Jesień na działce. Kilka porad jak przygotować się do zimy

Zima to trudny czas nie tylko dla roślin, ale również dla budynków – zwłaszcza tych działkowych. Jak zabezpieczyć ogród i drewniany domek przed nadejściem chłodnych dni? Podpowiadamy.

Jesień na działce. Kilka porad jak przygotować się do zimy

Dlaczego warto przygotować działkę na zimę?

Choć zima kojarzy się głównie z zabawami na śniegu, rozpalonym kominkiem i ciepłym kakao, to tak naprawdę jej nadejście wiąże się z wieloma obowiązkami zwłaszcza w obrębie naszej działki wypoczynkowej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że niska temperatura, śnieg, zamarzający deszcz oraz porywisty wiatr mają niezwykle negatywny wpływ nie tylko na uprawiane na niej rośliny, ale również na dom letniskowy, w którym zazwyczaj spędzamy sporo czasu podczas cieplejszych miesięcy.

Oprócz niekorzystnych warunków pogodowych ogromnym zagrożeniem dla naszej działki są również złodzieje, których aktywność znacząco wzrasta właśnie jesienią i zimą. W tym czasie domki zazwyczaj stoją puste i stają się łatwym celem dla drobnych rabusiów, którzy z chęcią wykorzystują sprzyjające włamaniom okoliczności. Jak najlepiej uchronić się przed wszelkimi niebezpieczeństwamii jak przygotować działkę do zimy? Postawmy na kilka sprawdzonych sposobów.

Jak zabezpieczyć domek letniskowy?

Prawidłowe przygotowanie działki na zimę to  nie lada wyzwanie, którego najistotniejszym elementem jest zatroszczenie się o stojący na niej domek. O czym musimy pamiętać?

Kilka podstaw

Najważniejszym krokiem w procesie zabezpieczenia domu letniskowego przed zimą jest pozbycie się wody ze znajdującej się w nim instalacji wodno-kanalizacyjnej. Zaniechanie tej czynności może doprowadzić do pękania rur i zaworów spowodowanego regularnym zamarzaniem w nich cieczy. Przed zakończeniem sezonu działkowego warto również całkowicie zamknąć dopływ wody i uruchomić go ponownie, dopiero gdy nadejdą cieplejsze dni.

Pamiętajmy także o ochronie mebli i akcesoriów znajdujących się wewnątrz naszej daczy. Wszelkie poduszki oraz sprzęty wykonane z jasnych materiałów (szafki, blaty, ramy okienne itp.) zakryjmy folią, prześcieradłem lub inną tego typu płachtą, która zabezpieczy je przed osiadającym kurzem oraz przed powstawaniem nieestetycznych przebarwień. Dobrym zwyczajem okazuje się również otwieranie szaf i komód, dzięki czemu wiosną unikniemy nieprzyjemnego zapachu stęchlizny dochodzącego z ich wnętrza.

Ochrona przed deszczem i śniegiem

Deszcz i śnieg skutecznie przyczyniają się do szybkiego niszczenia naszego drewnianego domku. Najczęściej zdarza się, że pojawiająca się wilgoć wpływa na rozwój grzybów, które nie tylko znacząco pogarszają kondycję budynku, ale również mogą negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Zamarzająca woda oraz śnieg powodują natomiast pękanie desek i belek, a także kruszenie wszelkiego spoiwa. Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim przed podjęciem decyzji o postawieniu na działce domku wypoczynkowego, upewnijmy się, że drewno, z którego zostanie wykonany, wykazuje się dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Podczas budowy zadbajmy również o dobrej jakości ocieplenie zewnętrzne, które z jednej strony pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku, a z drugiej zapobiegnie przedostawaniu się doń wilgoci. Nigdy nie zapominajmy także o corocznej impregnacji całej elewacji.

Zapobieganie kradzieżom

Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie się przed włamaniami, jednak do najpopularniejszych należą:

 •       Zainstalowanie kamer lub atrap;
 •       Zamknięcie wszystkich drzwi i okien;
 •       Poproszenie sąsiadów, aby zwracali uwagę na to, co dzieje się przy naszym domku;
 •       Usunięcie z wnętrza daczy wszelkich wartościowych przedmiotów, które mogłyby skusić potencjalnych złodziei.

Jesienne porządki w ogrodzie

Przygotowanie ogrodu do zimyto kolejne zadanie, z którym musi się zmierzyć każdy odpowiedzialny działkowicz. Pamiętajmy, że najważniejszym aspektem zabezpieczania ogrodu przed nadejściem chłodniejszych dni jest zadbanie o kondycję gleby. Jakie prace należy przy niej wykonać?

 •       Aby zapobiec wyjałowieniu ziemi, dokładnie ją spulchnijmy i użyźnijmy (zwłaszcza jeśli uprawiamy w niej warzywa);
 •       Usuńmy z niej możliwie jak najwięcej chwastów i mchu;
 •       Przekopmy glebę i zasilmy organicznymi nawozami (obornikiem, kompostem, nawozem zielonym itp.);
 •       Przeprowadźmy orkę płytką (na głębokości ok. 10-15 cm);
 •       Jeśli nasze podłoże jest zbyt kwaśne, postawmy na wapnowanie, które nie tylko poprawi jego pH, ale również pozytywnie wpłynie na jego strukturę oraz jakość.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas przygotowywania ogrodu do sezonu zimowego?

 •       O skoszeniu trawy;
 •       O aeracji trawnika;
 •       O podlaniu wszystkich roślin;
 •       O okryciu delikatnych roślin włókniną;
 •       O obwiązaniu sznurkiem rozłożystych krzewów.
Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.