Jak urządzić kącik grillowy w ogrodzie? Czyli udany przepis na grilla!

Każdy zapalony miłośnik dań z grilla marzy o własnym kąciku grillowym w ogrodzie. Jak wybrać odpowiednie miejsce na działce i je urządzić? Sprawdź!

Jak urządzić kącik grillowy w ogrodzie? Czyli udany przepis na grilla!

Udany grill to nie tylko smak i zapach ulubionych potraw z rusztu, dobra pogoda i towarzystwo bliskich nam osób. To również odpowiednio zaaranżowane miejsce w ogrodzie, na działce, a nawet na przydomowym tarasie. Urządzenie naszego przytulnego kącika grillowego może być zadaniem wymagającym, jednak sprawiającym jednocześnie wiele satysfakcji. Przedstawiamy garść pomysłów na to, jak wykonać je w sposób efektowny i praktyczny.

Spis treści:

  1. Grillowanie na działce i w ogrodzie – co musisz wiedzieć?
  2. Wybór miejsca na grill w ogrodzie
  3. Jak urządzić kącik grillowy w ogrodzie? Różne rodzaje grillów
  4. Aranżacja kącika grillowego w ogrodzie

Grillowanie na działce i w ogrodzie – co musisz wiedzieć?

Na początek warto odpowiedzieć na pytanie o przepisy dotyczącego grillowania na działce lub w ogrodzie – czy zawsze jest ono legalne, a może obarczone regulacjami? W przypadku zwykłego grilla jedynym ograniczeniem jest przestrzeganie zasad dotyczących bezpieczeństwa i poszanowania komfortu sąsiadów. Dotyczy to odpowiedniego umiejscowienia grilla, które zapewni, że dym nie będzie przeszkadzał osobom postronnym, a także zachowania norm współżycia społecznego (na przykład niezakłócanie wypoczynku innych poprzez zbyt głośne zachowanie). Zasady te powinny być praktykowane zarówno na przydomowej posesji i działce ROD, jak i na tarasie czy w dozwolonym miejscu publicznym (na przykład parku).

Na osobną uwagę zasługuje użytkowanie grilla murowanego. Korzystanie z niego jest niestety zabronione na terenie działek ROD (§ 41 Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego Polskiego Związku Działkowców)[1].

Wnętrze drewnianego domku grillowego

Wybór miejsca na grill w ogrodzie

Gdzie jest najlepsze miejsce na grill? Wszystko zależy od naszych preferencji, jednak można wymienić kilka zasad, którymi warto kierować się przy wyborze kącika grillowego w ogrodzie. Należą do nich: 

  • odległość grilla od domu, 
  • jego ekspozycja na słońce, 
  • zadecydowanie o otwartej lub zamkniętej formie kącika grillowego.

Usytuowanie grilla blisko domu ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych należą kwestie praktyczne – krótsza droga pomiędzy domową kuchnią, w której przygotowuje się potrawy na ruszt a kącikiem grillowym w ogrodzie. Są jednak również zwolennicy lokalizacji grilla w miejscu nieco bardziej oddalonym, w którym można delektować się bardziej intymną atmosferą, w szczególności kiedy kącik grillowy jest otoczony bujną roślinnością czy elementami architektury rekreacyjnej (na przykład małym placem zabaw dla dzieci).

Kolejny wyznacznik lokalizacji miejsca do grillowania w ogrodzie to jego ekspozycja na promienie słoneczne. W tym wypadku zdania również są podzielone. Osobom lubiącym spędzać czas na słońcu przypadnie zapewne do gustu usytuowanie grilla w przestrzeni otwartej, na której można ewentualnie postawić parasol chroniący przed zbyt ostrymi promieniami. Z ekspozycją na słońce wiąże się również wybór tego, czy grill będzie zabudowany. Osoby preferujące zacienienie mogą pomyśleć nad zabudową grilla w ogrodzie, postawieniem domku grillowego czy specjalnej altanki.

Jak urządzić kącik grillowy w ogrodzie?

Urządzenie wymarzonego kącika grillowego w ogrodzie wymaga od nas przemyślanego planu działania. Przed przystąpieniem do pracy warto wziąć pod uwagę nie tylko aspekty związane z budową, ale także z późniejszym użytkowaniem. Jeśli chcemy, aby kącik grillowy służył nam na lata i cieszył nasze oczy, musimy wziąć pod uwagę kilka aspektów. 

Pierwszym z nich jest niewątpliwie wyznaczenie odpowiedniej przestrzeni w ogrodzie. Jej wielkość będzie zależała od tego, jak duży będzie nasz sprzęt do grillowania i jakie dodatkowe elementy będą nam potrzebne do przyrządzania dań. Jeśli lubimy przyjmować licznych gości, niezbędne stanie się kupno odpowiednich mebli ogrodowych. Miejsce grillowe w ogrodzie powinno być także wyposażone w zadaszenie, które umożliwi grillowanie niezależnie od pogody. Niezbędny może okazać się także parasol zapewniający przyjemny cień w bardziej upalne dni.

Podczas budowy kącika grillowego w ogrodzie musimy także zwrócić uwagę na materiały, z jakich stworzymy nasze miejsce. Te o cechach łatwopalnych i nieodporne na zmienne warunki pogodowe powinny znaleźć się poza naszą listą.

Rozpalanie grilla ogrodzie

Grill murowany lub betonowy

Budując grilla na działce, powinniśmy przede wszystkim stawiać na praktyczne i długotrwałe rozwiązania. Lekkie, przenośne modele grilli są zwykle niezbyt trwałe i łatwo ulegają uszkodzeniom. Z kolei grille gazowe wiążą się z wysokimi kosztami, zarówno budowy, jak i eksploatacji. Kompromisem pomiędzy tymi opcjami może więc okazać się budowa grilla betonowego lub murowanego. Mimo że pozornie ich budowa wydaje się trudna, są one jedną z najlepszych i najtrwalszych opcji. 

Jak zbudować grill murowany na działce, nawet kiedy nie mamy doświadczenia? Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego budulca. Materiał do budowy grilla powinien być jak najtrwalszy, wytrzymały na temperaturę, odporny na wilgoć i niewchodzący w interakcje z pożywieniem. Wszystkie te kryteria spełnią cegła klinkierowa, cegła szamotowa czy betonowe bloczki. Do budowy grilla nie sprawdzą się natomiast bloczki z gazobetonu, zwykła cegła czy pustaki ceramiczne. Mają one bowiem tendencję do szybkiego niszczenia, nasiąkania wodą i pękania podczas pierwszych mrozów.

Grill murowany na działce można zbudować także z kamieni granitowych. Jest to jednak zadanie o wiele bardziej wymagające. Nierównomierny kształt kamieni sprawia, że osoby bez doświadczenia w murowaniu napotkają wiele trudności i prawdopodobnie nie poradzą sobie z konstrukcją.

Domek grillowy 

Kolejną ciekawą opcją jest domek grillowy (znajdziecie je w naszej ofercie klikając tutaj). Obiekty te cieszą się rosnącą popularnością dzięki zapewnieniu optymalnych warunków do przygotowania jedzenia. Grillowanie w przeznaczonym do tego domku jest o wiele łatwiejsze, ponieważ zapewnia osłonę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, pozwala dużo szybciej osiągnąć idealną temperaturę grillowania i chroni nas przed owadami. Domki grillowe stanowią również element estetyczny wyposażenia działki. Jeśli nie posiadamy w ogrodzie altany lub domku, budynek do grillowania będzie komfortowym połączeniem obu tych funkcji. Domek grillowy zapewni nam pełne bezpieczeństwo i wygodę. Pozwoli nie tylko przyrządzić dania z grilla, ale także cieszyć się w pełni ze spotkań z rodziną i przyjaciółmi. 

Domek grillowy w ogrodzie

Mobilny grill węglowy lub gazowy 

Popularnym i niedrogim rozwiązaniem są także mobilne grille węglowe lub gazowe. Często montowane są one w ogrodowych altanach czy pod pergolą, tak aby osłonić je od deszczu czy wiatru. Wiele osób zastanawia się, które z rozwiązań jest lepsze i bardziej ekonomiczne. Odpowiedź brzmi: to zależy. 

Grille gazowe charakteryzują się mniejszą ilością dymu i lepszą kontrolą temperatury wewnątrz grilla. Łatwiej także utrzymać je w czystości, ponieważ nie pozostawiają dodatkowego popiołu. Wbrew pozorom grille gazowe nie pozostawiają również nieprzyjemnego zapachu na potrawach. 

Z kolei grille węglowe spodobają się przede wszystkim fanom tradycyjnego grillowania. Jest to najpopularniejszy model, do którego wyposażenie można znaleźć w każdym sklepie. Jego największą zaletą jest więc duża dostępność i powszechność użytkowania. 

Aranżacja kącika grillowego w ogrodzie 

Do najważniejszych elementów wyposażenia kącika grillowego w ogrodzie należą:

  • wygodne miejsca do spożywania posiłków – ogrodowy stół, ława, krzesła, fotele (dobrze, aby część z nich była dostosowana do potrzeb dzieci),
  • zastawa stołowa: sztućce, naczynia, deski do krojenia, aluminiowe tacki i folie, serwetki,
  • chwytaki, łopatki i szczypce do grilla,
  • akcesoria do rozniecania ognia,
  • akcesoria do czyszczenia rusztu,
  • zadaszenie,
  • roślinność, która upiększy przestrzeń i zapewni odpowiedni poziom zacienienia osobom nielubiącym ostrych promieni słonecznych (krzewy, niskie iglaki, kwiaty),
  • oświetlenie ogrodowe, które sprawdzi się przy biesiadowaniu do późnych godzin w gorące letnie wieczory,
  • sprzęt audio, który umili muzyką spotkanie z rodziną czy przyjaciółmi.

Grill w ogrodzie – podsumowanie

Grillowanie na stałe zagościło w kulturze kulinarnej naszego kraju i jest obecnie jedną z częściej praktykowanych form biesiad na świeżym powietrzu. Do najważniejszych elementów urządzenia kącika grillowego w ogrodzie należą wybór optymalnego miejsca, podjęcie decyzji o rodzaju grilla i jego ewentualnej zabudowie oraz aranżacja naszego kącika. Może się on stać nie tylko praktycznym miejscem przygotowywania potraw w sezonie wiosenno-letnim, ale również prawdziwą ozdobą posesji, która będzie cieszyć zarówno gospodarzy, jak i gości.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.