Drewutnia. Jak ją zrobić, na co zwrócić uwagę, jaką kupić?

Drewutnia to nieodłączny element większości działek. Tutaj przechowuje się drewno, które ogrzewa nasz domek w chłodniejsze dni. W tekście podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić drewutnię lub jaki gotowy produkt kupić.

Drewutnia. Jak ją zrobić, na co zwrócić uwagę, jaką kupić?

Drewutnia to nieodłączny element większości działek. Tutaj przechowuje się drewno, które ogrzewa nasz domek w chłodniejsze dni. W tekście podpowiadamy, jak samodzielnie zrobić drewutnię lub jaki gotowy produkt kupić.

Zalety posiadania drewutni na działce

Odpowiednie miejsce na składowanie drewna opałowego to niezwykle istotny element wyposażenia działki, ogrodu czy przydomowej posesji. Powinno ono charakteryzować się odpowiednimi warunkami: być zadaszone, stanowić ochronę przed deszczem, wilgocią i promieniami słonecznymi oraz znajdować się blisko domu. Gdzie zatem przechowywać drewno do kominka? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście drewutnia. To niewielki obiekt, który najczęściej nie wymaga pozwolenia na budowę, jest bardzo praktyczny, a do tego – odpowiednio zaprojektowany – może być gustownym elementem architektonicznym Twojego podwórza. 

Drewutnia – jak ją zrobić? Najważniejsze zasady montażu

Chcąc postawić na swojej posesji drewutnie, możesz zrobić ją samodzielnie od podstaw lub kupić gotowe części konstrukcji, które będą wymagały jedynie złożenia. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, poszczególne etapy budowy drewutni wyglądają podobnie.

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Najważniejsze, aby było ono utwardzone, równe oraz znajdowało się lekko ponad poziomem gruntu, co uniemożliwi spływ wody pod drewno w czasie opadów. Podłoże utwardzić można na przykład za pomocą płyt chodnikowych lub bloczków betonowych. Niekiedy stosuje się w tym celu również żwir lub materiał z cegły.

Drugi etap budowy drewutni to postawienie słupów nośnych wraz z legarami, a następnie podpór dachu. Dach konstrukcji powinien wystawać około 30 centymetrów od obrysu obiektu, dzięki czemu nawet w czasie mocnej ulewy woda deszczowa nie będzie zagrażać zmoczeniem składowanego drewna. Do pokrycia dachu można użyć drewnianego gontu, dachówki (bitumicznej, ceramicznej, betonowej lub blachodachówki), blachy płaskiej lub osikowego wióru.

O stabilnej konstrukcji drewutni decyduje przede wszystkim solidne połączenie bocznych i tylnych ścian obiektu. Pomiędzy deskami tworzącymi ściany należy zachować niewielkie odstępy, które będą gwarantować niezbędną wentylację wnętrza drewutni. 

Ostatni etap to przygotowanie podłogi, czyli drewnianych desek, które powinny być przytwierdzone w poprzek legarów.

Całość powierzchni gotowej drewutni warto zaimpregnować specjalnym specyfikiem do konserwacji drewna przeznaczonym do stosowania na zewnątrz. Ochroni to obiekt przed trudnymi warunkami pogodowymi, ale również grzybami czy pleśnią.

Gdzie kupić drewutnię i jaką wybrać?

Gotową do montażu drewutnię można nabyć w marketach oraz stacjonarnych i internetowych sklepach sprzedających meble i akcesoria ogrodowe. Dwa najczęściej spotykane na rynku typy konstrukcji to drewutnie wolnostojące i powiązane. Pierwsze z nich są zazwyczaj tańsze i występują w postaci rozmaitych modułów. Z kolei projekt drewutni powiązanej zakłada, że będzie ona stanowić dobudówkę wkomponowaną w inne obiekty takie jak na przykład garaż czy budynek gospodarczy.

Jednak do podstawowych kryteriów różniących dostępne w sklepach drewutnie należą ich wielkość, wysokość i materiał, z których są wykonane. Przoduje wśród nich drewno, można jednak nabyć również projekty ze stali i aluminium.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.