Dbajmy o siebie zimą. Sauna, balie i relaks w ogrodzie

Sauny i balie to coraz częściej wybierane formy relaksu. I chociaż cieszą się popularnością przez cały rok, szczególnie pozytywny wpływ wywierają na nas zimą. Wiele osób decyduje się w tym okresie na morsowanie. Jeśli jednak zdecydowanie preferujemy ciepło i zacisze własnego domu, idealnym rozwiązaniem są sauny i balie. Jak wpływają na nasze zdrowie? Poznaj szereg ich zalet.

Dbajmy o siebie zimą. Sauna, balie i relaks w ogrodzie

Sauny i balie – zdrowotna opcja dla każdego

Zaletą zarówno sauny, jak i balii jest niewielka przestrzeń potrzebna na ich ustawienie. Wystarczy, aby podłoże było stabilne, utwardzone i płaskie, a na wybranej przestrzeni znajdowało się przyłącze elektryczne. Sauny i balie są gotowe do użytku niemal od razu po podłączeniu. Ich posiadanie nie wymaga żadnych dodatkowych pozwoleń. Tego typu obiekt ogrodowy to również idealne rozwiązanie dla osób, które nie dysponują w domu wystarczającą przestrzenią i cenią sobie własne zdrowie oraz naturalne metody dbania o nie.

Jak sauna wpływa na nasz organizm?

Korzystanie z sauny we własnym ogrodzie nie tylko umili długie zimowe wieczory, ale będzie stanowić ciekawą formę spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Na czym polega?

Podczas pobytu w saunie poddajemy nasze ciało działaniu wysokich temperatur. Wskutek tego wywołujemy szereg pozytywnych reakcji w organizmie. Naczynia krwionośne skóry, śledziony, mózgu i nerek ulegają rozszerzeniu, a duże naczynia w obrębie klatki piersiowej i jamy brzusznej – zwężeniu. Dochodzi do naprzemiennych skurczów i rozkurczów naczyń, dzięki czemu zostają one lepiej ukrwione. Ich ściany stają się bardziej elastyczne.  

Zwiększa się też wentylacja płuc (przyspieszony i pogłębiony oddech), a z organizmu wydalane są woda, chlorek sodu i inne minerały. To świetna opcja dla osób dbających o linię: wzrost temperatury ciała o 1 st. C. to przyspieszenie metabolizmu aż o 13%! Dzięki regularnym seansom w saunie wzmacniamy też naszą odporność na choroby górnych dróg oddechowych i przeziębienia często nękające nas w okresie jesienno-zimowym. Ponadto seanse w saunie obniżają wrażliwość receptorową i koją pobudliwość nerwową.

Jak sauna wpływa na mięśnie i reumatyzm?

Liczne opinie zadowolonych użytkowników nie pozostawiają wątpliwości co do zbawiennego działania tych urządzeń, zwłaszcza w odpowiedzi na pytanie, jak sauna wpływa na mięśnie. W wyniku przebywania w saunie dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśni. Ciało odpoczywa, regeneruje się, nabiera sił. Włókna mięśniowe stają się elastyczne, a my możemy cieszyć się stopniowo powracającą sprawnością ruchową. Nasz zakres motoryczny się zwiększa, ruch nie powoduje bólu i nie sprawia trudu. To naturalne antidotum na dolegliwości związane z układem ruchu.

Coraz częstszą dolegliwością jest dziś także reumatyzm. Niewłaściwe żywienie, niska aktywność fizyczna to prosta droga do zwyrodnień i stanów zapalnych stawów. Przypadłości te leczone są farmakologicznie i objawowo. A jak sauna wpływa na reumatyzm? Zmniejsza dolegliwości bólowe, a w przypadkach, gdy stosowanie leków jest niemożliwe, staje się często główną formą terapii. Naprzemienne stosowanie niskich i wysokich temperatur przyspiesza naturalny proces odnowy i regeneracji nie tylko mięśni, ale i stawów oraz kości. Ulga odczuwalna jest niemal natychmiast! To, jak sauna wpływa na mięśnie w takich przypadkach i czy jest to rozwiązanie warte stosowania, nie ulega żadnym wątpliwościom.

Wszechstronne dobrodziejstwo – jak sauna wpływa na włosy i skórę?

Korzystanie z sauny przynosi także szereg zalet dla skóry i włosów. Działanie wysokiej temperatury powoduje usunięcie ze skóry nagromadzonych toksyn, regenerację, poprawę krążenia i wsparcie naturalnych procesów odbudowy komórek. Odpowiednia częstotliwość korzystania z sauny to 1-2 razy w tygodniu w przypadku sauny suchej. W przypadku łaźni parowej można korzystać częściej, kilka razy w tygodniu.

Doskonałą opcją podczas korzystania z sauny jest również pielęgnacja włosów. Wiedza na temat tego, jak sauna wpływa na włosy, pozwoli nam zregenerować zniszczone i przesuszone kosmyki, nasycić je składnikami odżywczymi oraz wzmocnić – zwłaszcza, gdy na co dzień poddajemy je koloryzacji lub stylizacji.

Wysoka temperatura i wilgotne otoczenie powodują otwieranie się łusek włosów, dzięki czemu zaaplikowane maski, sera czy odżywki wchłaniają się w dużo większym stopniu niż podczas tradycyjnego mycia. Po kilkunastu minutach ważne jest zmycie preparatów chłodną wodą. Spowoduje to zamknięcie łusek i zachowanie maksimum dobroczynnych substancji w strukturze włosów, które staną się mocne, lśniące i zdrowe.

Z sauny nie powinny korzystać osoby cierpiące na schorzenia takie jak: choroby nowotworowe, układu trawiennego, skóry, okulistyczne (np. jaskra),  grzybicze, cukrzycę oraz stany zapalne o charakterze ogniskowym (np. ból zęba).

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.