Jak urządzić duży ogród? 5 pomysłów na zaplanowanie przestrzeni
Aby właściwie zaplanować swoją ogrodową przestrzeń, warto sięgnąć nie tylko po tradycyjne i uniwersalne inspiracje, ale także po kreatywne i nowoczesne rozwiązania. Z artykułu dowiesz się jak zaprojektować duży ogród oraz sprawić, aby jego przestrzeń była wykorzystana w jak najlepszy sposób i cieszyła oko niezależnie od pory roku.
Aby właściwie zaplanować swoją ogrodową przestrzeń, warto sięgnąć nie tylko po tradycyjne i uniwersalne inspiracje, ale także po kreatywne i nowoczesne rozwiązania. Z artykułu dowiesz się jak zaprojektować duży ogród oraz sprawić, aby jego przestrzeń była wykorzystana w jak najlepszy sposób i cieszyła oko niezależnie od pory roku.
Spis treści:
- Od czego zacząć aranżację ogrodu?
- Jak podzielić duży ogród?
- Wyjątkowe pomysły na duży ogród
- Ogród jako miejsce relaksu
- Duży ogród na przyjęcia
- Ogród z kącikiem dla dziecka
- Miejsce do uprawiania warzyw i owoców
- Nowoczesny duży ogród
Aranżacja dużego ogrodu – od czego zacząć?
Zagospodarowanie dużego ogrodu od zera może wydawać się trudne, ale najczęściej wszystko sprowadza się do dobrego pomysłu na aranżację przestrzeni. Istotna jest koncepcja, w której uwzględnimy wszystkie nasze potrzeby i postawimy sobie jasny cel. Aranżacja dużego ogrodu to często proces wieloletni, który nie kończy się jedynie na dodaniu kilku roślin i sprzętów.
Ogród powinien ewoluować wraz z potrzebami i gustami swoich właścicieli, rozrastając się w nowe gatunki roślin oraz elementy wyposażenia. Co jednak jeśli jesteśmy dopiero na początku tej drogi i jedyne czym dysponujemy to okazała przestrzeń? Tworząc ogród naszych marzeń powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim:
- Budżet – środki finansowe, jakimi dysponujemy, będą mieć duży wpływ na to, na jakie rozwiązania możemy sobie pozwolić,
- Poziom nasłonecznienia – zdecyduje o tym, jakie rośliny będą w stanie się rozwijać,
- Funkcje przestrzeni – inaczej zaprojektujemy ogród przeznaczony do wypoczynku i rekreacji, a inaczej przestrzeń ozdobną lub uprawną,
- Sprzęt i wyposażenie – jeśli planujemy posiadać altankę, taras, basen lub inne udogodnienia powinniśmy uwzględnić je na samym początku.
Jak podzielić duży ogród?
Niezależnie od tego, jakie funkcje pełnił będzie nasz ogród, na samym początku musimy wydzielić strefy, które nadadzą mu ramy. Najczęściej do wyznaczenia kształtu używa się różnego rodzaju nawierzchni, takich jak chodniki, kamieniste alejki czy drewniane podesty. Ich główną funkcją jest tworzenie ciągów komunikacyjnych i ułatwianie przemieszczania się po ogrodzie. Wartymi rozważenia elementami są także murki czy schodki, ale też większe obiekty jak np. pergole, które pozwalają odseparować od siebie różne strefy. Mając do dyspozycji dużą przestrzeń, możesz kierować się zarówno tradycyjnymi rozwiązaniami, jak i puścić nieco wodze fantazji.
Warto zaplanować i stworzyć poszczególne strefy tak, aby zaspokoić potrzeby wszystkich członków rodziny. Każda część ogrodu może pełnić inne funkcje i wyróżniać się odmienną od siebie roślinnością. Dobrym rozwiązaniem przy oddzielaniu stref relaksu od stref użytkowych jest stosowanie niskich ogrodzeń lub paneli, które nie tylko zabezpieczają, ale także zdobią przestrzeń. Podobnie jak i w innych dziedzinach sztuki aranżacji, przy projektowaniu i dzieleniu przestrzeni w ogrodzie „mniej znaczy więcej”. Kilka głównych, dobrze zaprojektowanych stref będzie łatwiejsze w okiełznaniu, niż duża liczba mikro zakątków.
Pomysły na duży ogród
Choć niektórym może się wydawać, że duży ogród za domem to jedynie element dekoracyjny, jest on czymś o wiele więcej. Średnie i duże przestrzenie ogrodowe to przede wszystkim okazja do bliższego obcowania z naturą i spędzania większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Są one dodatkową przestrzenią do zabawy, aktywności, a także relaksu. Niezależnie od tego, jaką formę spędzania wolnego preferujemy, duży ogród daje nam naprawdę wiele możliwości. Oto niektóre z inspirujących opcji, które pomogą stworzyć wymarzoną przestrzeń.
Ogród jako miejsce relaksu
Ogród może być świetnym miejscem do relaksu i wyciszenia się po długim stresującym dniu. Sama obecność natury, jej kolorów i dźwięków działa kojąco. Aby nadać wypoczynkowi w ogrodzie wyjątkowego wymiaru, warto zainwestować w saunę zewnętrzną lub balię. Sprzęty te są bardzo proste w montażu i sprawdzają się niemal o każdej porze roku. Odprężające chwile saunie lub kąpiel w promieniach słońca czy blasku księżyca mogą być wspaniałym doświadczeniem.
Duży ogród na przyjęcia
Jak zaaranżować duży ogród, jeśli prowadzimy bogate życie towarzyskie i potrzebujemy dedykowanej dla przyjmowania gości przestrzeni? W tym przypadku doskonale sprawdzi się postawienie altany ogrodowej. Pozwoli ona na urządzenie funkcjonalnej przestrzeni, w której nie musimy martwić się o pogodę. Niezależnie od tego co czeka na nas z oknem, altany ogrodowe stanowią doskonałe schronienie zarówno przed słońcem, jak i deszczem. Do tego są bardzo wytrzymałe i cechują się długą żywotnością.
Ogród z kącikiem dla dziecka
O tym jak świetnym miejscem może być duży ogród, wiedzą także rodzice z dziećmi. Dlatego też jeśli posiadamy pociechy, nie możemy zapomnieć o zaprojektowaniu przestrzeni także dla nich. Obcowanie z naturą i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu pozwala maluchom hartować organizm i rozwijać pożyteczne nawyki zdrowotne. Do elementów wyposażenia ogrodu, które umilą dziecięce zabawy należą huśtawki, zjeżdżalnie, mini ścianki wspinaczkowe czy dziecięce domki.
Miejsce do uprawiania warzyw i owoców
Możliwość uprawiania własnych warzyw i owoców stanowi w dzisiejszych czasach prawdziwy luksus. Duży ogród pozwoli nam wygospodarować na niego odpowiednią przestrzeń. Najlepszym rozwiązaniem jest oddzielenie strefy upraw przy pomocy niskiego ogrodzenia lub płotku, tak aby nie uszkodziły go zwierzęta czy dzieci. Ogrodzenie nada mu także kształtu i pozwoli utrzymać roślinność w ryzach. Atrakcyjności strefie upraw dodadzą rośliny, drzewka i krzewy, które podczas kwitnienia charakteryzują się kolorowymi lub pięknie pachnącymi kwiatami. Na szczególne wyróżnienie zasługują tu przede wszystkim sadzonki jabłoni czy śliwek. W ogrodzie warzywnym ważną rolę pełnią także rośliny odstraszające szkodniki, takie jak nagietki, aksamitki, mięta czy nasturcje.
Nowoczesny duży ogród
Kolejny pomysł na duży ogród to aranżacja w nowoczesnym stylu. Nowoczesny ogród to w połączenie użyteczności i komfortu z kreatywnością, a czasami niekiedy również egzotyką.
Aby nadać naszej przestrzeni niepowtarzalnej atmosfery, warto zwrócić się ku trendowi łączenia struktur naturalnych ze strukturami ogrodowymi. To, co stworzyła natura, powinno zostać podkreślone naturalnymi materiałami, które będą idealnie współgrać z jej charakterem. Im większą przestrzeń posiadamy, tym więcej niezwykłych gatunków roślin i designerskich dodatków może zagościć w naszym ogrodzie.
Szukasz więcej inspiracji? Sprawdź artykuł: Modny ogród krok po kroku - jak go urządzić?
Jak urządzić duży ogród? Podsumowanie
Aby zaplanować duży ogród, musimy przede wszystkim opracować plan i działać według jego założeń. Dokładne przemyślenie i rozpisanie aranżacji przed przystąpieniem do pracy uchroni nas przed błędami i sprawi, że szybciej uzyskamy wymarzone efekty. W zależności od naszych potrzeb pamiętajmy o wydzieleniu przestrzeni do relaksu, zabawy, spotkań oraz upraw. Podczas urządzania przestrzeni warto zainwestować w przydatne sprzęty i elementy architektury ogrodowej, takie jak altany, balie czy domki dla dzieci. Nadadzą one ogrodowi niepowtarzalnej atmosfery i sprawią, że będzie on doskonałym miejscem do wypoczynku o każdej porze roku.