Dobre sauny – czyli jakie?

Zapomnij o długim dojeżdżaniu do strefy relaksu i niezręcznym odczuwaniu nagości w publicznych saunach. Teraz możesz mieć swoją własną saunę w domu! Czy wiesz, że sauna domowa to nie tylko sposób na wypoczynek, ale też dbanie o swoje zdrowie? Poznaj zalety korzystania z sauny w domu i znajdź najlepszy model dla siebie.

Dobre sauny – czyli jakie?

Spełniamy marzenia. Jaka sauna do domu będzie najlepsza?

Kąpiel w saunie przynosi same zalety. Ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, hartuje go, a przy okazji bardzo dobrze wpływa na cerę. Warto mieć u siebie takie rozwiązanie, będzie bowiem idealnym miejscem do wypoczynku i relaksu, zwłaszcza po intensywnym treningu lub ciężkim dniu. Który z przedstawionych przez nas modeli będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby?

Jaka sauna najlepsza do domu? Poznaj plusy takiej inwestycji

Sauna w domu związana jest z wieloma zaletami. Możesz z niej korzystać zawsze wtedy, kiedy będziesz tego potrzebować. Gwarancja prywatności i swoboda to jedne z większych atutów. Zwłaszcza dla tych, dla których nagość w publicznych saunach jest zbyt kłopotliwa.

Dodatkowo to spora oszczędność czasu. Nie potrzebne będzie dojeżdżanie do strefy relaksu, aby nieco odpocząć w takich warunkach. Poza tym sauna domowa pozwala zadbać o swoje zdrowie. Ma bowiem dobroczynny wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy, a do tego poprawia wydolność organizmu.

Jaka sauna do domu? Podpowiadamy!

Jednym z najważniejszych aspektów, o jakich warto pamiętać przed zakupem sauny, są jej gabaryty. Każdy z modeli przeznaczony jest dla określonej ilości osób. Przykładowo są to sauny dwuosobowe albo nawet siedmioosobowe. Wybierz opcję, która będzie optymalna.

Poza tym bardzo ważny jest materiał, z jakiego zostaną one wykonane. Może to być na przykład drewno świerka skandynawskiego, czyli surowiec stosunkowo miękki, a do tego bardzo wytrzymały, ponieważ rośnie w trudnym klimacie okołobiegunowym i ma mniejsze przyrosty roczne. Dodatkowo jest on odporny na obciążenia, łatwy i tani w obróbce – zgodnie z normą DIN EN 350-2 posiada klasę wytrzymałości 4. Najlepsze sauny to takie, które posłużą Ci przez wiele lat!

Dodatkowo do elementów takich jak ławki, zagłówek, oparcia, osłona pieca stosowane jest drewno lipowe. Oprócz tego wykorzystuje się szkło hartowane, które obok walorów estetycznych charakteryzuje się wysoką trwałością.

Sauna w ogrodzie

Nie zawsze możliwa jest budowa sauny w budynku mieszkalnym. Zwykle takie ograniczenie stanowi przestrzeń domu. Warto pamiętać, że jest to kabina zajmująca średnio 2 m2. Przy ogrodach aspekt ten nie stanowi już tak dużego ograniczenia. Można pozwolić sobie na wybudowanie strefy relaksu, która będzie miała spore gabaryty.

Problemem nie będzie też piec na drewno. W przypadku saun domowych stawiamy zazwyczaj na elektryczność. Dodatkowo modele przeznaczone do ogrodu, np. sauny beczki, mogą mieć ciekawy, rustykalny kształt. To znakomite urozmaicenie przydomowej przestrzeni. Jednocześnie coś dla ciała i coś dla oka. Dobre sauny są nie tylko funkcjonalne, ale też potrafią dopełnić przestrzeń przydomowego ogrodu.

Balia w Twoim ogrodzie

Pewną alternatywą dla sauny jest balia z wodą. Ogromną zaletę takiego rozwiązania stanowi fakt, że z takiej kąpieli korzysta się o każdej porze roku. Zupełnie bez względu na panującą za oknem temperaturę.

Plusem jest to, że można ją ustawić w dowolnym dla siebie miejscu, a poza tym nie wymaga specjalnych instalacji. Dodatkowo stanowi znakomite urozmaicenie przydomowej przestrzeni, jest idealnym pomysłem na wspólny czas z bliskimi i przyjaciółmi. Zmieści się w niej nawet 8 osób. Może również odegrać rolę jacuzzi, a do tego być podświetlana.

Vygandas Uksa
Vygandas Uksa Autor bloga i założyciel firmy domki-sodas.pl. Przygodę z drewnem zaczynał w 2014 roku i do dzisiaj fascynują go zalety tego materiału oraz tajniki budowy domków z bala. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w specjalistycznych artykułach oraz podczas rozmów z klientami.