Kominek na pellet - kiedy warto się zdecydować?

Szukasz idealnego sposobu na ogrzanie mieszkania? Nie chcesz, aby był to zwykły kominek na drewno, grzejnik gazowy czy grzejnik elektryczny? Poznaj możliwości, jakie może zaoferować Ci kominek na pellet. Czy warto zainwestować w ten rodzaj ogrzewania? Jakie są jego plusy i co trzeba o nim wiedzieć? Dzisiaj odpowiadamy na wszystkie z tych nurtujących pytań.

Kominek na pellet - kiedy warto się zdecydować?

Jak działa kominek na pellet?

Nie musisz obawiać się, że korzystanie z kominka na pellet sprawi, że w pomieszczeniu powstanie niekontrolowana sauna. Nie jest to rozwiązanie, które jak stare, żeliwne piece będzie wyglądać nieestetycznie i mało efektownie. Przede wszystkim są to czyste urządzenia, w których palenie to przyjemność. Warto wspomnieć, że kominki na pellet mają wiele zalet. Poniżej przedstawimy najważniejsze z nich.

Zalety i wady kominków na pellet

Po pierwsze kominki na pellet są bardzo łatwe w użyciu. Zapalają się jedynie po naciśnięciu przycisku. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że tego typu piece:

  • łatwe w czyszczeniu, nie gromadzą tyle popiołu co piece opalane drewnem;
  • pellet, znajdujący się w specjalnych torbach, jest łatwy do przeniesienia i składowania;
  • gromadzenie pelletu wymaga w pełni suchego pomieszczenia, by ten nie nasiąkał wilgocią;
  • kominek na pellet potrzebuje rezerwy, dzięki której może działać w przerwie dostawy prądu;
  • generują hałas szczególnie przy uruchomieniu, jednak w nowszych modelach ten problem jest mniej uciążliwy.

Kominek na pellet — eko rozwiązanie

Istotną kwestią dla osób, chcących zainwestować w taki kominek, jest jego ekologiczność. Spala ponad 92% paliwa, co doprowadza do zmniejszenia ilości cząstek stałych. Producenci pelletu informują, że ten wytwarzany przez nich rodzaj biomasy jest produkowany z odpadów, które w przeciwnym razie, niewykorzystane, zmarnowałyby się. Jednak istnieją głosy, że pellet produkowany jest również z całych drzew, które są celowo wycinane do jego powstania. Natomiast wielbiciele pięknego widoku palącego się drewna i charakterystycznego trzasku będą lekko zawiedzeni, ponieważ kominek na pellet nie dostarczy aż takich wrażeń.

Kominki na pellet — ile kosztują?

Jeśli zależy nam przede wszystkim na dobrym ogrzaniu pomieszczenia i łatwej obsłudze, idealnym rozwiązaniem będzie tego typu kominek. Czy warto zainwestować w niego pieniądze i zrezygnować z tradycyjnego kominka, w którym pali się drewnem? Owszem. Przede wszystkim kominki na pellet to niewątpliwa łatwość obsługi. Wystarczy jedynie uruchomić go i zadbać o dostępność pelletu. Nie musimy na bieżąco podkładać drewna i pilnować temperatury. Należy pamiętać, że pellet to surowiec odnawialny, który posiada świetne właściwości energetyczne.

Jeśli chodzi o cenę takiego kominka, zależy ona oczywiście od mocy wkładu, a także towarzyszących technologii. Na rynku istnieją kominki na pellet, które można zaprogramować, co zapewnia ogromną wygodę użytkowania. Ceny kominków na pellet sięgają nawet 20 000 tysięcy złotych. Możemy znaleźć również piecyki na pellet, których koszt nie przekroczy 5 000 tysięcy złotych. Takie małe urządzenia sprawdzą się w ogrzewaniu nawet kilku pomieszczeń. Wystarczy zamontować specjalny nawiew gorącego powietrza, wbudowany w ścianach. Najdroższe są jednak modele posiadające płaszcz wodny, czyli możliwość podgrzewania wody użytkowej oraz zapewnienie centralnego ogrzewania.

Czy warto zainwestować w piec na pellet?

Standardowe formy ogrzewania, jak piece na drewno, gaz czy prąd lub węgiel to ten sam koszt, jaki będziemy musieli ponieść w wypadku piecyka na pellet. Czy warto jednak dokonać takiego wyboru? Oczywiście! Piec na pellet jest bardzo wygodny, a paliwo może być uzupełniane raz na kilka dni. Po włączeniu pieca o cały bezpieczny proces spalania dbają systemy automatyczne. Sterowanie nim za pomocą pilota to wygodne rozwiązanie – dzięki temu możemy w łatwy sposób regulować temperaturę we wszystkich pomieszczeniach.

Dodatkowo najnowsze modele tego typu pieców posiadają możliwość zdalnego uruchamiania się nawet w momencie nieobecności domowników. Wystarczy ustawić odpowiednią godzinę. Warto podkreślić również, że pellet jest łatwo dostępnym paliwem. Nie trzeba zapewniać sobie wielkich zapasów, jak w przypadku drewna. Największym plusem pieców na pellet jest to, że ich paliwo jest tańsze o 25% niż gaz. Dla wielbicieli ekologicznych rozwiązań wspomnimy jeszcze raz, że pellet jest surowcem odnawialnym. Podczas jego spalania nie są emitowane szkodliwe substancje do atmosfery, a ilość dwutlenku węgla jest niewielka.

Samo palenie w tego typu piecu wydaje się proste i wygodne. Należy jedynie uzupełnić zbiornik. Rozpalanie odbywa się automatycznie, a najwyższą moc spalania uzyskuje się już po kilku minutach. Pamiętajmy, że jeśli zależy nam również na centralnym ogrzewaniu, to piece na pellet sprawdzą się idealnie, w szczególności te posiadające płaszcz wodny.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.