Ogrzewanie pelletem. Wszystko, co musisz wiedzieć

Pellet to jeden z najpopularniejszych materiałów grzewczych. Sprawdzamy, jak działa piecyk na pellet i ile kosztuje takie ogrzewanie.

Ogrzewanie pelletem. Wszystko, co musisz wiedzieć

Czym jest pellet?

Pellet to pozyskiwane ze sprasowanych trocin drzewnych ekologiczne paliwo, które występuje w formie granulatu. Ze względu na swoją wydajność, łatwość przechowywania, brak sztucznych dodatków, wysoką wartość opałową, małą wilgotność i niską cenę stanowi popularną metodę ogrzewania zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i gospodarstwach domowych. Opalanie pelletem jest ponadto przyjazne dla środowiska, ponieważ nie wiąże się one z emitowaniem szkodliwych dla atmosfery zanieczyszczeń.

Zalety ogrzewania domu pelletem

Ogrzewanie domu pelletem niesie za sobą wiele korzyści. Należą do nich:

  • Niskie koszty – to dla wielu użytkowników jedna z głównych zalet, dla których decydują się na tę metodę ogrzewania swojego domu,
  • Duża wydajność – wartość opałowa pelletu około dwukrotnie przewyższa pod tym względem przeznaczone do ogrzewania drewno,
  • Ekologiczność – pellet należy do odnawialnych źródeł energii i nie powoduje emisji szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych. Jest to paliwo czyste, które – w przeciwieństwie na przykład do węgla – nie brudzi miejsca, w którym jest składowane,
  • Komfort użytkowania – obsługa piecyka na pellet jest bardzo łatwa – w zależności od zapotrzebowania i wielkości pieca paliwo należy dorzucać jedynie co 3-7 dni. W piecach wyposażonych w podajnik cały proces ogrzewania jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Ponadto pellet generuje bardzo małe ilości popiołu (około 5 kilogramów popiołu na tonę paliwa), który w sezonie grzewczym wystarczy usuwać raz na 1-1,5 miesiąca.

Piecyk na pellet – jaki wybrać?

Pellet spalany jest w specjalnie przeznaczonym do tego piecu. Jest to urządzenie, które zainstalować można w domu jednorodzinnym, mieszkaniu czy domku ogrodowym. Wybierając jego konkretny model, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych cech i parametrów. Należą do nich przede wszystkim wielkość oraz moc urządzenia, które należy dobrać wedle zapotrzebowania wyznaczanego przez powierzchnię mieszkalną oraz stopień termoizolacji budynku.

Poszczególne piecyki do pelletu różnią się od siebie także pod względem systemu czyszczenia pieca, wbudowanego Wi-Fi umożliwiającego zdalne sterowanie za pośrednictwem Internetu czy obecności regulacji i kontroli spalania. Dobrej jakości urządzenia posiadają nie tylko wiele praktycznych udogodnień, ale również zaprojektowane są na stylową i designerską modłę, przez co można je umiejscowić zarówno w domowej kotłowni, jak i na przykład w reprezentacyjnym salonie. 

Ogrzewanie pelletem – ile kosztuje?

Z jakimi kosztami wiąże się ogrzewanie domu pelletem? Wszystko zależy oczywiście od powierzchni domu, jego termoizolacji oraz zapotrzebowania na ciepło mieszkańców. I tak na przykład dla dużego domu o powierzchni 200 m2 charakteryzującego się dobrą termoizolacją i zamieszkałego przez pięcioosobową rodzinę, roczne koszty ogrzewania będą wahać się od 4 do 4,5 tysięcy złotych. Z kolei sama instalacja i montaż piecyka na pellet są bardzo zróżnicowane, ponieważ zależą od wielkości, mocy i parametrów konkretnego urządzenia. Należy zatem liczyć się z wydatkiem rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.