Jak zabezpieczyć samochód przed śniegiem i mrozem? Poznaj najlepsze rozwiązania

Z pewnością najlepszym sposobem na zabezpieczenie samochodu przed czynnikami atmosferycznymi są garaże. Odpowiednie zadbanie o bezpieczeństwo swojego pojazdu przed zimą pozwoli na dłużej zachować w dobrym stanie jego części. Jeśli zastanawiasz się, jaki garaż na samochód wybrać bądź myślisz o wiacie — podpowiemy w zakresie tych rozwiązań.

Jak zabezpieczyć samochód przed śniegiem i mrozem? Poznaj najlepsze rozwiązania

Garaż na samochód czy wiata?

Garażowanie samochodu to bardzo istotna kwestia szczególnie zimą i jesienią. Szkodliwe działanie mrozu i deszczu może niszczyć kondycję karoserii lub metalowych części pojazdu. Pozostawienie auta na deszczu to widomo korozji. Dodatkowo zimą pojazdy są narażone na mechaniczne zniszczenia, mogące powstać podczas skrobania szyb. Pewne jest to, że garażowanie pojazdu, zwłaszcza wtedy kiedy jest mroźno, minimalizuje te kwestie. Odpowiednio chroniony pojazd nie będzie musiał być oczyszczany z lodu.

Kolejnym problemem jest również promieniowanie słoneczne, które może doprowadzić do matowienia lakieru. Oprócz karoserii i szyb na uszkodzenia podczas zimy podatne są również gumowe elementy, które pod wpływem zimna twardnieją i mogą pękać. Zdecydowanie warto wtedy zadbać o odpowiednią ochronę dla samochodu. W grę wchodzi garaż lub wiata. W zależności od oczekiwań, możliwości finansowych oraz wielkości działki można wybrać jedno z nich. Pamiętajmy, że odpowiednie chronienie pojazdu wpływa na jego dłuższą żywotność.

Kiedy wybrać garaż a kiedy wiatę?

Garaż na samochód osobowy jest zamkniętym budynkiem i posiada zadaszenie. Będzie idealnym zabezpieczeniem przed gradem czy spadającymi gałęziami. Ponadto samochód parkowany w garażu nie będzie pokryty lodem i szronem, co gwarantuje oszczędność czasu. Dzięki postojowi w zadaszonym i zamkniętym pomieszczeniu temperatura zwiększy się i nie trzeba będzie się martwić o kondycję akumulatora czy silnika.  Jedynym minusem garażu może być jego słaba wentylacja i idąca za tym wilgoć. Garaże są zdecydowanie bardziej kosztowne niż wiaty i wymagają więcej miejsca na posesji. Wiata tak samo jak garaż zabezpieczy samochód przed padającym gradem i w momencie dobrego ustawienia może też chronić przed mrozem. Ponadto wiata posiada szerokie zastosowanie również podczas letnich miesięcy.

Jak postawić garaż — cenne wskazówki

Drewniany garaż na samochód to przede wszystkim oszczędność czasu. Tego typu budynki stawiane są dużo szybciej niż obiekty murowane. Jednak przy organizacji garażu warto pamiętać o kilku kwestiach. Istotną sprawą jest przygotowanie odpowiedniej wylewki, na której znajdzie się kostka brukowa. Ważne jest również dobre przygotowanie podłoża, które powinno być wyrównane i utwardzone. Drewniane garaże, dostępne na rynku, posiadają czytelną instrukcję montażu od producenta. Można więc wykonać je osobiście lub zlecić firmie, która specjalizuje się w pracach montażowych. Jeśli więc nasza posesja dysponuje większą ilością miejsca, warto zainwestować w garaż.

Typy garaży samochodowych oraz ich uniwersalność

W zależności od oczekiwań możemy wybrać garaż dwu lub jednostanowiskowy. Należy zastanowić się zatem, jak duży powinien być i czy ma posiadać dodatkowe pomieszczenia. Wielu producentów udostępnia też projekty z systemem rynnowym, oknami czy zaimpregnowanymi ścianami, które są bardzo trwałe. Dodatkowo garaże mogą służyć jako pomieszczenia gospodarcze: idealne do przechowywania rowerów, opon czy narzędzi. Niekiedy garaże na samochód osobowy wykorzystywane są również na nowych działkach jako tymczasowe budynki do przechowywania, by w późniejszym czasie pełnić funkcje pomieszczeń porządkowych lub organizacyjnych.

Jeszcze kilka lat temu popularne były wyłącznie garaże metalowe lub murowane, jednak teraz trend bardzo się zmienił. Coraz częściej wybieramy garaże drewniane, które posiadają uniwersalny charakter i są wykonane z ekologicznych elementów. Ich wygląd może również dodać szyku całej posesji i idealnie wpasować się w design domu. Plusem garaży drewnianych jest przede wszystkim stabilność, czego nie można powiedzieć o garażach blaszanych. Uwagę należy zwrócić na solidność wykonania. Wiele garaży drewnianych posiada klejone i impregnowane belki, które gwarantują odporność na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Dzięki temu taka konstrukcja jest w stanie wytrzymać kilkanaście lat. Dla osób, którym zależy na szybkim montażu — garaże drewniane będą idealnym rozwiązaniem.

Koszty budowy garażu drewnianego

Dzięki dostępności gotowych projektów garaży na rynku możemy wybrać ten idealny na miarę swoich oczekiwań. W zależności od wielkości pomieszczenia oraz jego dodatkowych funkcji ceny wahają się od 10 000 do 25 000 tysięcy złotych. Oczywiście te droższe to garaże, posiadające impregnowane ściany, elementy okien, dodatkowe pomieszczenia czy miejsca na dwa samochody.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.