Coś dla malucha, czyli jak zrobić plac zabaw dla dzieci?

   16.06.2021
Coś dla malucha, czyli jak zrobić plac zabaw dla dzieci?

Plac zabaw dla dzieci w przydomowym ogródku może zachwycać funkcjonalnością, możliwościami i estetycznym wyglądem. Priorytetem powinno być jednak bezpieczeństwo maluchów. Jak zrobić plac zabaw dla dzieci, by zapewniał wiele godzin udanej zabawy, cieszył oko, był ozdobą ogródka, a przy tym zapewniał bezpieczeństwo dzieciom? Podpowiadamy, jak stworzyć idealny plac zabaw dla dzieci: jak przygotować grunt i wybrać idealne zabawki i urządzenia ogrodowe!

Plac zabaw dla dzieci – z gotowych elementów czy robiony samodzielnie? 

Przydomowy ogródek, nawet jeśli jest niewielki, może pełnić wiele funkcji. To przede wszystkim miejsce relaksu, dlatego warto zadbać o to, by był zaaranżowany możliwie jak najbardziej funkcjonalnie. Jeśli masz dzieci, to konieczne będzie wydzielenie miejsca na plac zabaw dla nich. Masz niewielki ogródek i zastanawiasz się nad tym, jak zrobić plac zabaw na małej powierzchni i czy to ma w ogóle sens? Jak najbardziej! Wystarczy bowiem kilka elementów, by maluchy zyskały przestrzeń do zabawy i wypoczynku. Aby zaaranżować funkcjonalny plac zabaw, nie potrzebujesz do tego wcale dużej powierzchni: wystarczy kawałek placu o powierzchni kilku metrów. 

Jak zrobić plac zabaw dla dziecka? Jeśli masz żyłkę majsterkowicza, odpowiednie narzędzia i trochę czasu oraz chęci – możesz oczywiście podjąć się tego zadania. Ma ono jednak swoje wady i zalety. 

Samodzielne wykonanie placu zabaw: zalety i wady

Do korzyści z samodzielnego wykonania placu zabaw należą bez wątpienia:

 • możliwość spersonalizowania projektu – zarówno kształt, wymiar jak i rozmieszczenie poszczególnych elementów możesz zaplanować dokładnie tak, jak chcesz. To istotne również wówczas, gdy dziecko ma specjalne życzenia co do wymiarów czy wyglądu elementów placu zabaw;
 • satysfakcja – nic nie cieszy bardziej niż podziwianie efektów swojej pracy!
 • wybór materiałów – huśtawkę, drabinki, zjeżdżalnie i wszystkie inne elementy możesz wykonać z materiałów, jakie najbardziej Ci odpowiadają. To daje dużą swobodę projektowania i wykonania.

Jednak nie jest to rozwiązanie bez wad. Do potencjalnych niedogodności z pewnością należą:

 • duży nakład pracy – każdy element trzeba zaprojektować i wykonać. To męczące i czasochłonne zajęcie – zwłaszcza, jeśli w trakcie prac coś pójdzie nie tak;
 • koszty – choć na początku może wydawać się, że zakup materiałów i samodzielne połączenie ich jest tańszym rozwiązaniem niż kupno gotowych elementów, to jednak nierzadko okazuje się, że różne szczegóły (łączniki, blaszki mocujące, obejmy, podmurówki etc.) znacznie podnoszą koszty i ostatecznie może okazać się, że zakup gotowych elementów byłby tańszy;
 • bezpieczeństwo – jeśli nie masz doświadczenia w samodzielnym tworzeniu konstrukcji tego typu, istnieje spore ryzyko, że nie przewidzisz wszystkiego, a potencjalne (albo i całkiem realne!) zagrożenia ujawnią się dopiero w trakcie użytkowania placu zabaw. 

Zamówienie gotowych elementów na plac zabaw dla dzieci: zalety i wady

Drugą możliwością na zrobienie placu zabaw dla dzieci jest kupienie gotowych elementów: zabawek i urządzeń na plac zabaw albo nawet gotowego zestawu. Pozostanie Ci jedynie zamontowanie poszczególnych elementów lub skorzystanie z usług specjalistów. 

Do najważniejszych zalet zakupu gotowych elementów lub zestawu należą:

 • bezpieczeństwo – zabawki i urządzenia na plac zabaw dla dzieci są tworzone z uwzględnieniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Konstrukcje są solidne i trwałe, dzięki czemu ryzyko nieszczęśliwego wypadku jest znacznie zredukowane względem samodzielnej realizacji swojego projektu;
 • oszczędność czasu – i pieniędzy. Jedyne, co musisz zrobić, to przygotować plac pod montaż zabawek i urządzeń. Wybór gotowego rozwiązania pozwala także uniknąć nieprzewidzianych kosztów – w trakcie prac nic nie powinno Cię zaskoczyć!
 • trwałość konstrukcji – wszystkie elementy są odpowiednio przygotowane i zakonserwowane. Materiały użyte do stworzenia urządzeń i zabawek są odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne, dzięki czemu zestaw dłużej będzie cieszył estetycznym wyglądem i trwałością elementów. 

Do potencjalnych wad zakupu gotowego placu zabaw można zaliczyć ograniczony wybór: możesz kupić to, co dany producent ma w zestawie. Zmniejsza to możliwość indywidualnego dopasowania projektu. Jednak wybór jest tak duży, że bez większego problemu uda się dopasować wszystko tak, by spełniało oczekiwania rodziców i dzieci.

Jak przygotować grunt pod plac zabaw dla dzieci? 

Jak zrobić plac zabaw dla dzieci? Niezależnie od tego, czy elementy placu zabaw będziesz tworzyć samodzielnie, czy skorzystasz z gotowego rozwiązania, odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym mają stanąć, jest niezbędne. O czym musisz pamiętać? To przede wszystkim:

 • dokładne wyrównanie gruntu – ziemia powinna być wypoziomowana;
 • oczyszczenie miejsca – konieczne będzie usunięcie kamieni, gałązek, liści i wszystkich innych zanieczyszczeń;
 • sprawdzenie kwestii bezpieczeństwa – plac zabaw nie powinien znajdować się w pobliżu ogrodzenia, drzew czy linii wysokiego napięcia. Dla pełnego bezpieczeństwa dzieci powinien znajdować się również w miejscu, w którym nie będzie narażony na silne podmuchy wiatru. 

Niektóre elementy (huśtawki, drabinki, zjeżdżalnia) trzeba wkopać w grunt. Upewnij się więc, że w wybranym miejscu, pod ziemią nie znajdują się kable czy rury, które możesz uszkodzić w czasie prac przygotowawczych!