Taras z zadaszeniem czy bez? Poznaj zalety takiego rozwiązania

Taras może pełnić wiele funkcji. Może być miejscem wypoczynku, pracy, spotkań towarzyskich, przestrzenią zabaw dla dzieci, a także miejscem spożywania posiłków czy uprawy roślin. Im większy taras, tym więcej możliwości zagospodarowania i wykorzystania daje. Aby zwiększyć komfort korzystania z niego, warto rozważyć zadaszenie tarasu. Dlaczego powinniśmy wziąć to pod uwagę? 

Taras z zadaszeniem czy bez? Poznaj zalety takiego rozwiązania

Zadaszenie na taras - jakie korzyści daje to rozwiązanie? 

Zadaszenie nad tarasem ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Nawet prosty daszek zapewni ochronę przed:

  • nadmiarem słońca;
  • opadami atmosferycznymi;
  • silnym wiatrem.

Na tym jednak nie koniec. Jeżeli w pobliżu tarasu rosną wysokie drzewa, to niemal pewne jest to, że będą z nich spadać liście, połamane gałązki i owoce. Zadaszenie nad tarasem zatrzyma większość zanieczyszczeń, dzięki czemu o wiele łatwiej będzie na nim utrzymać porządek. 

To najczęstsze powody, dla których zapada decyzja o zadaszeniu tarasu, jednak nie wszystkie. To rozwiązanie warto wziąć pod uwagę również wówczas, gdy podłoga na tarasie jest drewniana. Nawet jeśli jest odpowiednio zabezpieczona i regularnie konserwowana, to jednak bezpośrednie padanie promieni słonecznych i zalegająca na niej deszczówka mogą przyspieszyć jej niszczenie. 

Zadaszenia tarasu pozwolą też na przebywanie na świeżym powietrzu nie tylko w sezonie, ale także poza nim. Osłonią nas przed wiatrem i deszczem, pomogą również zachować porządek: liście, gałązki i owoce spadające z drzew będą się odbijać od dachu, dzięki czemu nie będą zalegać na tarasie. 

Zadaszenie przyda się również wtedy, gdy na tarasie hodujesz rośliny, szczególnie te wrażliwe na wiatr lub mocne słońce. 

Daszek nad tarasem ma jeszcze jedną zaletę: jest piękną ozdobą tarasu i domu – szczególnie jeśli jest spójny z bryłą budynku i tarasu. Zadaszenie warto więc uwzględniać już na etapie projektowania domu. Jeśli jednak chcesz je dobudować do już gotowego budynku, możesz zrobić to w każdej chwili. Możesz zdecydować się na rozwiązanie na stałe lub z możliwością łatwego demontażu i ponownego montażu albo składania. Wybór jest spory!

Jakie rodzaje zadaszenia tarasu są do wyboru? 

Jak zadaszyć taras? Do wyboru są konstrukcje stałe i składane. Rozkładane markizy to dobre rozwiązanie wówczas, gdy z zadaszenia chcesz korzystać tylko sporadycznie. Jeśli jednak chcesz wybrać rozwiązanie na stałe, zadaszenie nad tarasem może opierać się na konstrukcji aluminiowej, stalowej lub drewnianej. 

Wybierając markizę, musisz mieć na uwadze co najmniej dwie kwestie. Pierwsza to wiatr: producenci zalecają zamknięcie markizy w czasie wietrznej pogody i opadów deszczu. Takie rozwiązanie nie ochroni więc przed złymi warunkami, a jedynie przed nadmiarem słońca. Druga kwestia to rozpiętość markizy. Jeśli taras jest bardzo duży i szeroki, dopasowanie jej w taki sposób, by obejmowała całą powierzchnię, będzie trudnym zadaniem. 

Pozostałe rozwiązania to konstrukcje stałe. Popularnym rozwiązaniem są zadaszenia z przezroczystego lub półprzezroczystego tworzywa sztucznego (poliwęglanu). To rozwiązanie stosunkowo niedrogie, a do tego odporne na uszkodzenia. Poliwęglan jest dość odporny na uderzenia i zarysowania, dzięki czemu nawet po kilku latach użytkowania daszek nadal będzie wyglądał estetycznie. Poliwęglanowe zadaszenie tarasu w pewnym stopniu przepuszcza światło słoneczne, dzięki czemu nie odcina się zupełnie jego dostępu, a jedynie redukuje. Niektórzy decydują się również na zadaszenie szklane.

Zadaszenie aluminiowe i stalowe to konstrukcje odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Zapewnią więc ochronę nawet przed silnym wiatrem. Drewniane zadaszenie to równie wytrzymałe rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać o tym, by regularnie konserwować wszystkie elementy. 

O czym należy pamiętać, wybierając zadaszenie na taras?

Aby zadaszenie tarasu pełniło swoją funkcję jak najlepiej, przed wyborem danego rodzaju konstrukcji trzeba wziąć pod uwagę:

  • nośność tarasu – konstrukcje stalowe są bardzo ciężkie, dlatego sprawdzą się wyłącznie na parterowym tarasie opartym o grunt. W przeciwnym wypadku nadmierny ciężar może skutkować naruszeniem konstrukcji tarasu, a nawet budynku;
  • ekspozycję tarasu – jeśli taras znajduje się od strony południowej, konieczne będzie zapewnienie sobie solidnej ochrony przed słońcem. W tym przypadku dobrze sprawdzą się stałe konstrukcje. Jeżeli natomiast taras znajduje się od wschodu, a więc słońce pada na niego tylko rano, zastosowanie składanej markizy będzie w zupełności wystarczające;
  • spójność z bryłą budynku – nie można również zapominać o kwestii estetycznej. Do drewnianego domu pasować będzie drewniana konstrukcja, z nowoczesną, surową bryłą lepiej będzie komponować się konstrukcja aluminiowa lub stalowa. 

Niezależnie od tego, jaki rodzaj zadaszenia wybierzesz, zwracaj uwagę na to, by konstrukcja i mechanizmy (w przypadku ruchomego rozwiązania) były wykonane solidnie. Montaż warto powierzyć specjalistom – daje to gwarancję maksymalnej funkcjonalności i bezpieczeństwa użytkowania tarasu przez wiele lat. 

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.