Malowanie domu drewnianego na zewnątrz: jak go pomalować?

Elewacja domku drewnianego może przysporzyć wielu problemów. Efektowny i naturalny wygląd domu zawdzięczamy nie tylko wysokiej jakości materiałom budowlanym, ale przede wszystkim sprawdzonym sposobom konserwacji. Aby jednak odpowiednio zabezpieczyć drewniane deski domku, trzeba wybrać odpowiednie preparaty. Zobacz, jak przebiega malowanie domku drewnianego, kiedy trzeba podjąć się tego zadania i na co szczególnie zwrócić uwagę! 

Malowanie domu drewnianego na zewnątrz: jak go pomalować?

Spis treści:

  1. Malowanie domku drewnianego - krok po kroku
  2. Czym pomalować elewację drewnianego domku? Czy kolor ma znaczenie?
  3. Skąd wiadomo, że elewacja domku wymaga malowania?
  4. Malowanie elewacji nie tylko dla wyglądu, ale przede wszystkim dla konserwacji 

Malowanie domku drewnianego - krok po kroku

Malowanie elewacji drewnianej wymaga odpowiedniego przygotowania. Domki z desek lub bali drewna potrafią zapierać dech w piersiach, jednak tylko wtedy, gdy odpowiednio je zabezpieczymy i pomalujemy. W przeciwnym razie z czasem domek będzie tracił na wartości, a jego atrakcyjność wizualna oraz parametry konstrukcyjne ulegną pogorszeniu. Malowanie domu drewnianego na zewnątrz wiąże się z koniecznością przygotowania i zabezpieczenia przestrzeni oraz doboru odpowiednich preparatów i technik malarskich.  

Krok 1. Przygotowanie do malowania domku

Jeszcze na długo zanim sięgniemy po pierwsze narzędzia, warto wyznaczyć odpowiedni czas na malowanie domku drewnianego. Na pokrycie farbą lub impregnatami najlepiej nadaje się wiosna lub lato. Należy unikać niskich temperatur i opadów, które mogą bardzo niekorzystnie wpływać na rezultat, powodując rozdzielanie się nakładanej substancji na drewno. 

Kolejnym krokiem jest wybranie dobrej farby i impregnatu oraz przygotowanie sprzętu. Zastanawiając się, czym pomalować domek drewniany, nie trzeba już zagłębiać się w tajniki specyfikacji i składów chemicznych. Większość dostępnych środków w sklepach budowlanych z powodzeniem nada się na elewację domku. Warto jednak pamiętać o tym, aby skorzystać z impregnatu (wyróżniamy m.in.: wodochronne, ogniochronne i biologiczne), który zabezpieczy drewno przed utratą właściwości mechanicznych. Na impregnat nakłada się następnie powłokę zewnętrzną, najczęściej w postaci farby do drewna. 

Malowanie drewnianej elewacji zawsze musi być poprzedzone podstawową renowacją. Za pomocą szpachli lub innych narzędzi można oczyścić deski z większych nierówności i elementów odstających. Przyda się także dokładne oczyszczenie elewacji z brudu i pozbycie się grzybów, jeśli występują. Na koniec warto wykonać szlifowanie elewacji drewnianej.

Zadania te z pewnością ułatwi nasz poradnik renowacji domku letniskowego!

Krok 2. Zabezpieczenie okien i miejsc, których nie chcemy pomalować

Odnawianie elewacji drewnianej i malowanie to czynności potrzebujące wcześniejszego zabezpieczenia. Warto sięgnąć po tanie i sprawdzone taśmy malarskie z papieru, którymi można wygodnie okleić miejsca styku drewna z szybami i innymi elementami, które nie będą pokrywane farbą. Z kolei aby zabezpieczyć przestrzeń wokół, można skorzystać z folii malarskich. 

Krok 3. Malowanie właściwe

Po dokładnym oczyszczeniu i zabezpieczeniu powierzchni można przystąpić do malowania desek elewacyjnych. Na początku deski należy zagruntować za pomocą oleju do drewna, farby podkładowej lub specjalistycznego impregnatu podkładowego. Zarówno podkład, jak i farbę, należy rozprowadzać dokładnie - w każdym miejscu powinna znajdować się warstwa o podobnej grubości. Istnieje wiele metod malowania drewna: za pomocą wałka, pędzla lub pistoletu natryskowego. Wybór techniki w dużym stopniu może być podyktowany tym, jakie farby do malowania domu drewnianego na zewnątrz wybieramy. Techniki natryskowe nie sprawdzą się również w przypadku małych domków i altan, które znacznie wygodniej pomalować wałkiem lub pędzlem. 

Jeżeli korzysta się z wałka lub pędzla, farbę należy nakładać równomiernie, powoli od góry do dołu. Pozwoli to na równe pokrycie ścian drewnianych w taki sposób, aby uniknąć nieestetycznych efektów ściekania nadmiaru farby. Mniejsze elementy warto malować pędzlem, zwracając szczególną uwagę na szczeliny i pęknięcia. W zależności od wybranego specyfiku farbę można nałożyć jednokrotnie, dwukrotnie, a czasem nawet trzykrotnie. W pierwszym wariancie naturalny kolor domku drewnianego może jednak przebijać się przez farbę. Optymalnym sposobem jest dwukrotne pomalowanie każdego elementu powierzchni. 

Czym pomalować elewację drewnianego domku? Czy kolor ma znaczenie?

Skoro już wiemy, jak pomalować domek drewniany, pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czym najlepiej malować drewniany dom? Preparatów przeznaczonych do drewna naturalnego, zarówno do stosowania na zewnątrz, jak i wewnątrz, jest dziś bez liku. Niektóre z nich można zastosować jako pierwszą warstwę ochronną, na którą nakłada się właściwą powłokę kryjącą. Inne zaś, jak np. lakierobejca, mogą być stosowane samodzielnie. Zastanawiając się więc, czym pomalować domek drewniany, można więc wybrać: 

  1. impregnaty do drewna - środki te wnikają w strukturę drewna, zwiększając jego ochronę przed promieniowaniem UV i wilgocią. Wyróżniamy wiele specjalistycznych impregnatów, które mogą dodatkowo gruntować drewno, chronić przed szkodnikami, a także zapewniać kompleksową ochronę przed uszkodzeniami (impregnaty powłokotwórcze),
  2. olej - oleje na bazie naturalnych składników, np. oleje lniane, mogą być idealnym środkiem wzmacniającym drewno, który należy zastosować przed malowaniem domku. Zwiększają one wytrzymałość drewna i spowalniają procesy starzenia się. Naturalne specyfiki można śmiało łączyć z farbami i emaliami, 
  3. lakierobejce - jeśli zastanawiamy się, czym pomalować domek drewniany wewnątrz, jak i na zewnątrz, lakierobejca może być uniwersalnym i sprawdzonym rozwiązaniem. Preparaty te tworzą kolorową powłokę, która jednak zawsze umożliwia dostrzeżenie naturalnych słojów drewna, co przekłada się na nietuzinkowy efekt wizualny. 
  4. emalie akrylowe - to najlepsze rozwiązanie dla osób, dla których istotne są kolory elewacji domów drewnianych. Emalie akrylowe tworzą nieprzezroczyste powłoki, które mają silne i wyraziste kolory. Dostępne są w wielu różnych wariantach. 

Niewątpliwie przy wyborze należy zwrócić także uwagę na stopień krycia, pojemność opakowania i koszt. Cena 1m2 malowania elewacji drewnianej będzie różniła się w zależności od rodzaju drewna i wybranego specyfiku. 

Skąd wiadomo, że elewacja domku wymaga malowania?

Nawet najlepsze środki zabezpieczające i farby do drewna nie działają dożywotnio. Po jakimś czasie, np. po kilkunastu latach, powinny być nałożone ponownie. Wytrzymałe i niezwykle trwałe domki drewniane Sodas także powinny być odpowiednio zabezpieczane tak, aby nie straciły po dekadach swojego fantastycznego uroku. Właściwy moment, kiedy należy ponownie użyć lakierobejcy, emalii czy farby do elewacji drewnianej, rozpoznać można po poziomie brudu i osadów zbierających się na deskach. Jeżeli drewno zaczyna się łuszczyć, powstają grzyby lub spękania, to oznaka, że najwyższy czas ponownie je zabezpieczyć. Warto jednak nie czekać na pojawienie się pierwszych objawów i malowanie przeprowadzać w miarę równych odstępach kilku lub kilkunastoletnich. 

Malowanie elewacji nie tylko dla wyglądu, ale przede wszystkim dla konserwacji 

Malowanie domu drewnianego na zewnątrz pełni funkcje przede wszystkim ochronne. Wzmacnia wytrzymałość drewna i zabezpiecza je przed wpływem niskich oraz wysokich temperatur, a także wilgoci. Szczególnie istotne jest to w przypadku starych domów z drewna, ale nie tylko. W taki sam sposób należy także zadbać o zabezpieczenie pozostałych drewnianych elementów otoczenia, np. domku drewnianego dla dzieci. Na szczęście czynności te nie są trudne do wykonania, a farby do malowania domu drewnianego znaleźć można w tysiącach wariantów, różniących się kolorami, ale także właściwościami. 

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.