Piękny czas rozkwitu, czyli wiosna w ogrodzie. O czym należy pamiętać?

Śniegi topnieją i zbliża się wiosna. To czas na pierwsze prace w ogrodzie. W artykule podpowiadamy, od czego zacząć i jakie wykonywać prace. Dowiesz się również, jakie kwiaty sadzimy wiosną w ogrodzie.

Piękny czas rozkwitu, czyli wiosna w ogrodzie. O czym należy pamiętać?

Ogród wiosną

Luty i marzec to miesiące, w których dzień staje się dłuższy, słońce zaczyna śmielej świecić, ustępują mrozy i tym samym można zacząć myśleć o pierwszych wiosennych pracach w naszym ogrodzie. Prawdziwie mroźny styczeń i luty wymagał ciągłej kontroli stanu drzew i krzewów oraz dbaniu o ich odpowiednie osłonięcie. Gdy temperatura zaczyna się nieco podnosić, a ziemia rozmarza, można przystąpić do pierwszych prac.

W pierwszych wiosennych miesiącach skupiamy się na planowaniu naszego wiosennego ogrodu, przygotowaniu ziemi oraz kiełkowaniu i rozsadzie warzyw, ziół i kwiatów. Zajmujemy się także krzewami i drzewami.

Pierwszymi pracami przygotowującymi ogród na wiosnę, powinny być przeglądy doniczek, narzędzi i sprzętów. Warto sprawdzić, w jakim stanie są grabie, szpadle, motyki. Konieczne będzie także uruchomienie kosiarki, by przyjrzeć się jej pracy. Warto jeszcze zimne dni poświęcić na konserwację i czyszczenie sprzętów lub chociażby naprawę ogrodzenia.

Jeśli w lutym nie ma już mrozów, można przycinać krzewy ozdobne, które kwitną latem czy późną wiosną. Usuwamy chore, obumarłe i suche pędy. Cięcia dobrze posmarować maścią ogrodniczą. To samo tyczy się ozdobnych traw. W tym przypadku warto to zrobić w pierwszych nieco cieplejszych dniach i nie zwlekać do wypuszczenia nowych pędów. Możemy również powtórzyć bielenie drzew, jeśli wapno zostało zmyte z pni. Pamiętajmy, że tego zabiegu nie można robić, gdy jest mróz.

Kluczowym zadaniem pod koniec lutego i na początku marca jest zaplanowanie grządek i rabat. Najlepiej wszystko rozrysować, zebrać informacje i zakupić odpowiednie nasiona.

Ogród wiosną poradnik: warzywniak

Wiosna w ogrodzie to także przygotowanie gruntu. Posiadacze warzywnika wiedzą, że w marcu unikamy przekopywania (tą czynność robiliśmy jesienią). Jeśli natomiast okaże się ono konieczne, przekopujemy ziemię w dni pochmurne i najlepiej po deszczu, żeby ziemią była wilgotna. Unikniemy w ten sposób jej nadmiernego przesuszenia. Lepiej natomiast sprawdzi się motyczenie. Ci którzy jesienią pozostawili grządki samym sobie, powinni pozbyć się resztek roślin, wyrównać grządki, przekopać je i około 3 tygodni przed siewem zastosować kompost, a najlepiej obornik. Nowicjusze warzywnych grządek powinni z kolei zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca na warzywniak. Pamiętając przy tym, żeby zadbać nie tylko o jakość ziemi, ale zaplanować, w jakim miejscu znajdą się konkretne warzywa, jakich warzyw nie sadzić obok siebie i jak nasłonecznienie będzie wpływało na wzrost roślin. Dobrze wykonane pierwsze kroki to klucz do bogatych letnich zbiorów.

Z nawożeniem bądźmy ostrożni. Ziemię można potraktować ewentualnie wapniem, potasem czy azotem, w miarę jej potrzeb.

Następnym krokiem w przygotowaniu warzywniaka będzie uszykowanie grządek, wyrównanie ziemi. Pamiętajmy, by grządki do siewu wyrównać, unikajmy tworzenia zagłębień. Zbierająca się woda może spowodować, że nasiona przemieszczą się, a co gorsza zgniją w miejscach, gdzie zrobił się nadmiar wody. Wzniesienia mają to do siebie, że szybciej wysychają i następstwem tego jest utrudnione kiełkowanie. Siejemy na płaskich grządkach, dopiero później obkopujemy młode rośliny.

Jeśli mowa o warzywniaku, to w lutym i marcu można już zabrać się za rozsady. To idealny czas na wysiewanie kalafiora, pomidorów, selera, pora, bobu, wczesnych odmian kapusty. Jak to robimy? Kupujemy dobrej jakości nasiona i umieszczamy je w specjalnych pojemnikach do rozsad i wysiewu. Można przykryć je przezroczystą folią. Pamiętajmy, że najlepsza temperatura do kiełkowania to temperatura pokojowa, około 21 stopni Celsjusza. Podlewamy rzecz jasna wodą w takiej samej temperaturze.

Wiosna w ogrodzie: jak zadbać o trawnik?

Kolejnym punktem wiosennych prac jest przygotowanie trawnika. W pierwszej kolejności, gdy śnieg stopnieje, porządkujemy teren. Grabimy stare liście i pozbywamy się gałęzi z ziemi. Następnie pozbywamy się resztek zgniłej trawy, dopiero później gdy nie ma już przymrozków wykonujemy aerację, czyli napowietrzanie gleby. Polega ona na nakłuwaniu podłoża specjalistycznym sprzętem albo widłami czy też kolcami. Najlepiej sprawdza się aerator, czyli walec z kolcami. Nakłucia powinny mieć maks. 10 centymetrów głębokości. Z dosiewaniem trawy lepiej poczekać do cieplejszych dni (koniec marca).

Jakie kwiaty sadzimy wiosną w ogrodzie?

Na początku wiosny rozmnażamy sadzonki: pelargonii, fuksji, koleusów. Wysiewamy do skrzynek trzymanych w temperaturze pokojowej.

Możemy już wysiać do rozsady petunie, werbeny, aksamitki, kocanki, groszek, szałwię, słonecznik. Pod koniec marca do gruntu mogą już trafić kwiaty odporne na chłody: chaber, mak polny, nagietek, maczek kalifornijski czy ślazówka.

Na domowych parapetach możemy już zacząć uprawę ziół. Rozsiewamy bazylię, majeranek, oregano, szałwię.

Wiosna w ogrodzie to czas porządków, planowania i pierwszych wysiewów. Pamiętajmy, że im bardziej przyłożymy się do początkowych prac, tym piękniejszymi efektami będziemy się cieszyć latem.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.