Balia ogrodowa. Jak zrobić samodzielnie, jaką kupić, jak korzystać?

Balie ogrodowe to znakomity i modny pomysł na zorganizowane strefy relaksu we własnym ogrodzie. Dodatkowym atutem jest fakt, że kąpiel w balii wskazana jest zarówno latem, jak i zimą, a wymagania techniczne niezbędne do umieszczenia i uruchomienia tego urządzenia są minimalne. Skąd wziąć balię? Kupić czy skonstruować samemu? Jak z niej korzystać? Poniżej odpowiedzi na wszystkie pytania.

Balia ogrodowa. Jak zrobić samodzielnie, jaką kupić, jak korzystać?

Balia ogrodowa – jak zrobić ją samodzielnie?

Jeżeli posiadamy nieco umiejętności technicznych i dryg do majsterkowania, wymarzoną balię możemy skonstruować sami. Aby tego dokonać, w pierwszej kolejności musimy zebrać odpowiednie materiały. Najlepsze będą drewniane panele o grubości minimum 40 mm. Może to być modrzew, świerk syberyjski, czerwony cedr lub drewno termalne. Odpowiednie będą także duże arkusze drewna, które pociąć na panele możemy już samodzielnie. Pozostałości przydadzą się na zmontowanie na późniejszym etapie siedzisk lub schodków.

Następny krok to uformowanie okręgu z pionowo ustawionych paneli. Ich ilość dopasowujemy do pożądanej średnicy balii. Aby kształt powstały z desek był łukowaty i zaokrąglony (niekanciasty), panele frezujemy, aby połączyć je w sposób łukowy. Tego typu łączenia w znacznym stopniu wpłyną na wygodę użytkowania i szczelność naszej balii.

Dno balii również wykonujemy z drewnianych paneli. Powinno być grube i solidnie dopasowane do utworzonej już obręczy oraz umieszczone na dodatkowym drewnianym podłożu. Oba elementy (dno i obręcz) łączymy poprzez poddanie dolnej części obręczy frezowaniu. Powstaje w ten sposób szczelina, w której dookoła umieszczamy nasze dno. Pamiętajmy, że do naszego dna będą również przymocowane siedziska, które montujemy za pomocą długich, wytrzymałych śrub. Jeśli tego nie zrobimy, istnieje ryzyko, że podczas późniejszego użytkowania zaczną dryfować. Taka kąpiel w balii nie byłaby zbyt komfortowa.

Zależy Ci na czasie? Sprawdź ofertę balii ogrodowych od Sodas!

Balia ogrodowa – jak zrobić odpływ i system grzewczy?

Odpływ umieszczamy tuż nad podłożem, w jednej linii z zaworem kulowym. Wszelkie połączenia mechanizmu z balią powinny być dodatkowo uszczelnione silikonem. Aby wzmocnić balię i zabezpieczyć ją przed pęknięciem w wyniku dużego nacisku wody, warto zamontować w kilku miejscach metalowe obręcze wykonane ze stali nierdzewnej.

Najprostszym systemem grzewczym w budowie balii ogrodowej będzie utworzenie paleniska w odległości nie większej niż metr od konstrukcji. W dostarczaniu ciepła sprawdzi się rura o średnicy około 10 cm wykonana ze stali nierdzewnej, którą doprowadzimy wytworzone w palenisku ciepło do naszej balii. Aby skutecznie ogrzewała wodę, umieszczamy ją wewnątrz konstrukcji poprzez wycięcie pasujących średnicą otworów w obręczy z paneli. 

Ostatnim etapem tworzenia konstrukcji jest wbudowanie wewnątrz balii ławek i siedzisk rozmieszczonych wedle uznania.

Balia ogrodowa – jak działa?

Gdy konstrukcja jest gotowa, czas na jej uruchomienie. Napełniamy balię wodą tak, aby jej wysokość wynosiła minimum 90 cm. Rozpalamy palenisko i czekamy, aż temperatura wody wzrośnie. By ciepło rozchodziło się równomiernie, warto zamieszać wodę co kilka minut. 

Kąpiel w balii poprawia samopoczucie i przynosi odprężenie, zmniejsza bóle głowy, obniża poziom cukru we krwi, korzystnie wpływa na sen, redukuje stres i zbawiennie wpływa na kondycję naszej skóry.

Wpływ na zdrowie. Balia ogrodowa – jak korzystać?

Szczególne efekty lecznicze i prozdrowotne osiągnąć można w okresie zimowym. W jaki sposób dokonać może tego balia ogrodowa? Jak korzystać z niej, czerpiąc największe korzyści? Idealną receptą na wiele dolegliwości i podniesienie odporności naszego organizmu jest naprzemienna kąpiel w balii z gorącą wodą połączona z wychodzeniem i nacieraniem się śniegiem. Takie zabiegi zaczynać należy ostrożnie, od krótkich serii, by zahartować organizm stopniowo i uniknąć szoku termicznego.

Optymalna temperatura dla jesiennych i zimowych kąpieli w balii ogrodowej to 37-39 st. C. Latem natomiast zaleca się kąpiele w przedziale 26-35 st. C.

Warto przeczytać: Jak sauna wpływa na nasze zdrowie? Poznaj korzyści z relaksu w saunie!

Jaką balię ogrodową kupić?

Jeżeli nie mamy zdolności technicznych lub wolimy zaufać ekspertom, dobrym rozwiązaniem będzie kupno balii. W tym celu warto poradzić się specjalisty, który dobierze model urządzenia odpowiedni do naszych indywidualnych potrzeb. Istotny w tym przypadku będzie rozmiar, mechanizm grzewczy, materiał i wygląd balii.

Ceny tego typu urządzeń ogrodowych wraz z niezbędnym wyposażeniem i mechanizmem wahają się od 8 do nawet 50 tysięcy złotych. Koszt zależy od wymienionych powyżej parametrów i indywidualnych upodobań klienta.

Podsumowanie

Najlepsze balie zbudowane są z drewna termicznego. Jest ono wyjątkowo odporne na wilgoć, stabilne wymiarowo, zachowuje szczelność nawet po długim czasie użytkowania. Balie z takiego drewna oszczędzają też energię, ponieważ lepiej izolują ciepło.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.