Piękny czas rozkwitu, czyli wiosna w ogrodzie. O czym należy pamiętać?
Śniegi topnieją i zbliża się wiosna. To czas na pierwsze prace w ogrodzie. W artykule podpowiadamy, od czego zacząć i jakie wykonywać prace. Dowiesz się również, jakie kwiaty sadzimy wiosną w ogrodzie.

Ogród wiosną
Luty i marzec to miesiące, w których dzień staje się dłuższy, słońce zaczyna śmielej świecić, ustępują mrozy i tym samym można zacząć myśleć o pierwszych wiosennych pracach w naszym ogrodzie. Prawdziwie mroźny styczeń i luty wymagał ciągłej kontroli stanu drzew i krzewów oraz dbaniu o ich odpowiednie osłonięcie. Gdy temperatura zaczyna się nieco podnosić, a ziemia rozmarza, można przystąpić do pierwszych prac.
W pierwszych wiosennych miesiącach skupiamy się na planowaniu naszego wiosennego ogrodu, przygotowaniu ziemi oraz kiełkowaniu i rozsadzie warzyw, ziół i kwiatów. Zajmujemy się także krzewami i drzewami.
Pierwszymi pracami przygotowującymi ogród na wiosnę, powinny być przeglądy doniczek, narzędzi i sprzętów. Warto sprawdzić, w jakim stanie są grabie, szpadle, motyki. Konieczne będzie także uruchomienie kosiarki, by przyjrzeć się jej pracy. Warto jeszcze zimne dni poświęcić na konserwację i czyszczenie sprzętów lub chociażby naprawę ogrodzenia.
Jeśli w lutym nie ma już mrozów, można przycinać krzewy ozdobne, które kwitną latem czy późną wiosną. Usuwamy chore, obumarłe i suche pędy. Cięcia dobrze posmarować maścią ogrodniczą. To samo tyczy się ozdobnych traw. W tym przypadku warto to zrobić w pierwszych nieco cieplejszych dniach i nie zwlekać do wypuszczenia nowych pędów. Możemy również powtórzyć bielenie drzew, jeśli wapno zostało zmyte z pni. Pamiętajmy, że tego zabiegu nie można robić, gdy jest mróz.
Kluczowym zadaniem pod koniec lutego i na początku marca jest zaplanowanie grządek i rabat. Najlepiej wszystko rozrysować, zebrać informacje i zakupić odpowiednie nasiona.
Ogród wiosną poradnik: warzywniak
Wiosna w ogrodzie to także przygotowanie gruntu. Posiadacze warzywnika wiedzą, że w marcu unikamy przekopywania (tą czynność robiliśmy jesienią). Jeśli natomiast okaże się ono konieczne, przekopujemy ziemię w dni pochmurne i najlepiej po deszczu, żeby ziemią była wilgotna. Unikniemy w ten sposób jej nadmiernego przesuszenia. Lepiej natomiast sprawdzi się motyczenie. Ci którzy jesienią pozostawili grządki samym sobie, powinni pozbyć się resztek roślin, wyrównać grządki, przekopać je i około 3 tygodni przed siewem zastosować kompost, a najlepiej obornik. Nowicjusze warzywnych grządek powinni z kolei zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca na warzywniak. Pamiętając przy tym, żeby zadbać nie tylko o jakość ziemi, ale zaplanować, w jakim miejscu znajdą się konkretne warzywa, jakich warzyw nie sadzić obok siebie i jak nasłonecznienie będzie wpływało na wzrost roślin. Dobrze wykonane pierwsze kroki to klucz do bogatych letnich zbiorów.
Z nawożeniem bądźmy ostrożni. Ziemię można potraktować ewentualnie wapniem, potasem czy azotem, w miarę jej potrzeb.
Następnym krokiem w przygotowaniu warzywniaka będzie uszykowanie grządek, wyrównanie ziemi. Pamiętajmy, by grządki do siewu wyrównać, unikajmy tworzenia zagłębień. Zbierająca się woda może spowodować, że nasiona przemieszczą się, a co gorsza zgniją w miejscach, gdzie zrobił się nadmiar wody. Wzniesienia mają to do siebie, że szybciej wysychają i następstwem tego jest utrudnione kiełkowanie. Siejemy na płaskich grządkach, dopiero później obkopujemy młode rośliny.
Jeśli mowa o warzywniaku, to w lutym i marcu można już zabrać się za rozsady. To idealny czas na wysiewanie kalafiora, pomidorów, selera, pora, bobu, wczesnych odmian kapusty. Jak to robimy? Kupujemy dobrej jakości nasiona i umieszczamy je w specjalnych pojemnikach do rozsad i wysiewu. Można przykryć je przezroczystą folią. Pamiętajmy, że najlepsza temperatura do kiełkowania to temperatura pokojowa, około 21 stopni Celsjusza. Podlewamy rzecz jasna wodą w takiej samej temperaturze.
Wiosna w ogrodzie: jak zadbać o trawnik?
Kolejnym punktem wiosennych prac jest przygotowanie trawnika. W pierwszej kolejności, gdy śnieg stopnieje, porządkujemy teren. Grabimy stare liście i pozbywamy się gałęzi z ziemi. Następnie pozbywamy się resztek zgniłej trawy, dopiero później – gdy nie ma już przymrozków – wykonujemy aerację, czyli napowietrzanie gleby. Polega ona na nakłuwaniu podłoża specjalistycznym sprzętem albo widłami czy też kolcami. Najlepiej sprawdza się aerator, czyli walec z kolcami. Nakłucia powinny mieć maks. 10 centymetrów głębokości. Z dosiewaniem trawy lepiej poczekać do cieplejszych dni (koniec marca).
Jakie kwiaty sadzimy wiosną w ogrodzie?
Na początku wiosny rozmnażamy sadzonki: pelargonii, fuksji, koleusów. Wysiewamy do skrzynek trzymanych w temperaturze pokojowej.
Możemy już wysiać do rozsady petunie, werbeny, aksamitki, kocanki, groszek, szałwię, słonecznik. Pod koniec marca do gruntu mogą już trafić kwiaty odporne na chłody: chaber, mak polny, nagietek, maczek kalifornijski czy ślazówka.
Na domowych parapetach możemy już zacząć uprawę ziół. Rozsiewamy bazylię, majeranek, oregano, szałwię.
Wiosna w ogrodzie to czas porządków, planowania i pierwszych wysiewów. Pamiętajmy, że im bardziej przyłożymy się do początkowych prac, tym piękniejszymi efektami będziemy się cieszyć latem.