Zadaszenie tarasu z drewna: jak wykonać i czy warto je wybrać?

Drewniane zadaszenie tarasu to często wybierany sposób nie tylko na ochronę przed słońcem, wiatrem czy opadami, ale również na niebanalną ozdobę. Dobrze wykonany i zadbany zadaszony taras drewniany posłuży przez wiele lat, spełniając funkcję zarówno estetyczną, jak i praktyczną! Dlaczego warto zdecydować się na zadaszenie tarasu z drewna i czy opłaca się wykonać je samodzielnie?

Zadaszenie tarasu z drewna: jak wykonać i czy warto je wybrać?

Spis treści:

 1. Jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna?
 2. Samodzielna budowa czy jednak gotowy projekt?
 3. Czy drewniane zadaszenie tarasu to doby wybór?

Jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna?

Drewniana zabudowa tarasu może być częściowa (np. tylko drewniane zadaszenie tarasu) lub całościowa (wówczas stawia się również boczne ściany). W obu przypadkach konstrukcja składa się z kilku elementów. Do wykonania zadaszenia tarasowego drewnianego trzeba podejść kilkuetapowo. To przede wszystkim:

 • określenie wymiarów konstrukcji;
 • wybór odpowiedniego rodzaju drewna;
 • zadbanie o solidne fundamenty podpór konstrukcji;
 • wybór stopnia zabudowania dachu;
 • zaplanowanie odpowiedniego kąta nachylenia dachu i rozważenie dodania osłon. 

Określ wymiary konstrukcji potrzebnej na zadaszenia tarasu

Wymierzenie powierzchni, na której ma znaleźć się zadaszenie, to najważniejszy element projektowania zadaszenia. Projekt zadaszenia tarasu z drewna rozpocznij od zaplanowania tego, czy ma on rozpościerać się nad całym tarasem, czy tylko nad jego częścią

Następnie dokładnie wymierz pole podstawy, na której staną krokwie podtrzymujące zadaszenie, a także pole powierzchni, jaką ma przykrywać. 

Wybierz odpowiedni rodzaj drewna

Zadaszenie drewniane może być piękną, funkcjonalną ozdobą, ale niestety bywa też źródłem problemów - wszystko zależy od tego, czy konstrukcja zostanie wykonana zgodnie ze sztuką, a także od tego, jaki rodzaj drewna wybierzesz do wykonania prac. 

Do zadaszenia tarasu nadają się te gatunki drewna, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych, a także są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne (uderzenia, ścieranie, pękanie). 

Świetnie sprawdzają się do tego egzotyczne gatunki drewna. Najczęstszym wyborem na zadaszenie tarasowe jest drewno kempas, często stawia się też na drewno bangkiari. Z powodzeniem jednak wykorzystuje się również rodzime gatunki, jak świerk czy sosna. Pozostałe często wybierane gatunki drewna to daglezja oraz modrzew syberyjski. 

Wybierając drewno, warto zwrócić uwagę na drewno klejone. Zadaszenie tarasu z drewna klejonego jest trwalsze dzięki laminacji specjalnym klejem, który zapewnia materiałowi doskonałą odporność na działanie warunków atmosferycznych. 

Zadbaj o bezpieczny rodzaj fundamentu na podpory

Solidna konstrukcja zadaszenia tarasu z drewna to przede wszystkim bezpieczne fundamenty. Najlepiej sprawdzają się fundamenty punktowe i płytowe. W przypadku drewnianych konstrukcji bardzo ważne jest to, by fundament wykonać co najmniej 10-15 cm pod gruntem, dzięki czemu wilgoć nie będzie aż tak niszczyć drewna. Drewniane krokwie przed wkopaniem w podłoże trzeba koniecznie solidnie zaimpregnować. Wykonanie solidnego fundamentu to gwarancja bezpieczeństwa: przejmuje on wszystkie obciążenia konstrukcji, chroniąc ją przed uszkodzeniami. 

Zdecyduj, czy chcesz całkowicie zasłonić dach, czy zostawić prześwity

Zadaszenie nad tarasem z drewna może być całkowite lub z prześwitami. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady. Całkowicie zabudowany daszek ochroni w 100% przed słońcem i deszczem, ale drugą stroną medalu jest to, że blokuje światło. 

Zadaszenie z prześwitami zapewni z kolei przepustowość światła, jednak będzie również przepuszczać deszcz. 

Kompromisowym rozwiązaniem jest w tym przypadku pokrycie przestrzeni między drewnem przezroczystym materiałem: np. szkłem lub poliwęglanem. Nowoczesne zadaszenie tarasu z drewna i poliwęglanu jest praktyczne i trwałe, a do tego prezentuje się bardzo elegancko. 

Zaplanuj odpowiednie nachylenie dachu

Rozważając to, jak wykonać zadaszenie tarasu z drewna, musisz wziąć pod uwagę jeszcze jedną, bardzo istotną kwestię. To stopień nachylenia dachu. Deszcz, śnieg czy liście muszą swobodnie spadać z dachu. W przeciwnym wypadku opady atmosferyczne mogą uszkodzić konstrukcję dachu, a nawet ścianę budynku, nadmiernie je obciążając. Rekomenduje się co najmniej 15% spadu dachu, co zapewni szybki odpływ wody opadowej i zsuwanie się śniegu.

Zastanów się czy chcesz dodać osłony

Ostatnim etapem projektowania zadaszenia na taras z drewna jest podjęcie decyzji co do montażu osłon. W roli ochrony przed wiatrem czy wścibskimi spojrzeniami sąsiadów sprawdzi się kilka materiałów:

 • pergola - nie zabierze światła i zapewni przewiew, a jeśli zechcesz ją z czasem zabudować, wystarczy, że posadzisz pnącze!
 • deski - stworzą zamkniętą konstrukcję, co ma swoje zalety - między innymi ochronią taras przed wiatrem;
 • materiał - tekstylna osłona łączy zalety pergoli i desek, jednak nie będzie ona dobrym wyborem w miejscach narażonych na silne podmuchy wiatru. 

Samodzielna budowa czy jednak gotowy projekt?

Lepiej wybrać gotowe, drewniane zadaszenie tarasu do samodzielnego montażu czy wykonać je własnoręcznie od podstaw? 

Samodzielna budowa jest bez wątpienia niesamowicie satysfakcjonująca, a przy tym pozwala na modyfikowanie rozwiązań pod własne preferencje - czego często nie da się zrobić w gotowych projektach. Jednak z drugiej strony jest to zajęcie czasochłonne i wymaga sporego nakładu sił. Dodatkowo niesie za sobą ryzyko popełnienia błędu, np. poprzez wybór nieodpowiedniego gatunku drewna czy niepoprawnej impregnacji go. 

Samodzielne wznoszenie takiej konstrukcji wymaga pomocy drugiej osoby, a dodatkowo finalnie może okazać się, że poprawki i dodatkowe materiały będą kosztować więcej, niż przyszłoby zapłacić za gotową konstrukcję. Największym ryzykiem związanym z samodzielną budową zadaszenia tarasu jest również możliwość zawalenia się konstrukcji - zwłaszcza, jeśli nie masz doświadczenia w realizacji tego typu projektów. 

Gotowe zadaszenie tarasu z drewna może wydawać się przedsięwzięciem droższym, jednak biorąc pod uwagę to, że otrzymujesz doskonale przygotowane i bezpieczne elementy, które wystarczy złożyć według instrukcji, by otrzymać gwarancję bezpieczeństwa konstrukcji, to zdecydowanie lepiej dokonać tego wyboru

Czy konstrukcja zadaszenia tarasu z drewna wymaga pozwolenia?

W polskim prawie budowlanym nie funkcjonuje określenie stricte zadaszenia tarasowego. Planów budowy takiej konstrukcji nie trzeba więc zgłaszać, nie musimy też uzyskać pozwolenia na jej wzniesienie. Według prawa budowlanego nie wymaga się pozwolenia na budowę między innymi wolnostojących garaży, wiat czy ogrodów zimowych o powierzchni do 35m2. 

Czy drewniane zadaszenie tarasu to doby wybór?

Nowoczesne zadaszenie tarasu z drewna bez wątpienia prezentuje się estetycznie i jest funkcjonalną ozdobą ogrodu. Dodatkowo uprzyjemnia czas spędzany na świeżym powietrzu, bo chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, opadami atmosferycznymi, a nawet przed podmuchami wiatru (jeśli jest to pełna zabudowa). 

Jednak do potencjalnych wad takiego rozwiązania można zaliczyć ryzyko zacienienia pomieszczeń w domu, ograniczenie powierzchni użytkowej tarasu, a także konieczność odśnieżania i konserwacji konstrukcji. 

Jak drewno wypada na tle innych materiałów?

Zadaszenia tarasów z drewna i poliwęglanu cieszą się podobną popularnością. Obydwa rozwiązania sprawdzą się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Obydwa mają również swoje zalety i wady. 

Drewno bez wątpienia dodaje ciepła, przytulności i elegancji, jednak jest podatne na uszkodzenia i gnicie, jeśli nie będzie odpowiednio i regularnie zabezpieczane. 

Poliwęglan i szkło są dość silną konkurencją dla konstrukcji wykonanych w całości z drewna. Te materiały przepuszczają więcej światła niż drewniane zadaszenie, nie wymagają impregnacji i są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. 

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.