niż elementy stosowane pod dachówki ceramiczne lub cementowe. Gonty bitumiczne posiadają grubość od 3 do 5 mm. Ułożone „zgodnie ze sztuką”, oraz właściwie konserwowane mogą chronić nasz dach od 10 do 30 lat.

Z czego składa się gont bitumiczny?

gont_bitumicznyDzięki specjalnej warstwowej budowie gonty bitumiczne posiadają wysoką jakoś oraz efektowny wygląd. Gonty bitumiczne składają się z pięciu warstw, a każda z nich spełnia indywidualne, konkretne zadanie.

Pierwszą warstwę rdzeń tworzy welon z włókna szklanego. To on nadaje dachówce bitumicznej wytrzymałość na rozciąganie oraz zapobiega tworzeniu się na powierzchni gontu różnego rodzaju pęcherzy oraz sfałdowań. Co bardzo istotne nie gnije oraz jest odporny na działanie ognia.

Następnymi warstwami są (zazwyczaj dwie) warstwy izolacyjne. Do ich wykonania wykorzystuje się wiotkiej jakości masy bitumiczne o dużej twardości (asfalt oksydowany lub też modyfikowany SBS) wraz z wypełniaczami mineralnymi, co zapewnia odpowiednią sztywność. Dzięki takim warstwom izolacyjnym przez gont bitumiczny nie przedostanie się wilgoć.

Kolejną warstwę stanowi podkład, który jest wykonany z posypki piaskowej lub specjalnej folii. Podkład zabezpiecza dachówkę bitumiczną przed sklejaniem się w czasie transportu oraz składowania.

Warstwa wierzchnia (ostatnia) wykonana jest z posypki mineralnej (najczęściej bazaltowej) i może mieć dowolny kolor. Ta warstwa nie tylko nadaje dekoracyjny wygląd ale również chroni przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Niekiedy warstwa ta jest wzbogacona o tlenek miedzi który zapobiega powstawaniu glonów i mchów.

Montaż gontu bitumicznego

Gonty bitumiczne stanowią złożony materiał, który wymaga odpowiedniego montażu. Jeśli zdecydujecie się Państwo na samodzielny pokrycie dachu gontem na naszym blogu znajdziecie także instrukcję jak to poprawnie wykonać.

Ważne

Nie daj się oszukać, na tańsze gonty bitumiczne oferowane przez niektórych sprzedawców. Pokrycie dachowe to jeden z najważniejszych elementów domku ogrodowego lub domku letniskowego. To nie jest miejsce na oszczędności. Początkowe oszczędność mogą Cię narazić na kosztowne straty. A koszt naprawy lub wymiany pokrycia dachowego znacząco przewyższają początkowe oszczędności. Skorzystaj naszego doświadczenia, stosuj produkty najwyższej jakości a unikniesz problemów.