Ruska bania: co to jest, na czym polega i jak z niej korzystać?

Ruska bania to forma popularnej od wieków parowej sauny, którą można postawić w swoim ogrodzie. Korzystanie z niej wiąże się z licznymi korzyściami zdrowotnymi i jest niezwykle odprężającym doświadczeniem. Jak działa ruska bania, w jaki sposób z niej korzystać i dlaczego bania w ogrodzie to świetny pomysł?

Ruska bania: co to jest, na czym polega i jak z niej korzystać?

Spis treści:

  1. Czym jest ruska bania?
  2. Właściwości ruskiej bani – na czym polega jej działanie?
  3. Jak korzystać z rosyjskiej bani w ogrodzie?
  4. Bania w ogrodzie – zbudować ją samodzielnie czy kupić gotową?

Co to jest ruska bania?

Ruska bania (inne nazwy: sauna bania, rosyjska bania, ruska sauna) to rodzaj parowej sauny, który od wieków popularny jest na obszarze Europy Wschodniej. Oprócz pełnienia wielu funkcji zdrowotnych i higienicznych stanowiła w dawnych czasach niezwykle chętnie odwiedzane miejsce spotkań towarzyskich wśród wiejskiej ludności wschodnich Słowian. Dziś przeżywa renesans popularności nie tylko w krajach jej pochodzenia, ale również w Polsce, gdzie jak dotąd była rozpowszechniona jedynie na Suwalszczyźnie. 

Jak wygląda ruska bania? W klasycznej wersji przyjmuje ona formę drewnianego domku z czterema ścianami i dwuspadowym dachem, który tradycyjnie stawiany był w pobliżu naturalnych akwenów wodnych (jezior, rzek). W XXI wieku domek z ruską banią zastępowany jest często kształtem walcowatej beczki utwierdzonej do podłoża na długim boku. Deski bani wykonywane są z wytrzymałego i wysokiej jakości drewna (budulec pozyskiwany jest np. ze świerku syberyjskiego).

Wielkość ruskiej sauny może być zróżnicowana i liczyć od kilku do nawet 20 metrów kwadratowych. Jednak nawet we wnętrzu najmniejszych konstrukcji powinny znajdować się dwa pomieszczenia. Pierwsze z nich pełni funkcję przebieralni oraz miejsca, gdzie użytkownicy bani mogą zrelaksować się przed sesją. Drugie pomieszczenie to „serce” bani, w której znajduje się obłożony kamieniami piec, wokół którego rozstawione są ławy.

W Sodas oferujemy sauny beczki, które korzystają z najlepszych właściwości ruskich bani!

Jak działa ruska bania?

Podobnie, jak w innych rodzajach sauny, najważniejsze jest uzyskanie w niej odpowiednio wysokiej temperatury. W tym celu uczestnicy sesji polewają wodą kamienie okładające opalany drewnem piec, przez co ciecz paruje, rozgrzewając wnętrze do poziomu od 60 do 100 stopni Celsjusza. Równie wysoki jest poziom wilgotności wewnątrz ruskiej bani, który może dochodzić nawet do 100 procent.

Niektóre z produkowanych współcześnie bań ruskich wyposażanych jest w dodatkowe funkcje mające na celu zapewnić użytkownikom maksimum komfortu. Część z nich posiada na przykład opcję hydromasażu i podgrzewania wody. Tego typu „ruska bania jaccuzzi” to połączenie tradycji z nowoczesnością, które jednak zachowuje podstawowe funkcje niezwykle korzystnej dla organizmu praktyki korzystania z tego typu sauny.

Właściwości ruskiej bani – na czym polega jej działanie?

Korzystanie z ruskiej bani wiąże się nie tylko z dużą dawką przyjemności i błogim relaksem, ale również licznymi korzyściami zdrowotnymi1. Sesje w saunie rosyjskiej doskonale hartują organizm i mają dobroczynny wpływ na kondycję skóry, przemianę materii, układ sercowo-naczyniowy czy układ oddechowy. Przyczyniają się również do zmniejszenia stanów napięcia nerwowego i poprawy samopoczucia. 

Wspomaga hartowanie organizmu

Jedną z podstawowych zasad korzystania z ruskiej bani jest naprzemienne nagrzewanie i schładzanie ciała. Praktyka taka przyczynia się do hartowania organizmu, zwiększenia jego wytrzymałości i odporności na niekorzystne warunki zewnętrzne. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zachorowań na sezonowe przeziębienia i infekcje.2

Poprawia kondycję skóry i usuwa toksyny

Za sprawą wysokiej temperatury i wilgotności powietrza, już kilkunastominutowa sesja w saunie prowadzi do wydalania z potem wielu szkodliwych substancji i zbędnych produktów przemiany materii. Należą do nich między innymi amoniak, mocznik, kwas mlekowy i wszelkie toksyny związane ze stanami chorobowymi organizmu. Prowadzi to nie tylko do wzmocnienia organizmu, ale również do poprawy kondycji skóry. Na tę ostatnią korzystnie wpływa także złuszczanie naskórka i pobudzanie jego warstwy rozrodczej.3 

Reguluje ciśnienie krwi

Poprawa pracy układu sercowo-naczyniowego to kolejny benefit zdrowotny korzystania z ruskiej bani. Wynika on nie tylko z przebywania w wysokiej temperaturze, ale również z naprzemiennego z nim ochładzania ciała zimną wodą. Regulacja krążenia i ciśnienia tętniczego, usprawnienie procesów hemodynamicznych, zmniejszenie objętości krwi, osocza i naporu naczyniowego, zwiększenie szybkości przepływu krwi, wzrost częstości skurczów serca – to tylko niektóre korzyści zażywania sesji dla serca i naczyń krwionośnych.4

Łagodzi schorzenia układu oddechowego

Na dobroczynny wpływ korzystania z ruskiej bani mogą liczyć także osoby zmagające się z lekkimi dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Sesje w saunie parowej łagodzą objawy przeziębienia, przeciwdziałają infekcjom i oczyszczają górne drogi oddechowe. Pomagają w przewlekłych problemach z zatokami i nawilżają wewnętrzne błony śluzowe.5

Poprawia samopoczucie

Jednym z głównych powodów, dla których warto regularnie korzystać z ruskiej bani, jest ogólna poprawa samopoczucia. Sesje w saunie mają dobroczynny wpływ na układ nerwowy, poprawiają jakość snu i zmniejszają wynikające z czynników psychofizycznych napięcia mięśniowe. Zapewniają uczucie odprężenia, przez co przeciwdziałają chronicznemu stresowi, pozwalając na odświeżenie i regenerację ciała i ducha.6

Jak korzystać z rosyjskiej bani w ogrodzie?

Korzystanie z rosyjskiej sauny jest proste, warto pamiętać jednak o kilku ważnych zasadach. W pierwszej kolejności dotyczy to przygotowania do sesji. Przed pobytem w swojej ruskiej bani ogrodowej należy wziąć kąpiel i wysuszyć ciało, a do środka zebrać ze sobą wyłącznie ręcznik, który rozkłada się pod sobą. W ruskiej bani przebywa się nago – kostium kąpielowy jest zdecydowanie niewskazany, ponieważ izoluje skórę i zakłóca proces wymiany ciepła. Z sauny najlepiej korzystać wieczorem, a na około godzinę przed sesją warto zjeść lekki posiłek.

Przed wejściem do ruskiej bani należy również zadbać o odpowiednie nagrzanie głównego pomieszczenia – temperatura powinna wynosić od 60 do 100 stopni Celsjusza. Kiedy temperatura i poziom wilgotności będą już optymalne, można zacząć sesję, która składa się na kilka powtarzających się cykli. W pierwszej fazie każdego z nich przez kilkanaście minut rozgrzewa się organizm, a następnie wychodzi z sauny i schładza się uprzednio przygotowaną zimną wodą, zaczynając od dolnych partii ciała (niegdyś funkcję chłodzącą pełniły naturalne akweny, stąd popularność budowania przez dawnych Słowian bań w pobliżu rzek i jezior). Po schłodzeniu organizmu warto zregenerować siły, odpocząć i nawodnić organizm, a następnie wrócić do wnętrza bani i powtórzyć cykl jeszcze 2-4 razy. Popularnym i tradycyjnym rytuałem w ruskiej bani jest delikatne okładanie się brzozowymi lub dębowymi witkami, co ma na celu poprawę krążenia krwi. Po zakończeniu korzystania z sauny należy raz jeszcze schłodzić, a następnie wysuszyć ciało. 

Bania w ogrodzie – zbudować ją samodzielnie czy kupić gotową?

Posiadanie domku z ruską banią na swojej działce to prawdziwa gratka dla każdego miłośnika saunowania, która może stanowić luksusową ozdobę posesji. Co należy zrobić, aby postawić własną banię w ogrodzie? Do wyboru ma się dwie opcje – samodzielne zbudowanie i zainstalowanie konstrukcji lub zamówienie gotowej bani wraz z montażem.

Decydując się na pierwsze rozwiązanie, należy w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować teren i podłoże. Może nim być wylewana płyta fundamentowa, kostka brukowa lub podstawa z betonowych bloczków. Kluczem do zapewnienia wysokiej jakości rosyjskiej sauny jest jej budulec – warto zadbać o wykorzystanie najwyższej jakości drewna, charakteryzującego się twardością i wytrzymałością. Dach bani najlepiej pokryć gontem (bitumicznym, drewnianym lub papowym) lub darnicami. Kolejny ważny element samodzielnej budowy ruskiej bani to jej ocieplenie, które należy wykonać od strony dachu i podłogi. Można do tego użyć styropianu lub wełny (drzewnej, owczej). Istotne przy budowie sauny-bani jest odpowiednie wykonanie pieca. Najlepiej, aby był on zasilany drewnem i wyłożony dużą liczbą kamieni, których łączna waga może wynosić nawet 300 kilogramów.

Jak widać, samodzielne wykonanie ruskiej bani jest prawdziwym wyzwaniem, które wymaga profesjonalnej wiedzy, odpowiednich narzędzi i materiałów oraz dużego nakładu czasu i energii. Z tego powodu zdecydowanie lepszym pomysłem jest zamówienie gotowej sauny.

Decydując się na zakup bani z Sodas masz możliwość wyboru najlepszej jakości konstrukcji o zróżnicowanych cenach, wymiarach, funkcjonalnościach i rozkładzie wnętrz. Oferujemy banie ogrzewane zarówno tradycyjnym piecem opalanym drewnem, jak i piecami elektrycznymi. Korzystając z usług Sodas nie musisz również martwić się o montaż bani, który dzięki naszej ekipie przebiegnie szybko i sprawnie.

Źródła:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/313109  
  2. http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-114dcf44-4eff-4fca-a991-cd757b2f9def/c/Sauna_i_jej_znaczenie_w.pdf
  3. https://www.researchgate.net/publication/323187534_Sauna_i_jej_dobroczynny_wplyw_na_skore
  4. https://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(18)30275-1/fulltext 
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28905164/
  6. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0965229919301943 

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.