Jak zrobić taras? Porady dla samodzielnych majsterkowiczów
Niemal każdy właściciel domu o nim marzy. Kiedy wyobrażamy sobie weekendowe, rodzinne poranki to zdaje nam się, że właśnie tam kawa będzie smakować najlepiej. Taras, bo o nim mowa, to niezwykła przestrzeń, która perfekcyjnie łączy dom z ogrodem. Odpowiednio zaaranżowany może stanowić doskonałe miejsce spotkań, relaksu czy pracy. Wiele osób jednak rezygnuje z posiadania własnego tarasu, ponieważ obawia się kosztów. Zupełnie niepotrzebnie! Wykonanie drewnianego tarasu wcale nie musi kosztować majątku, szczególnie jeśli stworzymy go samodzielnie. I, wbrew pozorom, nie jest to tak trudne, jak się wydaje!
Taras – dlaczego prawie każdy o nim marzy?
Piękny i zadbany dom to chluba i duma jego właścicieli. Szczególnie, jeśli są oni majsterkowiczami, ogrodnikami lub hobbystycznie zajmują się renowacją mebli. Wtedy każda wizyta przyjaciół czy znajomych jest niezwykle ekscytująca, ponieważ daje szansę na pokazanie efektów swojej pracy innym.
Taras to niezwykłe miejsce w domu, które stanowi obiekt marzeń wielu osób. Nic dziwnego, ponieważ odpowiednio wybudowany i zaaranżowany taras może być doskonałą przestrzenią na wyprawianie przyjęć, spotkań z przyjaciółmi, a nawet większych imprez. To tam również można spokojnie odpocząć i cieszyć oczy otaczającą przyrodą po całym dniu ciężkiej pracy. Dlatego warto przemyśleć wybudowanie tarasu przy własnym domu. Tym bardziej, że sama konstrukcja jest dość prosta i bez problemu można ją wykonywać samodzielnie. Budowa drewnianego tarasu na gruncie nie wymaga dużych nakładów finansowych, a jedynie odrobinę naszej pracy i zaangażowania.
Sprawdź ofertę zadaszeń tarasów dostępnych w Sodas!
Obecnie mamy do wyboru bardzo wiele rodzajów i kolorów drewna tarasowego. W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt, możemy wybrać lite deski lub specjalnie wyprofilowane z rowkami, które pomogą odprowadzić wilgoć. Kupując elementy przygotowane specjalnie do budowy tarasu, możemy się spodziewać, że będą one odpowiednio zaimpregnowane. Olej oraz lakier pomogą ochronić je przed kurzem, brudem i wilgocią. Jak zatem zrobić drewniany taras?
Drewniany taras. Czego będziesz potrzebować?
Samodzielne budowanie tarasu należy rozpocząć przede wszystkim od zakupu odpowiednich materiałów i narzędzi. Z pewnością przyda nam się piła ręczna, centymetr, wkrętarka oraz młotek. Należy również dobrze przemyśleć zakup odpowiednich elementów i desek. Jeśli nie chcemy korzystać z gotowych komponentów, wtedy deski należy odpowiednio obrobić i zabezpieczyć poprzez lakierowanie i malowanie. Warto przewidzieć na to odpowiedni czas.
Ważne jest również zaplanowanie położenia naszego tarasu. Może on być bowiem doskonałym przedłużeniem jadalni, salonu lub kuchni. Najbardziej nasłoneczniony będzie oczywiście taras położony od południa. Aby światło nam za bardzo nie przeszkadzało, można przemyśleć zastosowanie markizy lub częściowego zadaszeni.
Często również tarasy są umieszczane na rogu budynku. Warto pomyśleć, aby widok z niego rozpościerał się na zieleń, a nie np. na podjazd sąsiada lub śmietnik. Przy dużych domach istnieje możliwość zbudowania więcej niż jednego tarasu. Ważne, aby stworzona przez nas konstrukcja współgrała z otoczeniem.
Budowa tarasu na gruncie krok po kroku
Jak zbudować drewniany taras? Pierwszym krokiem powinien być przede wszystkim wybór podłoża oraz przygotowanie odpowiednich fundamentów. Teren pod tarasem powinien być suchy oraz równy. Należy również wykluczyć ryzyko zapadnięcia lub osunięcia konstrukcji. Jeśli musimy nieco wzmocnić podłoże, możemy rozsypać np. piasek. Fundament można również wykonać z betonu lub zaprawy. Przy tym rozwiązaniu należy jednak zadbać o delikatny spadek, tak by woda nie zbierała się na tarasie i mogła swobodnie spływać.
Kiedy zastanawiamy się, jak zrobić taras, na początku analizujemy sposób ułożenia desek. Jest to etap, któremu należy poświęcić zdecydowanie najwięcej uwagi. Najlepiej kupić gotowe płyty na wymiar. Jeśli chcemy je samodzielnie docinać, musimy to zrobić za pomocą piły. Deski układamy, zaczynając od domu, idąc w stronę przeciwną. Mocujemy je za pomocą wkrętów lub gwoździ. Bardzo ważne jest, aby pozostawić szczeliny, które pozwolą drewnu pracować. W przeciwnym razie możemy spodziewać się wybrzuszeń lub deformacji powierzchni. Na samym końcu należy wszystko dokładnie zaimpregnować. Dzięki temu nasz taras będzie wyglądał pięknie bez względu na zmieniające się warunki atmosferyczne.